Bolt opět ovládl Londýn, Hejnová vítězkou Diamantové ligy

FOTO Bolt přijel do Londýna na raketě, pak jako raketa běžel
... vrátil se tak na místo svého loňského zlaté olympijského hattricku.
Večerní stovka byla vrcholem  první poloviny dvoudenního mítinku v britské metropoli.
Bolt tradičně pomaleji odstartoval, ale už v polovině sprintu se s přehledem zařadil do vedení,...
... aby pomyslnou cílovou pásku proťal suverénně jako první.
26. 7. 2013 23:03

Londýn - Česká překážkářka Zuzana Hejnová vyhrála na mítinku Diamantové ligy v Londýně i svůj osmý letošní závod na 400 metrů překážek a časem 53,07 sekundy opět vylepšila český rekord.

V očekávaném vrcholu večera pak zářil Jamajčan Usain Bolt. Hvězdný sprinter, který na loni na olympijském stadionu obhájil své tři zlata z Pekingu zaběhl nejrychlejší stovku sezóny, když cílem prolétl časem 9,85 sekundy.

V tabulkách je před jamajským "Bleskem", který se chystá na blížící se mistrovství světa, pouze časem 9,75 sekundy Američan Tyson Gay, dá se ale očekávat, že po potvrzení jeho dopingového nálezu bude jeho čas vymazán (VÍCE O DOPINGU ATLETŮ ZDE!)

Hejnová nejrychlejší překážkářkou sezóny

Hejnová překonala tři týdny starý výkon z Paříže o 16 setin a probojovala se do čela světových tabulek této sezony před Kori Carterovou z USA, která dnes skončila čtvrtá. Česká atletka si navíc v předstihu zajistila premiérové celkové prvenství v Diamantové lize ve své disciplíně. Naopak nedařilo se Pavlu Maslákovi, který byl na čtyřstovce osmý za 45,80 sekundy.

Česká rekordmanka, která bude favoritkou nadcházejícího mistrovství světa v Moskvě, od začátku závodu běžela svým tempem a nenechala se rozhodit úprkem domácí Perri Shakesové-Draytonové. Britka po polovině jasně vedla. Ještě ve výběhu do cílové rovinky byla Hejnová těsně za ní, ale poslední dvě překážky rozhodly.

Hejnová ve čtvrté dráze, v níž si loni doběhla v Londýně pro bronzovou olympijskou medaili, v závěru zrychlila a nenechala nikoho na pochybách, kdo je letos královnou dlouhých překážek. Stala se teprve třetím českým vítězem Diamantové ligy v historii. Před ní se to povedlo oštěpařům Vítězslavu Veselému a dvakrát Barboře Špotákové.

Hejnová byla s výkonem naprosto spokojená

"Běželo se mi skvěle. Opět jsem si připomněla krásné zážitky z olympiády a užila si závod se vším všudy," uvedla Hejnová. "Běžela jsem si svůj běh a nenechala se vybláznit. Zase se mi to vyplatilo," libovala si česká atletická hvězda.

"Samozřejmě jsem šťastná za rekord, výhru i celkové vítězství v seriálu," uvedla. K potvrzení vítězství musí ještě nastoupit na finálovém mítinku v Bruselu, kde dostane trofej a prémii 40.000 dolarů (téměř 800.000 korun).

V nejkvalitněji obsazeném závodu sezony, v němž startovalo pět nejrychlejších překážkářek roku, skončila Shakesová-Draytonová druhá se ztrátou šesti desetin. Třetí byla Američanka Georganne Molineová (54,32). Carterová, jež dosud vedla tabulky výkonem 53,21, proběhla cílem za 54,83.

Londýn viděl ale také další parádní výkony atletů

Skvělou podívanou vidělo 60 tisíc diváků ve výšce mužů. Američan Erik Kynard skočil 236 cm na první pokus a dovolil si vynechat 238 cm. Ukrajinec Bohdan Bondarenko, s 241 cm lídr letošních tabulek, nezůstal ani trochu pozadu a jeho první skok přes 238 cm znamenal vítězství.

Bondarenko si dovolil 240 cm ještě před pokusy svého soupeře vynechat a dokonce se po nezdaru na 243 cm dvakrát pokoušel o překonání světového rekordu. Jeho dva pokusy na 247 cm nebyly beznadějné. Třetí místo obsadil Katařan Mutaz Essa Baršim, který už letos dokázal skočit 240 cm, ale návrat po zranění zad se mu nevydařil (224).

Světové maximum sezony padlo v běhu na 3000 metrů žen zásluhou Američanky Shannon Rowburyové (8:41,46).