Jágrovo Kladno vyhořelo na úvod baráže v Jihlavě. Vary neuspěly v Litvínově

Aktualizováno 27. 3. 2018 20:22
Hokejovým klubům z první ligy se v 1. kole baráže nedařilo. Především Kladno má co napravovat. V Jihlavě padlo 0:4.
Střídačka Kladna s Jaromírem Jágrem.
Střídačka Kladna s Jaromírem Jágrem. | Foto: ČTK

Praha - Hokejisté Jihlavy vstoupili úspěšně do boje o záchranu v nejvyšší soutěži a zdolali v 1. kole baráže o extraligu prvoligové Kladno 4:0. Hattrickem se o to postaral útočník Petr Straka a čistým kontem se blýskl brankář Josef Kořenář. Zraněný útočník a majitel kladenských Rytířů Jaromír Jágr se postavil na lavičku po boku kouče Miloslava Hořavy staršího a jeho asistenta Pavla Patery.

Po hodně opatrném začátku se jako první gólově prosadila v deváté minutě Jihlava. Po Divišově přihrávce od mantinelu Straka objel kladenskou branku, první střelu ještě Cikánek vyrazil, ale z dorážky už lednová posila Dukly z Plzně zamířila do odkryté branky.

V 24. minutě si oba hráči spolupráci zopakovali. Kladenský odchovanec Diviš přihrávkou napříč útočným pásmem našel na pravém kruhu pro vhazování volného Straku, který prostřelil kladenského brankáře.

Hattrick mohl Straka dovršit už těsně po polovině zápasu, kdy využil špatné rozehrávky hostí, ale jeho kličku do bekhendu Cikánek přečetl. Za Kladno nebezpečně pálili Kaut a Svedlund, Kořenář si však s jejich pokusy poradil.

Vedení Jihlavě pojistil ve 44. minutě šťastným gólem opět Straka. Po průniku po pravé straně nahodil puk bekhendem na Cikánka, který jej vyrazil k Repemu a ten jej srazil do vlastní branky.

Až v druhé polovině třetí třetiny si Kladno vytvořilo šance a tlak, ale Kořenář byl pozorný. Necelých pět minut před koncem přidal čtvrtý gól Zeman, když obkroužil branku a zasunul kotouč za Cikánka, který se nestihl přesunout.

Vary daly gól až ve třetím dějství

Boj o záchranu zahájil úspěšné také Litvínov. Vítěze první ligy Karlovy Vary přehrál 3:1. O branky domácího týmu se postarali Viktor Hübl, Tomáš Matoušek a Peter Jánský. Energie zkorigovala výsledek až ve 49. minutě díky Dávidu Grígerovi.

Litvínov, který od titulu v roce 2015 bojuje v baráži už podruhé, vlétl do první utkání aktivně. Již po dvaceti vteřinách prověřil Novotného ranou z první Hanzl. Ve druhé minutě se už Verva radovala. Při Podlipnikově vyloučení našel Mikúš křížným pasem na pravém kruhu Hübla, který pohotově otevřel skóre.

Domácí byli aktivnější i nadále. Lukeš zpoza branky nabil Hüblovi, jenž tentokrát zblízka nedokázal zamířit přesně. Další litvínovskou příležitost zlikvidoval Novotný, na kterém ztroskotal Lukeš. Karlovarští se osmělili až v polovině úvodní části, kdy Petráska prověřil bombou od modré čáry Rachůnek. Hosté poté hru vyrovnali, ale skóre se jim v první třetině vyrovnat nepodařilo.

Do druhé části vstoupili aktivněji. Stloukal ranou z levého křídla prověřil Petráska, který musel zakročit ramenem. Na druhé straně nabil Hübl Jánskému, na toho zívala prázdná branka, domácí útočník ale nabídnutou šanci neproměnil.

Ve 27. minutě Kovačevič ranou od modré čáry provětral Petráskovy betony a z dorážky se marně pokoušel o vyrovnání Stloukal. Poté se z čista jasna prosadili Severočeši podruhé. Matoušek pohotově vystřelil a zblokovaný pokus si nešťastně srazil do vlastní branky útočník Tuominen.

Naděje hostů na úspěch ještě více klesly v 42. minutě, kdy se Jánský prosadil po chybě Krejčího. Západočeši se nevzdali a opět se vrhli do útoku. V 49. minutě Gríger zůstal nikým nehlídaný před Petráskem, jemuž umístěnou ranou pod horní tyčku sebral čisté konto. Domácí si už ale ve zbytku utkání náskok pohlídali.

1. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Dukla Jihlava - Rytíři Kladno 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. P. Straka (Diviš), 24. P. Straka (Diviš, De la Rose), 44. P. Straka, 56. A. Zeman (Čachotský, Bryhnisveen). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Tošenovjan, V. Hanzlík. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4847.

Jihlava: Kořenář - De la Rose, Suchánek, Stříteský, Bryhnisveen, D. Kajínek, Váňa, Půža - P. Straka, Skořepa, Diviš - Čachotský, A. Zeman, Jiránek - Rabitt, Hamill, Anděl - D. Čermák, R. Hubáček, F. Seman. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Kladno: Cikánek - Štich, Matula, Štindl, Repe, Lenďák, Kehar - Kružík, M. Kaut, Redlich - D. Tůma, Kubík, J. Kloz - Svedlund, Machač, M. Hořava ml. - Pekr, Patyk, Zikmund. Trenéři: M. Hořava st. a Patera.

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. V. Hübl (J. Mikúš, F. Lukeš), 29. Matoušek, 42. Jánský (V. Hübl) - 49. Gríger (Skuhravý). Rozhodčí: Hejduk, Kika - J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 7:3. Využití: 1:0. Diváci: 5342.

Litvínov: Petrásek - Šesták, Frolo, Sörvik, Baránek, Gula, Z. Sklenička - M. Hanzl, J. Mikúš, J. Černý - Jánský, V. Hübl, F. Lukeš - Matoušek, Řehoř, Trávníček - Jícha, Válek, Jurčík. Trenéři: Šlégr, Weissmann, Skuhrovec a D. Stránský.

Karlovy Vary: F. Novotný - Podlipnik, Šenkeřík, Plutnar, M. Rohan, Kovačevič, Krejčí - Flek, Balán, T. Rachůnek - Kohout, Kverka, Stloukal - Gríger, Skuhravý, Osmík - Vrdlovec, Tuominen, O. Beránek. Trenéři: Pešout a Mariška.