Kometa vyhrála i třetí čtvrtfinále s Vítkovicemi a má mečbol, Pardubice doma snížily

17. 3. 2018 19:38
Zatímco brněnským hokejistům stačí k postupu do semifinále play off extraligy jediná výhra, Třinečtí si musí na mečbol ještě počkat.
Brno je výhru od postupu
Brno je výhru od postupu | Foto: Lukáš Filipec

Brno - Hokejisté Komety Brno porazili ve třetím čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice 4:0 a v sérii na čtyři vítězství už vedou 3:0. O jasné výhře obhájců titulu rozhodla hned úvodní třetina, ve které po brankách Petra Holíka, Tomáše Vincoura a Jana Hrušky získali Brňané tříbrankový náskok.

Pardubičtí porazili Třinec 3:2 a v sérii snížili na 1:2. Východočeši udělali před 10.077 diváky největší krok k úspěchu již v první třetině, kterou vyhráli 2:0. Vítězný gól dal útočník Matěj Beran.

Kometa se představila v nezměněné sestavě, naopak kouč Vítkovic Jakub Petr postrádal Koloucha s Tyborem. S výjimkou prvního útoku přeházel zbývající řady a poprvé do play off zasáhli obránce Urbanec s útočníkem Stránským.

Ze hry Brňanů vyzařovalo od úvodních minut sebevědomí. Spoléhali na ofenzivní pojetí, častěji stříleli a nemilosrdně trestali soupeřovy chyby. Skóre otevřel v 7. minutě Holík, jehož první střelu bekhendem stačil Bartošák vyrazit, dorážka mu ale proklouzla mezi chrániči do sítě. Po inkasovaném gólu zvýšili hosté aktivitu a několikrát zahrozili z rychlých protiútoků, které ale kryl brankář Čiliak.

Další zaváhání ostravských obránců zužitkoval po nahrávce hbitého Holíka v 9. minutě volný Vincour. Stejně jako při úvodním gólu Bartošák první střelu vyrazil jen před sebe a na dorážku už nedosáhl. V závěru první třetiny zvýšil náskok Komety Hruška, jenž prošel mezi ostravskými zadáky, chytře si posunul puk do strany a střelou pod horní tyč přidal třetí gól.

Bartošákův nástupce v brance Vítkovic Dolejš dlouho čisté konto neudržel. V první přesilovce Brňanů po akci Krejčíka s Hynkem Zohornou skóroval ve 22. minutě Erat. Po získání čtyřbrankového náskoku Kometa polevila v útočné aktivitě a zaměřila se více na pozornou defenzivu, kterou jistil spolehlivý Čiliak. Domácí se třikrát ubránili v oslabení a utkání měli zcela pod kontrolou.

V závěrečné třetině Kometa nevyužila téměř dvouminutovou přesilovku čtyři na tři, ve které sice soupeři nepůjčila kotouč, ale ani vážněji neohrozila jeho branku. Závěr zápasu ještě provázelo několik potyček. Kometa už s přehledem dotáhla utkání k cenné výhře, brankář Čiliak v této sezoně posedmé udržel čisté konto.

Brno doma desetkrát za sebou neprohrálo v základní hrací době. Osmkrát vyhrálo a dvakrát prohrálo v nastavení.

V Pardubicích rozhodla první třetina

Na Pardubicích byla od úvodního buly znát obrovská chuť postavit se osudu a přes nepříznivý stav 0:2 po duelech na třineckém ledě ještě zamotat vývoj série. Odhodlání Dynama navíc už po 66 vteřinách hry umocnil Sacha Treille, jenž po ideální přihrávce Petra Sýkory rychle zužitkoval brzkou přesilovku po Hrňově hákování.

