Maminka Špotáková zase vyhrála, Hejnová byla v Monaku sedmá

18. 7. 2014 20:45
Barbora Špotáková vyhrála soutěž oštěpařek na Diamantové lize v Monaku a zůstává po návratu z mateřské dovolené neporažena.
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková | Foto: CPA Eduard Erben

Monako - Barbora Špotáková vyhrála soutěž oštěpařek na Diamantové lize v Monaku a zůstává po návratu z mateřské dovolené neporažena. Světová rekordmanka si vylepšila letošní maximum na 66,96 metru a už je druhá ve světových tabulkách této sezony.

V Diamantové lize vyhrála letos už potřetí po triumfech v Římě a Lausanne a upevnila si vedení v hodnocení disciplíny. V sezoně proměnila ve vítězství všech pět startů.

"Trošku jsem cítila, že mám na víc, ale věřím, že dlouhý hod letos přijde v pravý čas," uvedla Špotáková.

"V prvním pokusu jsem se úplně nemohla soustředit (64,84) a v tom posledním (65,20) jsem měla na paměti, že před mistrovstvím Evropy v Barceloně 2010 jsem právě v Monaku moc chtěla hodit v posledním pokusu daleko a zranila jsem si loket. Tentokrát odjíždím zdravá a to je před blížícím se mistrovstvím Evropy dobrá zpráva," dodala dvojnásobná olympijská vítězka.

Atletická mistryně světa Zuzana Hejnová při návratu k závodům po zranění obsadila na Diamantové lize v Monaku sedmé místo.

Ve svém prvním letošním startu v běhu na 400 metrů překážek dosáhla času 55,86 sekundy. Fiaskem skončila soutěž tyčkařek pro další českou reprezentantku Jiřinu Svobodovou, která nedokázala překonat svoji základní výšku 440 cm.

Hejnová ve špičkové konkurenci na nejlepší nestačila. Nesplnilo se jí ani přání běžet rychleji než za 55 sekund, což před mítinkem považovala vzhledem k tříměsíčnímu tréninkovému manku po zlomenině zánártní kůstky za dobrý výkon.

Za svým českým rekordem, kterým se vloni stala světovou šampionkou, zaostala o více než tři sekundy (52,83). Podle očekávání tak skončila její série neporazitelnosti, která v uplynulé sezoně trvala 13 závodů.

Hejnová: Jsem teď opravdu pomalá

"Jsem ráda, že jsem doběhla a zůstala zdravá. Čekala jsem trochu lepší čas, ale zřejmě se tři měsíce bez běhání jen tak vymazat nedají. Budu se do ME snažit dotrénovat kvalitu, jsem teď opravdu pomalá. Ale jsem ráda, že jsem si zazávodila a mám radost, že všechny soupeřky mě přivítaly zpět na dráze. Toho si moc cením," řekla po závodě Hejnová.

V Monaku získala Hejnová alespoň skalp druhé ženy letošních tabulek Kori Carterové z USA, závod vyhrála suverénka sezony Kaliese Spencerová z Jamajky časem 54,09.

O jeden z vrcholů mítinku se postarala kolumbijská trojskokanka Caterine Ibargüenová, jež v poslední sérii dolétla do vzdálenosti 15,31 metru. Nejdelší skok za posledních šest let vynesl mistryni světa na páté místo v historickém pořadí. Patnáctimetrová hranice padla po téměř čtyřech letech. Ke světovému rekordu Ukrajinky Innesy Kravecové se Ibargüenová přiblížila na 19 cm.

Na první místo letošních tabulek se posunul i vítěz osmistovky Nijel Amos z Botswany, který vyhrál v čase 1:42,45, jímž zlomil i rekord mítinku slavného Wilsona Kipketera. Ve finiši velmi rychlého závodu nestačil světový rekordman David Rudisha z Keni a zbylo na něj páté místo, byť se také dostal pod hranici 1:43.

V koulařském sektoru novozélandská vrhačka Valerie Adamsová vyhrála už 53. závod za sebou. Čtyřnásobná mistryně světa třikrát překonala hranici 20 metrů a výkonem 20,38 zaostala o osm centimetrů za svým letošním maximem.