Hilgertové na MS těsně unikla medaile, skončila čtvrtá

Aktualizováno 21. 9. 2014 20:35
Šestačtyřicetiletá kajakářka Štěpánka Hilgertová skončila na mistrovství světa v Deep Creeku čtvrtá a prokázala, že stále patří do absolutní špičky.
Štěpánka Hilgertová na MS 2014
Štěpánka Hilgertová na MS 2014 | Foto: Tomáš Dvořák

Deep Creek - Čeští vodní slalomáři se po loňských třech cenných kovech na šampionátu v Praze vrátí tentokrát z mistrovství světa v Deep Creeku bez medaile v individuálním závodu.

Šestačtyřicetiletá kajakářka Štěpánka Hilgertová byla čtvrtá a deblkanoisty Jonáše Kašpara s Markem Šindlerem připravila o vítězství neprojetá devatenáctá branka. Naposledy byla česká výprava bez individuálního kovu v roce 2009. Dnes jsou ještě na programu závody hlídek.

Hilgertové k bronzu chyběly 4 vteřiny

Hilgertová se postarala o nejlepší český individuální výsledek a ukázala, že stále patří do absolutní špičky. V dnešním finále sice nedosáhla na stupně vítězů, zopakovala nicméně své umístění z OH v Londýně a od bronzu z Brazílie v roce 2007 dosáhla nejlepšího výsledku na světovém šampionátu. Čtvrtá byla Hilgertová i na svém prvním MS v roce 1989 rovněž v USA v Savage River.

Dvojnásobná olympijská vítězka Hilgertová do finále postoupila jako čtvrtá, a i když v poslední jízdě byla o něco pomalejší, nepopulární pozice jí zůstala. Ani semifinálový výkon by Hilgertové na medaili nestačil, k bronzu jí chyběly více než čtyři sekundy.

Hilgertová: Trochu zklamání tam je

Závod vyhrála jednadvacetiletá Australanka Jessica Foxová, která tak z USA přiveze po vítězství mezi kanoistkami dvě zlaté medaile. Druhá byla se ztrátou necelé sekundy Britka Fiona Pennieová, třetí místo obsadila Němka Melanie Pfeiferová.

"Kdyby mi někdo před odletem řekl, že budu čtvrtá, tak bych s tím byla spokojená, protože postup ze semifinále je obrovský úspěch, ale teď tam trochu zklamání je. Mohlo to být o malinko lepší," hodnotila v cíli po finále Hilgertová, která startovala na sedmnáctém mistrovství světa a ve finále byla o 14 let starší než druhá nejstarší kajakářka.

O kvalitě závodu kajakářek hovoří skutečnost, že finálovou desítku dělilo pouze něco málo přes 4,5 sekundy. "To je vysoko nasazená laťka a já jsem moc ráda, že jsem tam mohla být. Ale jelo se mi špatně, dřela jsem, ztrácela, ale ten výsledek je solidní, neměla bych být neskromná," uvedla Hilgertová.

Letos byla na vrcholných akcích třikrát ve finále a dvakrát na stupních vítězů. "To potvrzuje, že patřím mezi top kajakářky. I když favoritek je víc, znamená pro mě hrozně moc, že se dokážu udržet na takové úrovni," poznamenala. Že český tým je bez medaile v individuálním závodu, brala jako holý fakt. "Někdy se daří, někdy se to sype," pokrčila rameny.

Šindler: Já myslím, že jsme to projeli

Další dvě Češky zůstaly za finálovou desítkou - Kateřina Kudějová byla s osmisekundovým odstupem šestnáctá, Veronika Vojtová se ztrátou 12,67 sekundy čtyřiadvacátá. Hilgertová se v Deep Creeku dostala do finále jako první česká reprezentantka v olympijské disciplíně, o chvíli později ji napodobili deblkanoisté Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem.

Ti ve finále zariskovali, ale nakonec měli smůlu. Náročnou kombinaci branek 18 a 19 jako jediní ve finále zkusili jet napřímo, ale Šindler spodní tyč druhé branky neprojel. Zpočátku u výsledku svítila jen dvousekundová penalizace, kterou ale rozhodčí později změnili na 50 trestných sekund, což pro Čechy znamenalo pokles na deváté místo.

"Já jsem přesvědčený, že jsme to projeli. Vůbec jsme neuvažovali o tom, že by to tak mohlo být," kroutil hlavou po finále Šindler. "Chodili za námi ostatní deblíři, že jsme pro ně mistři světa, to je pro nás trochu satisfakce, ale pocit ukřivdění je," uvedl zadák posádky mistrů světa do 23 let. "Byla to nejlepší jízda sezony. Je to ale hořký pocit, obrovské zklamání. Nerozhodlo se na vodě, ale u stolu," přidal se Kašpar.

Nevedlo se ani zbývajícím českým dvojicím. Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň se v semifinále čtyřikrát se dotkli branky a patří jim třináctá pozice, Ondřej Karlovský a Jakub Jáně dokonce jednu branku minuli a byli šestnáctí.

Krachem skončil závod deblů také pro dvě slovenské posádky. Favorizovaní bratři Peter a Pavol Hochschornerové i dvojice Tomáš Kučera, Jan Batík dostali penalizaci za neprojetou branku a finále bylo bez nich.