Vítkovickou cestu za úspěchem nezastavila ani oprava ledu, Dynamo je krok od postupu

Aktualizováno 21. 3. 2023 22:40
Hokejisté Vítkovic zvítězili ve třetím čtvrtfinále play off extraligy na ledě Brna 4:1 a v sérii se ujali vedení 2:1. Hráči Olomouce na svém ledě podlehly Pardubicím 4:5 v prodloužení a prohrávají už 0:3.
Oprava ledu při 3. čtvrtfinále play off hokejové extraligy Kometa Brno - Vítkovice | Foto: Profimedia

Kometu sice poslal už po 20 sekundách do vedení Zdeněk Okál, ale hosté už v první třetině góly Jakuba Kotaly a Petra Fridricha vývoj otočili.

Hanáci nad pardubickým Dynamem vedli 4:2, v 78. minutě rozhodl Zohorna. Ten tak dovršil obrat Východočechů, kteří po druhé třetině prohrávali 2:4. Dynamo, jemuž od 21. minuty chyběl do konce utkání vyloučený útočník Lukáš Sedlák, si tak ve středu může zajistit postup do semifinále. Čtvrtý zápas začne na Hané v 17 hodin.

Hodinová úprava kluziště v Brně

Vítězství pak potvrdili v závěrečném dějství Lukáš Krenželok a trefou do prázdné branky při hře domácích bez gólmana Marek Kalus. Čtvrtý zápas se odehraje ve středu v 19 hodin opět v Brně.

Utkání se výrazně protáhlo, neboť v 15. minutě se objevila v ledu u mantinelu trhlina a pokračovalo se až po několika odkladech po hodinové pauze.

Hostům chyběl v dnešní sestavě jejich nejproduktivnější hráč po základní části Roberts Bukarts a než se první formace bez něj zorientovala, lovil Stezka puk ze sítě. Rychlou akci rozjel obránce Kundrátek, jehož střelu vítkovický gólman jen vyrazil a Okál otevřel po pouhých 20 sekundách skóre.

Hráče Vítkovic však inkasovaný gól nedeprimoval, ba naopak. Dobře bruslili, vytvořili si tlak a v 10. minutě jej také zúročili. Po rychlé kombinaci a přihrávce Gewieseho prostřelil brankáře Furcha z mezikruží Kotala.

V 15. minutě byl duel přerušen kvůli závadě na ledové ploše a týmy odešly do kabin na předčasnou přestávku, která se protáhla na celou hodinu.

S netypickým scénářem se lépe vypořádali hosté a po dvou minutách od opětovného zahájení hry šli do vedení, když znovu z prostoru mezi kruhy pálil přesně Fridrich.

Ve druhé třetině měl na holi třetí gól exbrněnský Mueller, jehož vychytal Furch, pak ale začali iniciativu pomalu přebírat domácí hokejisté. Ďaloga nabídl vyrovnání Okálovi, avšak střelec první brněnské branky tentokráte minul. Bez efektu vyzněly i dvě přesilovky Komety.

Ve třetím dějství Vítkovičtí ještě více zpevnili střední pásmo, které Brňané nemohli překonat a tudíž se nedostali na dostřel Stezky. Sami navíc ještě dokázali z nenápadné akce potřetí udeřit: do těžkého střeleckého úhlu se dostal Krenželok a překvapil Furcha, jemuž puk podklouzl pod betonem do sítě.

Dvoubrankové vedení jen utvrdilo hosty, že zvolená taktika precizní obrany a brejkových útoků je správná.

Kometa se marně snažila proniknout před Stezku, vázla jí přechodová fáze i kombinace. V 55. minutě se ke snížení přiblížil Horký, ale ranou bez přípravy nezamířil přesně. Brnu nevyšla ani power play, když hned po buly trefil prázdnou branku Kalus a bylo rozhodnuto. Vítkovice tak vyhrály druhý ze tří zápasů na brněnském ledě v této sezoně.

Úporná bitva na Hané

Dtřetnutí předcházela minuta ticha za devítiletého olomouckého hokejistu Adama Koutného, který minulý víkend zemřel po autonehodě.

Hráči Dynama v úvodu postupně získali herní převahu a v osmé minutě otevřeli skóre. Z přečíslení dvou proti jednomu se prosadil Sedlák. Vyrovnat mohl v přesilovce Orsava, po Káňově pasu však hostující branku přestřelil. Olomouc udeřila až při hře v pěti na obou stranách - Willa nadvakrát překonal Bambula.

