Hertl se stal první hvězdou večera, Eliáš zavelel k obratu

29. 11. 2015 7:10
V nočním programu hokejové NHL z Čechů nejvíc zazářil Tomáš Hertl, který se díky gólu a asistenci stal první hvězdou zápasu. Skóroval i Patrik Eliáš.
Tomáš Hertl
Tomáš Hertl | Foto: Reuters

New York - Tomáš Hertl zazářil v sobotním utkání NHL, ve kterém ukončil měsíc a půl dlouhé čekání na gól. Český hokejista se podílel brankou a asistencí na výhře San Jose 5:2 nad Calgary a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Patrik Eliáš odstartoval gólem v 51. minutě obrat New Jersey, které uspělo na ledě Montrealu 3:2 v prodloužení.

Hertl skóroval ve dvou ze tří úvodní utkání sezony, ale od 13. října se gólově neprosadil a během série 19 utkání zaznamenal jen sedm přihrávek. V utkání proti Calgary byl ale na začátku u všeho podstatného. U první branky pomohl vybojovat v rohu kluziště kotouč, který poslal podél mantinelu na modrou čáru. A střelu Marka-Edouarda Vlasice usměrnil do branky Tommy Wingels.

Druhou trefu zápasu obstaral Hertl sám, když ranou z ostrého úhlu z pravého kruhu našel skulinku u bližší tyčky brankáře Jonase Hillera. V polovině utkání dostalo San Jose po faulu na českého útočníka přesilovou hru pět na tři, kterou zásahy Joela Warda a Patricka Marleaua beze zbytku využilo. Jednoznačný stav korigovalo Calgary až v závěrečné třetině.

Hertl se cítil skvěle

Hertl i Wingels sledovali třetí třetinu předchozího duelu jen ze střídačky a zdá se, že jim reakce trenéra Petera DeBoera pomohla. "Dnes jsem se cítil skvěle. Byla to pro mě a Tommyho (Wingelse) trochu těžší situace. Malinko jsme to rozebírali a myslím si, že jsme oba odehráli nejlepší utkání sezony. Zejména v první třetině jsme hráli velmi dobře," řekl Hertl.

Proměny si všiml i jejich spoluhráč Joe Pavelski. "Mohli jste to vidět v nasazení. Od toho se to odvíjí. (Hertl) má velké tělo, dobře bruslí. Když toho umí využít, rozjedou se i jeho parťáci ve formaci. Celý večer měli puk na hokejkách, byla radost je sledovat," uvedl Pavelski. A kouč s ním souhlasil. "Dostali jsme od nich skvělou odpověď. Byli klíčovou částí zápasu. Skvěle napadali, zařídili nám v první třetině dvougólové vedení. Takové je potřebujeme, věřím, že na tom budou stavět," reagoval DeBoer.

Eliáš prožíval chvíli před vstřelením své první branky sezony opačné pocity. Během jeho vyloučení za faul na Tomáše Fleischmanna zvýšil Montreal i díky asistenci Tomáše Plekance vedení na 2:0. V dalším střídání ale třebíčský rodák, který úvodních dvacet utkání ročníku vynechal kvůli zranění kolene, šikovnou tečí snížil. Při hře bez brankáře vyrovnal v poslední minutě Kyle Palmieri a prodloužení rozhodl John Moore.

Kane vytvořil rekord

"Nechal jsem se zbytečně vyloučit a znamenalo to dvoubrankovou ztrátu. Ale zabojovali jsme. Zůstali jsme silní, prokázali charakter. Ani po druhé inkasované brance jsme neskládali zbraně a tlačili je," těšilo Eliáše, jehož tvář zdobilo kolem levého oka i několik stehů. Byl to důsledek střetu a obráncem Montrealu Gregem Paterynem.

Útočník Chicaga Patrick Kane bodoval v devatenáctém utkání za sebou, čímž vytvořil nový rekord mezi americkými hokejisty v historii NHL. Dosud čítala nejdelší série 18 zápasů, čehož dosáhli Phil Kessel a Eddie Olczyk. "Je to skvělé, když si uvědomíte, kolik vynikajících amerických hráčů v soutěži působilo. Na druhou stranu je úspěch zastíněn porážkou," řekl Kane, jehož gól a asistence dostala Chicago v Los Angeles do vedení 2:0. Domácí ale i díky dvěma trefám Mariána Gáboríka skóre otočilo a vyhrálo 3:2 v prodloužení.

