Češi zářili ve finále AHL. Frk rozhodl o zisku Calder Cupu pro Grand Rapids

14. 6. 2017 7:20
Hokejisté Grand Rapids s českými útočníky Martinem Frkem, Tomášem Noskem a obráncem Filipem Hronkem slaví zisk Calder Cupu v nižší zámořské lize AHL.
Hokejisté Grand Rapids přebírají Calder Trophy
Hokejisté Grand Rapids přebírají Calder Trophy | Foto: Twitter

Grand Rapids - V šestém finále porazil Grand Rapids, farmářský tým Detroitu, na domácím ledě Syracuse 4:3 a ovládl finálovou sérii AHL 4:2 na zápasy. Vítěznou brankou o tom rozhodl v 53. minutě Martin Frk, který si navíc připsal jednu asistenci.

Třemi přihrávkami se podílel na ukončení série Nosek, za poražené zaznamenal jednu asistenci bek Dominik Mašín. Trofej Jacka A. Butterfielda pro nejužitečnějšího hráče play off získal útočník Tyler Bertuzzi z týmu vítězů.

Trio v barvách Griffins rozšířilo počet českých vítězů Calder Cupu na 30. Čtyřiadvacetiletý Nosek byl s 22 body za 10 branek a 12 asistencí z 19 zápasů nejproduktivnějším hráčem Grand Rapids v play off a celkově skončil třetí za duem z celku poraženého finalisty. O šest bodů zaostal za vítězným Corym Conacherem a o pět za druhým Yannim Gourdem.

O rok mladší Frk skončil s 15 body za pět tref a 10 přihrávek z 16 utkání na 14. místě. Devatenáctiletý Hronek se zařadil do týmu Griffins až po skončení sezony v juniorské OHL v Saginawu, v základní části stihl 10 utkání a v play off dostal příležitost jen ve dvou zápasech druhého kola proti Chicagu Wolves.

Grand Rapids potvrdili v šestém finále kralování na domácím ledě, kde vyhráli i desátý zápas v play off. V utkání ale třikrát dotahovali ztrátu. Záložní tým Tampy Bay dostal poprvé do vedení v 15. minutě Gourde a po 18 vteřinách druhé třetiny vyrovnal po Noskově přihrávce Matthew Ford.

Ve 28. minutě získal Crunch vedení 2:1 Matt Taormina a za čtyři minuty smazal ztrátu Mitch Callahan. Potřetí se radovali hosté z vedení 110 vteřin před koncem druhého dějství, kdy se prosadil podruhé Gourde. Pak ale hráči Grand Rapids stav otočili. Ve 44. minutě po asistencích Noska a Frka skóroval Bertuzzi a v čase 52:41 rozhodl přesnou střelou téměř od modré čáry Frk.

Hokejisté Grand Rapids získali Calderův pohár podruhé. Na triumfu v roce 2013 se podíleli brankář Petr Mrázek a útočník Andrej Nestrašil.