Rozehrávku Pardubic pak vystihl Knotek a trefil horní tyčku Willovy branky. V 17. minutě šli znovu do vedení Východočeši, když volné místo mezi rukou a tělem brankáře Lukáše našel Cienciala. Ještě do konce první třetiny ale bylo znovu srovnáno zásluhou pozorného Knotka, který na rozdíl od soupeřů nečekal na přerušení hry kvůli faulu.

Zkraje druhé třetiny dostal hostující Sedlák za zákrok na Orsavu trest ve hře za zásah do oblasti hlavy a krku. Dlouhou početní výhodu využil ve 22. minutě Navrátil, jenž po přihrávce Pláška zakončoval osamocený nad padajícího Willa. Dynamo vypadlo z rytmu a Olomouc v polovině zápasu navýšila vedení: Menšíkova střela příklepem se s přispěním pardubické teče zastavila až v síti.

Pátý gól domácích mohl po Musilově přiklepnutí přidat v přesilovce Kusko, zblízka ale nastřelil jen Willův beton. Na druhé straně se před Lukáše natlačil Zohorna, olomoucký brankář však kotouč z výstroje nepustil. Neuspěl ani Cienciala, Lukáš jeho ránu bez přípravy vykopl betonem.

Na začátku třetí části si do šance najel Orsava, Will jeho pokus ke vzdálenější tyči chytil do lapačky. Hosté zanedlouho snížili na rozdíl jediného gólu, když střela Adama Musila propadla Lukášovi za brankovou čáru. Ve 46. minutě Pardubičtí dotáhli i zabývající ztrátu, volný Košťálek si sjel k bráně a zápěstím se nemýlil.

V prodloužení Východočeši zablokovali Nahodilovu střelu zblízka. Lukáš pak zneškodnil pokus Hyky i možnost Davida Musila a Will si poradil se zakončením Bambuly.

Pět minut před koncem dvacetiminutové nadstavby se uvolnil Radil, domácí brankář proti němu zakročil lapačkou. O vítězství Pardubic nakonec rozhodl v 78. minutě nenápadnou střelou z rohu útočného pásma Zohorna, Lukášovi dokonale zaclonil ve výhledu Vondráček.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 1. Okál (Kundrátek) - 10. Kotala (Gewiese, Kalus), 17. Fridrich (Lednický, Gewiese), 45. L. Krenželok (Koch, Stezka), 59. Kalus (Kotala). Rozhodčí: Mrkva, Hradil - Šimánek, Hynek. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Brno: D. Furch - Kundrátek, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Ščotka, Hrbas, Gulaši - Horký, Holík, Okál - Pospíšil, Kollár, Flek - Koblížek, Strömberg, A. Zbořil - Zaťovič, F. Dvořák, Vincour. Trenér: P. Martinec.

Vítkovice: Stezka - Grman, Mikuš, Raskob, Koch, Kovář, Gewiese, J. Stehlík - Mueller, Krieger, Jarůšek - Lakatoš, Dej, L. Krenželok - Kalus, Lindberg, Kotala - Lednický, Chlán, Fridrich. Trenér: Holaň.

HC Olomouc - HC Dynamo Pardubice 4:5 v prodl. (2:2, 2:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Bambula (Klimek), 19. J. Knotek (Bambula, Ondrušek), 22. Navrátil (Plášek, P. Musil), 31. Menšík (Mareš) - 8. L. Sedlák (Cienciala), 17. Cienciala (Hyka, L. Sedlák), 41. A. Musil (Poulíček, Vála), 46. Košťálek (Cienciala), 78. T. Zohorna. Rozhodčí: Úlehla, Šindel - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:3, navíc L. Sedlák (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5500 (vyprodáno). Stav série: 0:3.

Olomouc: Lukáš - Dujsík, Ondrušek, Škůrek, Mareš, Řezníček, Švrček - Orsava, Nahodil, J. Káňa - Navrátil, J. Knotek, Bambula - P. Musil, Kusko, Plášek - Anděl, Menšík, Klimek. Trenér: J. Tomajko.

Pardubice: Will - Košťálek, T. Dvořák, Čerešňák, D. Musil, J. Kolář, Vála - Hyka, L. Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, Poulíček, Říčka - Vondráček, A. Musil, Mandát. Trenér: R. Rulík.