V Arizoně, kam dorazila Ottawa, nedošlo na vzájemný souboj sourozenců Michálkových, protože Zbyněk se na rozdíl od bratra Milana nečekaně neobjevil v sestavě domácího celku. I bez něho ale Coyotes zvítězili 4:3 a to zásluhou Mikkela Boedkera a jeho hattricku. Do druhého zápasu sezony nenaskočil ještě Dmitrij Jaškin a zůstal mezi náhradníky St. Louis, které porazilo doma Columbus 3:1.

Výsleky NHL:

NY Rangers - Philadelphia 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 33. a 60. Simmonds, 44. Couturier. Střely na branku: 24:34. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Simmonds, 2. Mason (oba Philadelphia), 3. Raanta (NY Rangers).

Toronto - Washington 2:4 (1:1, 1:3, 0:0)

Branky: 7. Holland, 27. Komarov - 4. Chimera, 25. Wilson, 32. Johansson, 34. Williams. Střely na branku: 34:23. Diváci: 19.053. Hvězdy zápasu: 1. Chimera, 2. Holtby (oba Washington), 3. Komarov (Toronto).

Montreal - New Jersey 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 30. a 49. Galchenyuk (na druhou Plekanec) - 52. Eliáš, 60. Palmieri, 63. Moore. Střely na branku: 32:31. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk (Montreal), 2. Palmieri, 3. Moore (oba New Jersey).

Tampa Bay - NY Islanders 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky: 17. Killorn, 22. Stralman - 24. Bailey, 37. Clutterbuck, 57. Tavares. Střely na branku: 31:22. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (NY Islanders), 2. Stamkos, 3. Stralman (oba Tampa Bay).

Pittsburgh - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 21. a 24. Malkin - 3. Draisaitl, 8. Korpikoski, rozhodující sam. nájezd Hendricks. Střely na branku: 41:36. Diváci: 18.656. Hvězdy zápasu: 1. Eberle (Edmonton), 3. Malkin (Pittsburgh), 3. Hall (Edmonton).

St. Louis - Columbus 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky: 23. Tarasenko, 47. Upshall, 60. Steen - 15. Johansen. Střely na branku: 32:24. Diváci: 19.277. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Bobrovskij (Columbus).

Minnesota - Dallas 3:4 v prodl. (2:0, 1:0, 0:3 - 0:1)

Branky: 6. Vanek, 14. Coyle, 22. Pominville - 45. Goligoski, 50. Jamie Benn, 55. Klingberg, 64. Seguin. Střely na branku: 26:44. Diváci: 19.024. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Eakin (oba Dallas), 3. Kuemper (Minnesota).

Nashville - Buffalo 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky: 12. Fisher - 37. a 41. Reinhar, 34. McGinn, 58. O´Reilly. Střely na branku: 29:24. Diváci: 17.217. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Johnson (oba Buffalo), 3. Fisher (Nashville).

Colorado - Winnipeg 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)

Branky: 7. Comeau, 12. Landeskog, 26. Söderberg, 43. Wagner, 60. Duchene - 30. Ladd, 34. Wheeler, 51. Trouba. Střely na branku: 25:28. Diváci: 16.311. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. Duchene (oba Colorado), 3. Trouba (Winipeg).

Arizona - Ottawa 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky: 1., 21. a 54. Boedker, 24. Jeffrey - 8. a 38. Hoffman, 55. Mark Stone. Střely na branku: 19:38. Diváci: 12.727. Hvězdy zápasu: 1. Boedker, 2. Lindbäck, 3. Michael Stone (všichni Arizona).

San Jose - Calgary 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)

Branky: 10. Wingels (Hertl), 13. Hertl, 31. Ward, 31. Marleau, 51. Vlasic - 50. Granlund, 59. Ferland. Střely na branku: 29:27. Diváci: 17.283. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Vlasic, 3. Wingels (všichni San Jose).

Los Angeles - Chicago 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky: 55. a 63. Gáborík, 41. Carter - 12. P. Kane, 33. Hjalmarsson. Střely na branku: 36:22. Diváci: 18.482. Hvězdy zápasu: 1. Carter (Los Angeles), 2. P. Kane (Chicago), 3. Gáborík (Los Angeles).