Aktualizováno 6. 5. 2015 22:46
Výsledky zápasů skupiny B na MS hokejistů.
Slovenský brankář Ján Laco dnes dostal tři góly.
Slovenský brankář Ján Laco dnes dostal tři góly. | Foto: Reuters

Praha -Hokejisté Slovenska v utkání skupiny B na mistrovství světa v Ostravě podlehli týmu Norska 2:3 a zkomplikovali si tak situaci v boji o postup do play off. Výběru českého kouče Vladimíra Vůjtka nestačilo ani dvougólové vedení. . Favorizovaní hokejisté Ruska v dnešním prvním duelu s problémy porazili Dánsko 5:2.

Seveřané vzdorovali  do poslední třetiny, Rusové rozhodli o svém triumfu definitivně až v poslední pětiminutovce duelu. Dva góly obhájců titulu vstřelil Sergej Mozjakin.

Vůjtek poslal kapitána mimo hru

Vůjtek se přidržel úspěšné sestavy, která v závěru obrátila zápas se Slovinskem a kapitán Kopecký, který v jeho třetí třetině nehrál, zůstal překvapivě dokonce jen v civilu. A Slováci na čtvrtý pokus v Ostravě zažili, jaké to je otevřít skóre.

Neobešli by se však bez důležité výpomoci gólmana Laca, který ve dvou norských přesilovkách zhatil velké příležitosti Martinsena a Roselliho Olsena. Vůjtkův úterní žolík Surový tak v 19. minutě ve hře pět na čtyři mohl zblízka dorazit Gáboríkovu střelu a opět rozjásal tribuny hojně obsypané slovenskými fanoušky.

Slovensko ani dnes nepředvádělo žádný oslnivý výkon, ale když ve 22. minutě Ďaloga dělovkou od modré čáry trefil levý horní roh norské branky, mělo nakročeno za zatím nejpřesvědčivější výhrou na turnaji.

Nory pozvedl šťastný gól

Děj ale zamotal Nörstebö, který v přesilovce také napřáhl od modré a puk se od tyče a Lacovy nohy dokutálel za brankovou čáru. Herně vyrovnané utkání i gólově vyvážil Roselli Olsen, který v 36. minutě opařil Slováky šťastnou trefou s tečí o soupeřova obránce.

To nejhorší ale na Vůjtkův tým spadlo v třetí části. Nörstebö ve 42. minutě další přesilovkovou bombou od modré čáry otočil skóre a Meszároš navíc záhy slovenskou snahu paralyzoval hloupým faulem a pětiminutovým oslabením. V závěrečném marném náporu, zvýrazněném přesilovkou i odvoláním brankáře, už Slováci duel nezachránili.

Vítězný gól Norů:

Dánové měli jen 17 hráčů v poli

"S výkonem nejsme moc spokojeni. Bylo to těžké utkání s nepříjemným soupeřem, ale počítají se body a ty jsme získali. Udělali jsme nějaké změny v sestavě, protože jsme chtěli něco změnit, teď máme dva dny volna a uvidíme, jak nastoupíme v dalším zápase," řekl ruský kouč Oleg Znarok.

Dánsko, které při disciplinárních trestech pro J. B. Jensena a Hansena, točilo jen sedmnáct hráčů v poli a útočníka N. Jensena v obraně, vypadalo od začátku smířeně s porážkou. Sborná se ani moc nezapotila a už vedla o dva góly. Počkala si na první přesilovku, v níž nejproduktivnější ruský útok vyšachoval dánský kvartet a Panarin bombou bez přípravy pokořil Dahma.

Právě vyjma elitní řady z SKA Petrohrad trenér Oleg Znarok po pondělní prohře se Spojenými státy nenechal v sestavě kámen na kameni, ale proti papírově slabšímu soupeři se jeho celek nedonutil hrát na plný plyn. Ještě když ve 14. minutě Mozjakin přesnou trefou přes dánský dvojblok ruský náskok zvýšil.

Rozhodnutí padlo v závěru

Náboj utkání až v půli utkání na chvilku vznítil kontaktním gólem Green, který se protáhl zpoza brány a propasíroval puk za Bobrovského. Ale pak znovu zaúřadovalo úderné petrohradské trio a lídr ruské produktivity Dadonov pohotovou tečí v přesile pět na čtyři vrátil rozdíl do dvoubrankové podoby.

"Dali jsme nějaké góly, ale víme, že jsme dneska nehráli na takové úrovni, jaká je na mistrovství světa třeba. Máme toho hodně co zlepšovat, protože před námi jsou těžcí soupeři a zápasy budou náročnější," řekl ruský útočník Artěmij Panarin.

Favorit se zápas snažil jen dohrát. Avšak deset minut před koncem ho podruhé znejistil v přesilovce Spelling. Rusové znovu přidali a po několika nevyužitých šancích jejich povinné vítězství parádním blafákem a druhým gólem v utkání zpečetil Mozjakin. O 48 sekund později uzavřel střelecký účet Tarasenko.

"Dneska jsme čelili skvělému soupeři a jeho kvalitní hře. Můžu mu jen pogratulovat, byl nad naše síly," řekl trenér Dánska Jan Karlsson.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Slovensko - Norsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Surový (Gáborík, Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) - 26. Nörstebö (Hölös, M. Olimb), 36. Rosseli Olsen (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Hölös). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 6:6, navíc Bartovič 10 min., Meszároš (oba SR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Mikuš, Baranka - L. Hudáček, Surový, Gáborík - Bartovič, Bližňák, Pánik - Jurčo, Viedenský, Tatar - Daňo, Lušňák, Dravecký - Miklík. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Norsko: Haugen - Nörstebö, Hölös, Tollefsen, Trygg, Sörvik, Bonsaksen - M. Olimb, Thoresen, Ask - Rosseli Olsen, K. Olimb, Martinsen - Trettenes, Bastiansen, Forsberg - Roest, Röymark, Stene. Trenér: Roy Johansen.

Rusko - Dánsko 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 11. Panarin (Dadonov, Šipačov), 14. Mozjakin (Malkin), 39. Dadonov (Medveděv, Čudinov), 58. Mozjakin (Kuljomin, Malkin), 58. Tarasenko (Antipin, Plotnikov) - 30. Green (Spelling, O. Lauridsen), 50. Spelling. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Mayer (USA) - Mills (Kan.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 7682.

Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Čudinov, Medveděv, Mironov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Tarasenko, Plotnikov, Anisimov - Širokov, Tichonov, Kovalčuk. Trenér: Oleg Znarok.

Dánsko: Dahm - Kristensen, M. Lauridsen, Boedker, N. Jensen, Uldall, O. Lauridsen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - Hardt, Jakobsen, Madsen - Spelling, Green, Stal - Starkov, A. Poulsen. Trenér: Jan Karlsson.