Házenkáři utrpěli s Francouzi v kvalifikaci ME debakl

30. 10. 2014 21:07
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Drštička

Chambéry - Čeští házenkáři v úvodním utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy prohráli v oslabené sestavě ve Francii 25:41.

Reprezentanti v premiéře pod novými trenéry Janem Filipem a Danielem Kubešem drželi v Chambéry s obhájci titulu a úřadujícími olympijskými vítězi krok necelých dvacet minut, pak si favorit vypracoval osmigólový poločasový náskok, který po pauze zdvojnásobil. V druhém duelu kvalifikace přivítají Češi v neděli ve Zlíně Makedonii.

"Byly tam věci dobré i špatné. V tom směru, kam se chceme ubírat, tam bylo dost pozitivních věcí a to si z tohohle zápasu musíme vzít. Hráli jsme proti nejtěžšímu možnému soupeři a ukázal nám přesně, kde jsou naše hranice. Pro naše mladé kluky i pro nás pro trenéry je to obrovská zkušenost," řekl novinářům Kubeš.

Bývalí úspěšní reprezentanti Filip s Kubešem při premiéře na trenérské lavičce u národního týmu postrádali hned devět zraněných hráčů v čele s kapitánem Filipem Jíchou. Do zápasu v malebném francouzském městě na úpatí Alp tak český celek šel jen s dvanácti hráči do pole a dvěma gólmany a v zahajovací šestce nastoupila hned čtveřice z domácí ligy.

Češi s obrovským favoritem v samém úvodu drželi krok. Ve dvanácté minutě dokonce útočili na srovnání stavu, jenže zkazili přihrávku a Francouzi se rozjeli k trháku. Ze stavu 6:5 dokázali během chvilky zvýšit na 11:6 a české trenérské duo si vzalo oddychový čas.

Olympijští šampioni ale pokračovali v brankostroji a do pauzy utekli už na osmigólový rozdíl. Pěti brankami se o to zasloužil Honrubia, na české straně se čtyřikrát trefil Linhart.

Po přestávce se hosté ještě pokusili zdramatizovat průběh a povedlo se jim snížit na šestigólové manko. České trefy dokázalo ocenit i publikum ve vyprodané čtyřapůltisícové hale, které sportovně zatleskalo Kasalově bombě.

Vládci světové házené posledních let se ale brzy vrátili k tempu z druhé části první půle a zanedlouho si vytvořili dvouciferný náskok. V závěru už pouze Francouzi navyšovali vedení a nakonec se přehoupli přes hranici čtyřiceti branek.

Kvalifikace o postup na mistrovství Evropy házenkářů v roce 2016:

Francie - ČR 41:25 (20:12)

Sestava a branky ČR: Galia, Štochl - Hrstka 2, Jurka 4, Motl 2, Sobol 1, Babák 3, Kotrč, Linhart 8, Škvařil, Zdráhala 1, Hanisch, Šindelář, Kasal 4.

Nejlepší střelci Francie: Joli 7, N. Karabatič 6. Rozhodčí: Stark, Stefan (oba Rum.). Sedmimetrové hody: 6/6 - 0/0. Vyloučení: 1:2. Diváci: 4400.