Hejnová se Špotákovou triumfovaly, Holuša má český rekord

30. 7. 2015 20:28
Závod na 400 metrů překážek ovládla Zuzana Hejnová. V oštěpu triumfovala Bára Špotáková a na trati 1500 metrů zaběhl český rekord Jakub Holuša.
Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová | Foto: Reuters

Stockholm - Po téměř 32 letech se dnes ve Stockholmu změnily české rekordní tabulky v běhu na 1500 metrů. Postaral se o to Jakub Holuša, který na mítinku Diamantové ligy vybojoval druhé místo v čase 3:34,26. Povedený český večer umocnily triumfy překážkářky Zuzany Hejnové a oštěpařky Barbory Špotákové.

Sedmadvacetiletý Holuša si vlastní osobní rekord zlepšil přesně o sekundu, z dosavadního nejlepšího času Jana Kubisty ubral 61 setin. Mocným finišem halový mistr Evropy stejně jako v zimě na pražském šampionátu těsně porazil Turka Ilhama Özbilena a prohrál jen s halovým mistrem světa Ayanlehem Souleimanem z Džibuti (3:33,33).

"Super pocit, proto dělám atletiku. Tenhle letní rekord překonává všechny moje halové. Cením si ho nejvíc," řekl Holuša na facebooku Top Athletics. Závod zvládl perfektně takticky. "Běžel jsem v úvodu opatrně, držel jsem si pozici na vnitřním kraji dráhy. Byl to už třetí závod během týdne, ale síly přišly v posledním kole a získal jsem skalpy kvalitních běžců. Věřím, že i na mistrovství světa v Pekingu mě čekají tři běhy, tak jsem si to vyzkoušel," řekl Holuša s vyhlídkami na šampionát v Pekingu.

Hejnová dovršila hat-trick

Zuzana Hejnová vyhrála třetí závod Diamantové ligy na 400 metrů překážek za sebou. Po triumfech v Paříži a Londýně tentokrát nepokořila hranici 54 sekund, stačil jí čas 54,37.

Ujala se zároveň vedení v hodnocení disciplíny. Po posledním mítinku před MS vede pořadí o dva body před Jamajčankou Kaliese Spencerovou, jež si připsala šňůru tří výher před Hejnovou a ve Švédsku nestartovala. Jinou vítězku tato disciplína v seriálu letos neměla a na programu už je jenom 3. září závod na prvním finálovém mítinku v Curychu.

Osmadvacetiletá česká mistryně světa porazila ve Stockholmu o pět setin Saru Petersenovou z Dánska, jejímuž útoku musela tvrdě vzdorovat až na cílovou čáru. Třetí skončila Cassandra Tateová z USA už s půlsekundovou ztrátou na Hejnovou.

"Bylo to vybojované vítězství, náročný závod. Už cítím, že jsem unavená a potřebuji trochu přitrénovat směrem k mistrovství světa. Udělala jsem zbytečnou chybu na desáté překážce, což mě stálo spoustu sil a lepší čas. Beru to ale jako zkušenost a na mistrovství světa si dám pozor," řekla Hejnová.

Letošním maximem české rekordmanky zůstal pařížský výkon 53,76, kterým jí o dvě setiny patří druhé místo v tabulkách za Američankou Shamier Littleovou. V Londýně se Hejnová dostala pod 54 sekund o jedinou setinu.

Špotáková: Konečně cítím, že jsem opravdu zpátky

Barbora Špotáková vyhrála letos podruhé a spravila si chuť po porážce o jediný centimetr z předchozího závodu v Londýně. Hodem z druhé série posunula své letošní maximum na 65,66. Zlepšením o 66 centimetrů poskočila ve světových tabulkách z osmého na šesté místo.

"Jsem ráda, že jsem vyhrála na olympijském stadionu. Konečně cítím, že jsem opravdu zpátky a že to má tu správnou dynamiku," pochvalovala si Špotáková. Přála si ale lepší výkon. "Bohužel se dneska žádný dlouhý hod nevydařil, ale mohl," řekla.

Upevnila si také vedení v hodnocení disciplíny a před závěrečným závodem v Curychu vede o čtyři body před Jihoafričankou Sunette Viljoenovou. "Za vítězství jsem ráda, protože finále Diamantové ligy je tři dny po finále oštěpu v Pekingu, a tak je každý bod dobrý. Věřím, že jsem si dlouhé hody nechala na Peking," uvedla světová rekordmanka.