Evropské hry Rusové nedostali. Olympijské hodnoty jsou v ohrožení, tvrdí Bach

Michal Šenk Michal Šenk
20. 11. 2015 13:50
Pilotní projekt „evropské olympiády“, Evropských her, které hostilo letos v létě Baku, byl podle všech obrovským úspěchem. Další edice narýsovaná na rok 2019 má ale problém. Nikdo ji nechce a ten, kdo by chtěl hry uspořádat, nemůže. Zatím.
Evropské hry v Baku se podle olympijského hnutí povedly. Kdo je ale bude pořádat za čtyři roky?
Evropské hry v Baku se podle olympijského hnutí povedly. Kdo je ale bude pořádat za čtyři roky? | Foto: Reuters

Praha - Pilotní projekt "evropské olympiády“, Evropských her, které hostilo letos v létě Baku, byl podle všech obrovským úspěchem. Další edice narýsovaná na rok 2019 má ale problém. Nikdo ji nechce a ten, kdo by chtěl hry uspořádat, nemůže. Zatím.

Takové je jedno z rozhodnutí Valného shromáždění Evropského olympijského výboru, které hostí v těchto dnech Praha. Nizozemci své původně ohlášené pořadatelství stáhli, nabídlo se Rusko, ale aktuální dopingová kauza kolem tamějších atletů zase nedovolí pořadatelství Rusům přidělit.

Bach: Naše hodnoty jsou ohroženy

Sport a olympismus zažívají na první pohled relativně dobré časy. Evropský olympijský výbor chystá svůj vlastní televizní kanál, objevují se nové sportovní produkty jako třeba Světové plážové hry. Jenže mnohem důležitější zásady sportu, bez nichž nemůžou podobné projekty důvěryhodně fungovat, jsou ohroženy.

Alespoň na to poměrně silně upozornil šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. "Naše hodnoty jsou ohroženy,“ řekl před sálem se třemi stovkami delegátů evropských národních olympijských výborů. Napjatě poslouchal nový šéf Mezinárodní atletické federace (IAAF) Sebastian Coe či šéf ruského olympijského výboru Alexandr Žukov. Klíčovou hodnotou v ohrožení je čistota sportu prostá manipulací, korupce a dopingu.

Rusko představilo tříměsíční plán na vyčištění své atletiky od systematického dopingu, který vedl až k dočasnému vyloučení z IAAF. Ruští atleti kvůli tomu nebudou startovat na halovém mistrovství světa v Portlandu a ohrožena je i jejich účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. K řešení situace vznikla při Mezinárodní atletické federaci zvláštní komise.

WADA musí být aktivní

Bach údajně dostal osobní ujištění od Ruského olympijského výboru, že trenéři, atleti a funkcionáři zapletení do rozsáhlého dopingového skandálu budou potrestáni. Zároveň vyzval, aby se rozběhly diskuse nad případnou transformací Světové antidopingové agentury WADA i Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne.

"Antidopingový program by se měl více oddělit od sportovních organizací a národních federací. Je třeba mít nezávislé agentury, které se boji s dopingem budou dost věnovat. WADA musí být aktivní, a když se objeví jakékoliv pochybnosti, hned je řešit. Napravovat problémy hned od počátku, aby nám to nepřerostlo přes hlavu jako v Rusku. Jsou to moje náměty k zamyšlení," řekl Bach.

Zároveň vyzval vlády jednotlivých zemí, aby na boj s dopingem a především do rozpočtu WADA, který už dnes téměř ze dvou třetin tvoří příspěvky zemí, přispívaly více peněz. "My, Mezinárodní olympijský výbor, teď děláme první krok, zadotujeme WADA pro Rio 2016,“ řekl Bach.

Rusy čekají domácí úkoly

Podle prezidenta Evropského olympijského výboru Patricka Hickeyho je Rusko stále preferovanou zemí pro pořádání Evropských her 2019. "Čeká ho ale hodně domácích úkolů,“ poznamenal Hickey.

Od Bacha zazněl v jeho projevu ještě jeden apel. Mířil směrem k mezinárodnímu terorismu. "Útoky jako ty z Paříže nejsou jen útokem na zemi, město, politiku ale lidskost a naše olympijské hodnoty. Musíme zejména teď ukázat to, jaká je olympiáda symbolem humanitních hodnot. Mírumilovné soupeření, které nabízí sport, potřebujeme teď víc než kdy jindy.“

 

Právě se děje

Další zprávy