Nejprve drama, poté kanár! Djokovič je král Australian Open

Modlení Murrayho, aktivisti, zranění: Djokovič zdolal vše!
Srba nezastavilo ani zranění na ruce v prvním setu, kdy se pokusil skočit na síti rybičku.
Po více jak třech a půl hodinách se tak mohl popáté mazlit v Melbourne Parku s vítěznou trofejí.
Celkově to pro něj byl osmý grandslamový titul kariéry.
První od chvíle, co se stal loni na podzim poprvé otcem.
Aktualizováno 1. 2. 2015 13:21
Nedělní výsledky z Australian Open.

Melbourne - Osmý grandslamový titul a pátý z Melbourne vybojoval Srb Novak Djokovič, když ve finále letošního Australian Open porazil po setech 7:6, 6:7, 6:3 a 6:0 Brita Andyho Murrayho.

Skotský rodák, přemožitel Tomáše Berdych v semifinále,  naopak prohrál už čtvrté finále australského grandslamu.

"Chtěl bych pogratulovat Andymu za skvělý turnaj a také k zasnoubení. Takže šťastnou svatbu a spoustu dětí," odlehčil slavnostní ceremoniál sedmadvacetiletý Djokovič, který vyhrál první grandslam jako otec.

"Od té doby, co se mi narodil se můj pohled na svět trochu změnil, takže bych chtěl poděkovat hlavně rodině, pak celému týmu a vám fanouškům," dodal srbský tenista.

Finále mužského pavouku Australian Open jsme sledovali v on-line reportáži ZDE!

První dva sety byly hodně vyrovnané. Djokovič se v prvním sice dostal rychle do vedení 4:1, pak měl navrch 5:3, ale Murray dokázal ztrátu dohnat a dojít až do tiebreaku, ve kterém už ale prohrál 5:7.

Djokovič si v průběhu prvního setu nechal po pádu ošetřit ruku, na startu druhého setu se ocitl na kurtu znovu a zdálo se, že má problémy s pohybem a pravou nohou. Čtyřmi gamy po sobě sice otočil v druhé sadě z 0:2 na 4:2, ale pak si opět prohrál servis a v dalším tie-breaku byl tentokrát úspěšnější o týden starší Murray.

I ve třetím setu pokračovala přehlídka dlouhých výměn od základní čáry. Nabuzený Skot opět rychle získal vedení 2:0, ale unaveně působící Djokovič poté zabojoval. Srovnal na 2:2, v sedmém Tildenově gamu odvrátil brejkbol a pak mu Murray pomohl dvojchybou k brejku na 5:3.

To byl rozhodující moment utkání. Rodák z Bělehradu třetí sadu, která na rozdíl od předchozích dvou "maratonských" setů trvala jen 39 minut, v klidu dopodával a ve čtvrtém dějství už zcela dominoval.

Druhá část zápasu byla oproti vyrovnané první polovině jednoznačně v režii Djokoviče, který na závěr utkání vyhrál devět her po sobě a zdecimovanému soupeři uštědřil potupného "kanára". Za vítězství získal 3,1 milionu australských dolarů (přes 59 milionů korun).

Hingisová se dočkala triumfu po devíti letech

Švýcarská tenistka Martina Hingisová získala šestnáctý grandslamový titul v kariéře. Na Australian Open vyhrála s Indem Leanderem Paesem smíšenou čtyřhru. Ve finále sedmá nasazená dvojice porazila turnajové trojky Francouzku Kristinu Mladenovicovou a Kanaďana Daniela Nestora 6:4 a 6:3.

Pro Hingisovou je to první grandslamový triumf od předloňského návratu k tenisu. Ten předchozí vybojovala čtyřiatřicetiletá hráčka s českými kořeny rovněž v mixu na Australian Open v roce 2006 s někdejším Paesovým dlouholetým spoluhráčem Mahéšem Bhúpathím. Z melbournského turnaje má Hingisová celkem devět prvenství - tři ve dvouhře, čtyři v ženském deblu a dvě ve smíšené čtyřhře.

"Kdo by si to pomyslel, že tady po 20 letech zase budu stát na tomhle kurtu. Tohle není jako třešnička na dortu, ale ještě mnohem víc. O tomhle jsem vážně ani nesnila," uvedla Hingisová.

Paes si nemůže partnerku vynachválit

S Paesem dokráčeli k vítězstvím hned při prvním společném startu na grandslamu. Jednačtyřicetiletý Ind získal patnáctý titul z turnajů "velké čtyřky", na Australian Open vyhrál počtvrté, z toho potřetí v mixu. Jediný triumf v mužské čtyřhře v Melbourne si připsal v roce 2012 s Radkem Štěpánkem.

"Martina je ohromně chytrá tenistka. Přesně ví, co udělám já, a já vím, co udělá ona," chválil Hingisovou po finále Paes. "S každým zápasem jsme se zlepšovali a věřili jeden druhému. To bylo vždy klíčové, jako dneska v důležitých výměnách," prohlásila Švýcarka.