Házenkáři si v Polsku spravili chuť výhrou nad Slováky

30. 12. 2014 18:44
Čeští házenkáři v závěrečném utkání na Vánočním poháru v polských Katovicích porazili Slovensko 26:25.
Čeští házenkáři přehráli Slováky
Čeští házenkáři přehráli Slováky | Foto: Lukáš Drštička

Katovice (Polsko) - Čeští házenkáři v závěrečném utkání na Vánočním poháru v polských Katovicích porazili Slovensko 26:25 a v pátém duelu pod vedením nových trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše se dočkali prvního vítězství.

Reprezentanti v úvodu prohrávali 0:7, ale pak dokázali skóre otočit. Turnaj, který byl přípravou na lednový světový šampionát, zakončili s bilancí jedné výhry, remízy a porážky. O jejich umístění rozhodne až poslední zápas mezi domácím výběrem a Maďarskem.

Češi, kteří v Polsku hráli bez některých opor v čele s kapitánem Filipem Jíchou, v derby bývalých federálních partnerů naprosto zaspali začátek. Po čtyřech minutách prohrávali 0:4, neprobudil je ani následný oddychový čas a na začátku sedmé minuty to bylo už 0:7.

Špatný vstup poznamenal další průběh zápasu. Český celek se snažil ztrátu stáhnout a v první půli se dvakrát přiblížil na rozdíl čtyř branek. Nakonec šli Slováci, kteří na nadcházející světový šampionát v Kataru nepostoupili, do kabin s náskokem 16:11.

Po změně stran nastoupili reprezentanti nabuzeni a v polovině druhého dějství začali z manka rázně ukrajovat. Ve 47. minutě upravil Linhart na 20:22, o necelé čtyři minuty později pak Babák chytrým obloučkem z velkého úhlu snížil na rozdíl jedné trefy.

V české brance se rozchytal k výbornému výkonu Mrkva a Linhart pět minut před koncem srovnal. V 58. minutě poslal národní celek Babák poprvé v utkání do vedení, které vzápětí navýšil v pádu Sobol. Slováci už stihli jen snížit, protože v závěru se znovu blýskl gólman Mrkva.

Češi v Polsku startovali bez šestice legionářů v čele s uzdraveným Jíchou, kteří se k týmu připojí až 2. ledna na soustředění v Plzni. V Katovicích hrálo deset hráčů o pět zbylých míst na kempu v západočeské metropoli.

Do startu mistrovství světa v Kataru sehrají Češi ještě dva přípravné duely v Německu 9. a 10. ledna. Poté trenéři oznámí konečnou nominaci.

Vánoční turnaj házenkářů v Katovicích (Polsko):

Sestava a branky ČR: Mrkva, Krupa - Babák 7, Sobol 6, Linhart 5, Bečvář, Kasal, Szymanski všichni 2, Škvařil, Chudoba oba 1, Číp, Motl, Petrovský, Vinkelhöfer, Šindelář.

Nejvíce branek SR: Masica 5. Rozhodčí: Jerlecki, Labuň (oba Pol.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 4/2. Vyloučení 3:4. Diváci: 3000.

19:00 Polsko - Maďarsko.

1. Polsko 2 2 0 0 57:44 4
2. ČR 3 1 1 1 74:80 3
3. Slovensko 3 1 0 2 72:80 2
4. Maďarsko 2 0 1 1 52:53 1