MS v hokeji • Skupina A • 19:15, zápas skončil

Slovensko
1:0
Švýcarsko
19. Tatar (Mikúš, Miklík)

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz ze světového šampionátu v hokeji. Slovenský výběr se utká s týmem Švýcarska. Zápas začíná v neděli od 1í.15 hodin.

Přímý souboj o postup do čtvrtfinále je na pořadu v Helsinkách. Slováci jsou ve skupině A čtvrtí a Švýcaři pátí. Dělí je tři body. Výběr trenéra Vůjtka tedy potřebuje mužstvo s Helvétským křížem na prsou porazit, aby měl absolutní klid. Pro Švýcary je dnešní zápas poslední šancí na postup.

Slovensko: Laco (Hamerlík) - Baranka, Sekera, Chára, Graňák, Starosta, Vydarený, Sersen - Handzuš, Kopecký, Radivojevič - Šatan, Hudáček, Surový - Mikúš, Tatar, Miklík - Bližňák, Bartovič, Hossa - Haščák

Švýcarsko: Berra (Stephan) - Blindenbacher, Streit, du Bois, Josi, Sbisa, Fürre, Seger, von Gunten - Ambühl, Wick, Brunner - Bieber, Hollenstein, Romy - Niederreitter, Monnet, Rüthemann - Plüss, Traschler

Utkání budou řídit Kanaďan Lewis a Američan Patafie. Na čarách jim budou asistovat Puolakka z Finska a Schräder z Německa.

Po obou hymnách může zápas začít.

1.

Utkání začalo.

1.

Chára vyčistil prostor u mantinelu za slovenskou brankou a ujal se puku.

2.

Šatan se poprvé odhodlal ke střele. Barra jeho pokus ukryl v rozkleku.

3.

Po Chárově teči skončil kotouč v ochranné síti.

3.

Monnet dotíral na Laca a ten musel přikrýt kotouč. Slovenský gólman se stal na šampionátu pro svůj tým oporou a je nyní jasnou jedničkou.

4.

Úvod je zatím hodně opatrný. Týmy se zatím jen tak oťukávají.

5.

Brunner byl u pravé tyče úplně sám, jeho ránu do odkryté brány ale ještě vykopl Laco. Skvělý zákrok slovenského gólmana.

6.

Švýcaři přebírají iniciativu. Slováci dělají zbytečné chyby.

7.

Slovenskou útočnou akci pokazila nepřesná kombinace. Puk mají opět Švýcaři.

8.

Agilní Monnet opět střílel. Laco připravený.

9.

Slovákům sice z dnešního zápasu stačí ke klidu i bod, ale tímhle přístupem by se k němu nedopracovali.

10.

Starostův pokus zamířil jen do nastavené lapačky Berryho.

11.

Pořád platí, že Švýcaři lépe bruslí a jsou u odražených kotoučů dřív.

12.

Miklík se rozhodl průběh zápasu změnit, rozjel se do útočné třetiny a švihem vypálil. Tečovaný kotouč ale zamířil vysoko nad.

13.

Kopecký zůstal po jednom ze soubojů ležet na ledě, hra ale pokračovala dál a Švýcaři si vypracovali střeleckou příležitost. Až když byl puk v rohu, rozhodčí přerušili hru. Kopecký ale bude v pořádku.

14.

Pohledný hokej zatím rozhodně nevidíme, Slovákům jako by se zatím ani nechtělo dát gól.

15.

Do konce první třetiny zbývá něco přes pět minut a na střely je to 4:4, to o něčem svědčí.

16.

Tatar ujížděl v přečíslení na Berryho, rovnal si puk na střelu, ale tomu puk sklouzl a švýcarský gólman kotouč přikryl pod lapačkou.

17.

Kopecký se snažil před Berrym tečovat nahození od modré. To se mu nepodařilo tak, jak by chtěl.

18.

Slovenskou akci teď zastavil hvizd čárového.

19.

Slováci vedou 1:0. Mikúš našel před brankou volného Tomáše Tatara a ten překonal Berryho.

Tatár slaví gól v zápase Slovensko - Švýcarsko
Tatár slaví gól v zápase Slovensko - Švýcarsko | Foto: Reuters
20.

Švýcaři ale kontrovali rychlou akcí. Laco ale svatyni uhájil.

Skončila první třetina.

Slováci v první třetině působili ospalým dojmem a jen vyškávali, co Švýcaři vymyslí. Nakonec se to ukázalo jako skvělá taktika, protože zničeho nic přišel gól Tatara a Slováci do šaten odchází s jednobrankovým náskokem. Uvidíme, co přinese druhá část.

21.

Začala druhá třetina.

21.

Brunner je dnešním prvním vyloučeným a Slovensko hraje přesilovku.

22.

Slováci se nemohou dostat do pásma a rozjet kombinaci.

23.

Vydareného teč byla šikovná, ale moc vzruchu nakonec ve švýcarském brankovišti nenadělala.

23.

První přesilovka se Slovákům nevydařila. Švýcaři jsou v plném počtu.

24.

Švýcarsko rázem vyhazuje na zakázané uvolnění.

25.

Kopeckého střela z úhlu nemohla Berryho překvapit.

26.

Laco se teď vbrankovišti točil jak na obrtlíku a nevěděl, kde je kotouč. Monnet se snažil využít situace, ale minul.

26.

Obdobná situace. Laco se nakonec roztáhl na brankovišti a spolu se Surovým zamezili vyrovnání.

