Házenkáři mají pohár útěchy, Bělorusy zdolali v sedmičkách

27. 1. 2015 18:05
Házenkáři obsadili konečné sedmnácté místo, Bělorusko v bitvě o Prezidentský pohár porazili Bělorusko až v sedmimetrových hodech.
Reprezentace se raduje z Prezidentského poháru za sedmnácté místo na mistrovství světa. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

DauháČeští házenkáři zakončili své účinkování na světovém šampionátu v Kataru vítězstvím nad Běloruskem až po rozhodující střelbě sedmimetrových hodů. V základní hrací době skončil zápas nerozhodně 28:28.

Reprezentanti tak získali Prezidentský pohár pro nejlepší z týmů, které nepostoupily ze skupiny, a obsadili konečné 17. místo.

Češi vstoupili do posledního utkání v Dauhá tak, jak končili pondělní vítězný duel s Ruskem. V osmé minutě se dvakrát trefil Jurka a reprezentanti vedli 6:3. Jenže pak potkal národní tým téměř dvanáctiminutový střelecký výpadek a Bělorusové šňůrou pěti gólů otočili stav.

Skóre se přelévalo na obě strany dál a v závěru úvodního dějství Češi znovu odskočili na rozdíl dvou tref. V předposlední vteřině první půle však Bělorusové ze sedmimetrového hodu snížili.

Po změně stran reprezentace ve 40. minutě díky Zdráhalově úspěšné sedmičce opět vedla o tři góly, ale zlomit soupeře se jí nepovedlo. Češi nedokázali Bělorusku utéct ve skóre na vyšší rozdíl a v 47. minutě už pro změnu prohrávali po Rutenkově trefě.

Gólman Štochl zářil v sedmičkách

Stejně jako s Ruskem se schylovalo k dramatické koncovce. Na obou stranách se blýskli brankáři a v 53. minutě poslal Čechy znovu do vedení Horák. Galia pak za stavu 26:26 chytil sedmičku a vzápětí se prosadil kapitán Jícha.

Jenže další šance národní tým lehkovážně zahodil a Bělorusové znovu vedli. Zdráhala srovnal a Češi mohli na začátku poslední minuty do rychlého kontru, jenže je zastavil sporný výrok egyptských rozhodčích. Reprezentanti pak měli dvacet sekund na poslední útok, Horák se závěrečným klaksonem propálil brankáře, ale podle sudích to bylo až po uplynutí 60 minut.

Na řadu tak přišly sedmičky. Jako první se dostalo do výhody Bělorusko, ale český gólman Štochl pak chytil poslední dva soupeřovy pokusy a kapitán Jícha mohl převzít trofej. Češi po úvodních třech porážkách s Francií, Švédskem a Egyptem zakončili šampionát šňůrou čtyř výher a odvrátili hrozbu vyrovnání nejhoršího umístění na MS, jímž je 18. místo z roku 2001.