Házenkářky Norska díky obratu pošesté vyhrály ME

21. 12. 2014 20:26
Házenkářky Norska zvítězily ve finále ME nad Španělskem 28:25. Seveřanky v průběhu první půle prohrávaly o čtyři branky, po změně stran ale skóre otočily.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Budapešť - Házenkářky Norska zvítězily ve finále mistrovství Evropy v Budapešti nad Španělskem 28:25. Seveřanky v průběhu první půle prohrávaly o čtyři branky, po změně stran ale skóre otočily a získaly šestý titul kontinentálních šampionek. Naopak Španělky na premiérové zlato z velkého turnaje nedosáhly.

Bronz vybojovalo Švédsko po vítězství 25:23 nad obhájcem titulu Černou Horou.

Norky potvrdily svoji současnou dominanci. Uspěly v pátém z posledních sedmi finále evropského šampionátu a spravily si chuť po předloňské porážce v prodloužení v souboji o zlato s Černou Horou.

Lepší vstup do utkání přitom měly Španělky podobně jako ve vzájemném duelu ve skupině, kde nakonec Norkám podlehly také o tři góly. Favorizované Seveřanky působily na začátku finále nervózně, dělaly nezvykle mnoho technických chyb a i ve vyložených pozicích trefovaly brankářku Navarrovou.

Španělský náskok už po třinácti minutách nečekaně vyšplhal na čtyři góly a norský trenér se snažil svůj tým uklidnit při následném oddechovém čase. Jeho svěřenkyně se probraly a do pauzy snížily na 10:12.

Po změně stran pak úřadující olympijské vítězky z Norska potvrdily, že mají silnější druhé poločasy. Bleskově srovnaly a dokázaly vystupňovat tempo, na které soupeř nestačil.

Seveřanky v polovině druhého dějství odskočily do vedení o čtyři trefy, španělský tým pak sice v několika po sobě jdoucích přesilovkách snížil na rozdíl jediné branky, v klíčových chvílích mu ale nedovolila srovnat norská hvězda a nejlepší gólmanka turnaje Solbergová. Závěr už si favoritky pohlídaly a nedovolily Španělkám odvetu za finále Eura 2008.

Mistrovství Evropy házenkářek v Budapešti:

Finále:

Norsko - Španělsko 28:25 (10:12)
Nejlepší střelkyně: Korenová 10/5, Mörková 7/1, C. Solbergová 3 - Penaová 10/5, Martínová 4/1, Cabralová 4. Rozhodčí: C. Bonaventuraová, J. Bonaventuraová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 7/6 - 10/6. Vyloučení: 4:5. Diváci: 7500.

O 3. místo:

Švédsko - Černá Hora 25:23 (11:12)
Nejlepší střelkyně: Gulldenová 7/3, Odenová 6, Almová 4 - Bulatovičová 8/3, Radičevičová a Jovanovičová po 4.

Konečné pořadí ME: 1. Norsko, 2. Španělsko, 3. Švédsko, 4. Černá Hora, 5. Francie, 6. Maďarsko, 7. Nizozemsko, 8. Dánsko, 9. Rumunsko, 10. Německo, 11. Polsko, 12. Slovensko, 13. Chorvatsko, 14. Rusko, 15. Srbsko, 16. Ukrajina.

All Stars tým: M. Solbergová (Nor.) - S. Jacobsenová, Gulldenová (obě Švéd.), K. Kristiansenová, Fiskerová (obě Dán.), Mörková, Lokeová (obě Nor.), Neaguová (Rum.), Martínová (Šp.).