Ve čtvrté minutě mohl vyrovnat Vlach, jenže Kacetl skvěle zasáhl betonem. Třinečtí hráli brzy poté svou první početní výhodu, na jejímž konci Svačina před prázdnou brankou netrefil poskakující vyražený kotouč. V desáté minutě naopak nedokázal na druhé straně Poulíček z brankoviště usměrnit Kautovu prudkou přihrávku.

Kacetl pak znovu podržel domácí v končící 13. minutě, kdy byl mezi kruhy nekrytý Mikulík, ale pardubická opora zasáhla se štěstím lapačkou. Velké šance se v 17. minutě zalekl mladík Kvasnica, pár vteřin poté se na půlce srazili nešťastně jeho spoluhráči Vlach s Rákosem a hosté tím o Vlacha pro zbytek utkání přišli. V signalizované výhodě jim navíc zasadil další ránu Kaut, jenž si pohotově našel odražený puk po Perretově střele.

Druhé dějství tolik vzruchu nepřineslo. Ránu Tomáše Svobody bez přípravy vykryl Hrubec. Na konci 27. minuty vyhodil Wishart puk do hlediště a Oceláři hráli 47 sekund pět na tři, ale nevymysleli absolutně nic.

Po polovině základní hrací doby mohl hodně dlouho vybírat místo pro zakončení Dušek, jeho úmysl však Hrubec přečetl. Chvilku nato Marosz oslovil Petra Sýkoru, jenže tomu stál znovu v cestě skvělý Hrubec.

Zápletku přineslo Linhartovo snížení z 42. minuty. Chvilku poté neproměnil obrovskou příležitost Rákos, když pohotový Kacetl pravým betonem odmítl vyrovnání. Na začátku 47. minuty uklidnil Východočechy v signalizované početní výhodě 3:1 díky velkému důrazu Beran, ale hosté zdaleka nerezignovali.

V 52. minutě se Poulíček v oslabení vrhl na útočné modré čáře za pukem, jenže Hrubec u něj byl dřív a domácí forvard pykal za zásah do nohou. Oceláři měli k dispozici 108 vteřin přesilovky pět na tři, vzali si na ni oddechový čas, a přestože v tu chvíli zbývalo do konce přes osm minut, vše ještě umocnili hrou bez gólmana.

Ostřelování Kacetlovy branky úspěch nepřineslo, stejně tak ani další power play, ale v čase 58:08 vystihl špatnou rozehrávku Pardubic při vlastním oslabení Petružálek a snížil. Třinečtí navíc hráli v závěru přesilovku, ale Dynamo se statečně ubránilo.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. P. Holík (Zaťovič), 9. Vincour (P. Holík, Štencel), 19. J. Hruška (Zaťovič, Štencel), 22. M. Erat (H. Zohorna, J. Krejčík). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Stav série: 3:0.

Brno: Čiliak - O. Němec, Štencel, J. Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Vincour, P. Holík, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Haščák, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.

Vítkovice: Bartošák (21. Dolejš) - Sloboda, Klok, Baranka, Hrbas, Trška, Výtisk, Urbanec - Dej, Lev, Olesz - Kucsera , O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Mahbod, Bartovič - Szturc, Š. Stránský, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 2. S. Treille (P. Sýkora, Rolinek), 18. M. Kaut (Perret), 47. M. Beran (Rolinek) - 42. Linhart (Svačina, Polanský), 59. J. Petružálek. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Bejček - Pešek, D. Hynek. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 10.077. Stav série: 1:2.

Pardubice: Kacetl - Cardwell, Wishart, Trončinský, Čáslava, Ščotka, Mojžíš, Holland - M. Beran, Tomášek, Rolinek - P. Sýkora, Marosz, S. Treille - M. Kaut, Poulíček, Perret - J. Sýkora, Dušek, T. Svoboda. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Třinec: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, Roth, D. Musil, Matyáš, Linhart - Martin Růžička, Marcinko, J. Petružálek - Hrňa, Roman Vlach, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - Cienciala, Mikulík, Rákos - Kvasnica. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.