Hejnová vyhrála Diamantovou ligu v českém rekordu

6. 7. 2013 20:14
Zuzana Hejnová zvítězila na Diamantové lize v Paříži v novém českém rekordu 53,23. Své dosavadní maximum rovněž z Paříže zlepšila o šest setin.
Zuzana Hejnová má před blížícím se MS skvělou formu.
Zuzana Hejnová má před blížícím se MS skvělou formu. | Foto: Reuters

Paříž - Česká čtvrtkařka Zuzana Hejnová zvítězila na Diamantové lizev Paříži v běhu na 400 metrů překážek v novém českém rekordu 53,23 sekundy. Své dosavadní maximum, které vytvořila rovněž ve francouzské metropoli před dvěma roky, dnes zlepšila o šest setin.

Čtvrtá skončila Denisa Rosolová ve svém letošním nejlepším výkonu 54,38. Od stupňů vítězů ji dělilo 81 setin. Tyčkař Jan Kudlička obsadil druhé místo výkonem 570 cm za domácím favoritem Renaudem Lavilleniem. Tři pokusy o český rekord na výšce 582 cm mu nevyšly.

Hejnová si udržela letošní neporazitelnost a zvýšila svůj náskok v čele celkového hodnocení disciplíny v prestižním seriálu. Na kontě má 16 bodů a vede o 12 bodů před Britkou Perri Shakesovou-Draytonovou. Ta dnes doběhla druhá o 73 setin za českou bronzovou medailistkou z olympijských her v Londýně.

Hejnová si věří i na čas po 53 vteřin

"Mám velkou radost. Doufala jsem, že konečně stlačím čas pod 53 sekund, ale i za nový osobní a národní rekord jsem moc ráda," uvedla Hejnová, která se přiblížila na dvě setiny letošnímu světovému maximu Američanky Kori Carterové.

"Tento týden jsem dost trénovala, takže byla znát únava. Je dobře, že i v takovém stavu umím běžet rychle. Věřím, že hranice 53 sekund brzy padne. Vítězství si hodně cením, byla tu silná konkurence," dodala česká rekordmanka.

Nejrychlejší čas v sezoně zaběhl i čtvrtkař Pavel Maslák. Mistr Evropy skončil v rychlém závodu za 45,13 sekundy na pátém místě. Zvítězil olympijský šampion a mistr světa Kirani James z Grenady, jenž časem 43,96 jako první v sezoně prolomil hranici 44 sekund.

Maslák je rád za potvrzení role evropské jedničky

"Jsem spokojený, jde to stále dolů," komentoval své postupné zlepšování v sezoně Maslák. "Chtěl jsem být ještě o místo výš, ale potvrzuju pozici evropské jedničky. Přepálil jsem prvních 200 až 250 metrů, do cílové rovinky jsem vbíhal jako třetí. Formu připravujeme až na mistrovství světa, takže všechno je, jak má být," uvedl Maslák, kterého nyní čeká evropský šampionát do 23 let ve finském Tampere, kde poběží 200 metrů.

V Paříži dvoustovku vyhrál jamajský sprinter Usain Bolt v nejlepším světovém čase sezony 19,73 sekundy. O jednu setinu překonal výkon svého rivala Tysona Gaye z amerického šampionátu a po triumfu v Oslu za 19,79 si připsal druhé letošní prvenství v Diamantové lize. Bolt porazil o 19 setin krajana Warrena Weira a vede hodnocení disciplíny.

Mekhissi-Benabbad zaběhl evropský rekord

Závod mužů na 3000 metrů překážek přinesl evropský rekord, který vytvořil Francouz Mahiedine Mekhissi-Benabbad časem 8:00,09. Z tabulek vymazal téměř čtyři roky starý výkon krajana Bouabdellaha Tahriho.

Cílem proběhl dvojnásobný mistr Evropy a stříbrný olympijský medailista na druhém místě za svým přemožitelem z Londýna Keňanem Ezekielem Kemboiem, který jako první v sezoně pokořil hranici osmi minut. Nejlepší čas roku zaběhla i Etiopanka Tiruneš Dibabaová, která zvládla trať 5000 metrů za 14:23,68 minuty.