27.

Brunnerova šance. Proti jeho střele se ale opět vytáhl slovenský gólman.

28.

Švýcarský tlak opět sílí. Slovákům vyčkávací taktika sice zatím vycházela, teď už je ale břemeno na Lacově výstroji dost těžké.

Souboj Ruthemanna se Starostou v zápase Slovensko - Švýcarsko
Souboj Ruthemanna se Starostou v zápase Slovensko - Švýcarsko | Foto: Reuters
29.

Zakázané uvolnění Švýcarů dává chvíli oddechu slovenským obráncům.

30.

Šatanův bekhend z úhlu neměl razanci, ale vybojoval tak alespoň vhazování v útočném pásmu, protože Berry přerušil hru.

31.

Obrovská šance Slovenska. To totiž spěchalo v přečíslení na švýcarskou bránu, Hašˇčák vystřelil, Berry vyrazil k Bližňákovi, který měl jediný úkol, trefit prázdnou bránu. To se mu ovšem nepodařilo.

32.

A další šanci Slováků likviduje Berry. To by mohlo Slováky mrzet.

32.

Šatan se provinil nedovoleným bráněním a odchází na trestnou lavici. Švýcaři si zahrají v početní výhodě.

33.

Švýcaři obsadili útočnou třetinu. Vyprodukovali ale jedinou střelu, kterou Laco vyrazil a Slováci vyhodili.

34.

Další šanci měl Ambühl, Laco si ale jeho střelu pohlídal.

35.

Hudáček najížděl bleskově z úhlu na Berryho, ten jeho pokus zpracoval na prsou.

35.

Mikuš měl spoustu času i prostoru, aby se mezi kruhy srovnal na střelu. Berrymu ale přistál kotouč na betonech, kterými ho snadno vyrazil.

36.

Jako by závěr třetiny opět patřil Slovákům. Ti se teď častěji dostávají do střeleckých příležitostí.

37.

Švýcaři si nerozuměli při rozehrávce a posílají puk na zakázané uvolnění.

38.

Ale ani se slovenskou kombinací to není valné. K vidění je tak bitva ve středním pásmu.

39.

Wick se rychle obtočil kolem branky a pokusil se zasunout za Laca. Slovenský gólman ale byl dostatečně rychlý.

40.

Niederreitter další střelu napálil přímo do Lacova plastronu.

Skončila druhá třetina.

Slováci i v druhé třetině neodehráli nijak excelentní dvacetiminutovku. Vedení udržel jen skvělý Laco v bráně, který je zatím mužem zápasu. Snad východní sousedy nebude mrzet šance Bližňáka, který minul prázdnou branku. Uvidíme v posledním dějství.

41.

Začala třetí třetina.

42.

Závar u branky Laca. Švýcaři měli tlak v brankovišti a slovenský brankář lapačkou nadosáhl na skákavý puk. Obránci ale nebezpečí uhasili.

42.

Další šance Švýcarska. Slováci úvod třetiny úplně nezachytili.

43.

Bližňák s Haščákem opět nevyřešili dobře přečíslení. Berra tentokrát vůbec nemusel zasahovat.

44.

Slováci zdá se opět nasadili vyčkávací taktiku. Rozehrávku mají v moci Švýcaři.

45.

Těm se ale nedaří proniknout přes útočnou modrou čáru a musí opět začínat od vlastního gólmana.

46.

Miklík nahozením na švýcarskou branku pošetřil čas i síly pro slovenský tým.

47.

Slováci se dál nikam neženou. Čekají na Švýcary u vlastní modré.

48.

Hudáček dostal nabito mezi kruhy, ale minul.

48.

Na druhé straně musel dávat pozor Laco. Na moment se v utkání objevily prvky rychlého atraktivního hokeje. Dosud to byla jen taktická vyčkávaná.

49.

Wick z úhlu nebezpečně nahazoval před branku, sitauci ale obranným zákrokem vyřešil Starosta.

50.

Čas hraje sice do karet Slovákům, ale Laco není neprůstřelný, jeden gól a může být všechno jinak.

50.

Radivojevič v přečíslení s Kopeckým místo střely zvolil přihrávku a to neudělal dobře. Puk získali Švýcaři.

51.

Rozhodčí jsou dnes hodně benevolentní. Vydarený v brankovišti složil Wicka a to se rozhodně dalo pískat.

52.

Švýcarské útočné akce teď postrádají nějakou nebezpečnou koncovku.

53.

Další šance, kterou polapil Laco. O nejlepším hráči slovenské straně je, myslím, rozhodnuto.

54.

Sersen vypálil až téměř od červené čáry,jako by chtěl Berru zahřát.

55.

Další rozcvička pro Berru po ráně Radivojeviče od modré.

56.

Ambühlův pokus Laco srazil do rohu.

57.

A znovu Ambühl. Ten měl už před sebou odkrytou branku. Do sítě se sice trefil, ovšem jen z boku.

58.

Přímo hrozivý závar u slovenské branky. Švýcaři tam bušili do Laca, jak do boxovacího pytle. Ten ale odolal.

59.

Brunner hákoval Bližňáka a jde pykat na dvě minuty. To se Slovensku náramně hodí.

60.

Švýcaři to zkusí v pěti proti pěti bez gólmana.

60.

Lacovi propadl puk v brankovišti a jen s vypětím všech sil ho obránci dopravili do rohu.