Hektická atmosféra. Sparta prohrává, nechala Třinec hrát

Adam Sušovský Adam Sušovský
30. 3. 2015 9:51
Skóre 0:2 se v semifinále extraligy zrodilo po porážkách, které musí Spartu hodně bolet.
Sparta se musí hodně zamyslet. Jestliže chce sérii s Třincem zdramatizovat, musí svou hru hodně změnit. | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Takhle si to Sparta rozhodně nepředstavovala. Do Třince odjela plná sebevědomí s cílem vyhrát tam alespoň jeden zápas. Domů se však vrací s velkým zklamáním. Skóre semifinálové série 0:2 se zrodilo po porážkách, které musí hodně bolet.

Oceláři měli v prvních dvou duelech navrch a v klíčových chvílích ukázali mnohem větší chuť vítězit než jejich soupeř, nesrazil je ani nepříjemný vývoj druhého zápasu.

Ten první Třinec v závěru přetavil v exhibici a vyhrál 6:2, ve druhém už Sparta Oceláře hodně trápila. Jenže v nádherném zápase trestuhodně dvakrát ztratila vedení a navrch přidala i několik hloupých individuálních chyb. A to ji stálo zápas.

Ve druhé třetině dokázal Třinec během necelých dvou minut neuvěřitelnou kanonádou otočit z 0:2 na 3:2. A ve třetí části, poté co Sparta rovněž velmi rychle skóre otočila, Oceláři poslali zápas do prodloužení jen dvě minuty před koncem zápasu.

Hektická atmosféra v kabině Sparty

Tak blízko byla Sparta tomu, aby jela k odvetám do Prahy s výsledkem 1:1 na zápasy, místo toho ztrácí už dva body a nemá semifinále extraligy rozehráno vůbec dobře. V prodloužení už byl Třinec jasně lepší a po šestnácti minutách dobývání brány rozhodl po nádherné kombinaci do prázdné brány obránce Vladimír Roth.

"Myslím, že Třinečtí jsou teď veselejší," přiznal asistent trenéra Sparty Zdeněk Moták jen krátce po tom, co se na tiskové konferenci zmínil, že atmosféra v kabině Sparty byla "dost hektická."

"Ukázali jsme nesmírnou touhu po vítězství. Za tenhle výkon si kluci ten výsledek zasloužili. Vedení 2:0 nás těší, ale série bude ještě dlouhá a zápasy v Praze otevřené," reagoval zase domácí kouč Václav Varaďa.

Sparta potřebuje navázat na čtvrtfinále

Pro mnohé je třinecké vedení 2:0 překvapení. Zatímco Sparta ve čtvrtfinále naprosto suverénně přejela Hradec Králové 4:0 na zápasy, výsledky Třince s podceňovanou Mladou Boleslaví ukazovaly spíše na fakt, že se od Ocelářů forma v klíčovou část sezony odvrátila, že jsou na rozdíl od Sparty zranitelní.

Třinec měl v sérii s Boleslaví obrovské problémy s bruslením soupeře, který hrál navíc agresivně, přímočaře a do toho se nebál napadat třinecké obránce. Sparta ale nic z toho v Třinci nepředvedla a nechala Oceláře hrát, i když sama podobným způsobem ukončila sezonu Hradci.

O tom, že měl Třinec v souboji dvou největších extraligových favoritů výrazně navrch, svědčí i tyto statistiky: Třinec Spartu přestřílel, hrál také výrazně tvrději. A do toho měli Oceláři velkou převahu na vhazování, kvůli čemuž se Sparta nechala častokrát zatlačit ve vlastní třetině - třeba jako ve včerejším prodloužení.

Výsledkem bylo, že si Třinečtí, kteří nebyli pod tak velkým tlakem a měli na vše o vteřinku více času, také mnohem více dovolili. A tak se stalo, že se při rozhodujícím gólu bek Vladimír Roth nebál od modré čáry vystartovat až na brankoviště a tam vložit hůl do krásné přihrávky Štefana Ružičky.

Vondrka věří: Určitě sérii vyrovnáme

Třinec Sparta
Střely na bránu 69 50
Vhazování 94 75
Hity 39 25

Proč tedy Sparta nehraje jako proti Hradci? Odpovědět se na to snažil Michal Vondrka. "V těch zápasech s Hradcem i v té sérii jsme hlavně vedli. To vám psychicky pomůže, dostane vás to nahoru a hraje se lépe," řekl.

Odvety na Spartě se hrají ve středu a ve čtvrtek a Sparta má jasný cíl: Na domácím ledě chce sérii vyrovnat na 2:2.

"Pevně věřím, že domácí prostředí bude naše výhoda. Jsem přesvědčený, že tu sérii srovnáme," prohlásil hodně sebevědomě Vondrka. "Nikdo totiž nemá skleslou hlavu. Přijet domů za stavu 0:2 z venku jsem už zažil několikrát a podařilo se to otočit," burcuje Vondrka.