Hanzal vítězným gólem rozhodl zápas, Hertl na dva přihrál

Aktualizováno 30. 1. 2015 9:14
Martin Hanzal svým gólem rozhodl utkání Arizony v Torontu, Coyotes vyhráli 3:1.
Kuriózní branka Olivera Ekmana-Larssona v zápase s Torontem | Video: NHL.com

Praha - Vítězným gólem se ve čtvrtečním zápase NHL na ledě Toronta blýskl Martin Hanzal. Za svůj zásadní podíl na výhře Arizony 3:1 byl český útočník vyhlášen hlavní hvězdou utkání. Coyotes tak ukončili sérii sedmi porážek, naopak Maple Leafs si připsali osmou prohru v řadě.

Trefil se i Aleš Hemský, který v polovině první třetiny zvyšoval vedení Dallasu nad Ottawou už na 3:0. Senators sice zvládli ztrátu dohnat, nakonec však Stars vyhráli 6:3.

Vítězství slavili také Tomáš Hertl a David Krejčí, oba pomohli ke triumfům svých týmů dvěma asistencemi. Svůj první bod v NHL zaznamenal Petr Straka z Philadelphie.

Arizona otočila ve třetí třetině

Kojoti s Torontem od 17. minuty prohrávali a dlouho nemohli vyzrát na brankáře Jonathana Berniera. Až ve třetí třetině otočili skóre třemi góly. Obrat nastartoval kuriózní trefou už po pěti sekundách poslední dvacetiminutovky v oslabení Oliver Ekman-Larsson, který z vlastní poloviny kluziště nahodil puk obloučkem na branku a ten k překvapení všech skončil za zády Berniera, jenž do té doby zlikvidoval všech 32 střel.

"Ze soupeřovy přesilovky zbývalo ještě 23 sekund, takže když jsem dostal puk, rozhodl jsem se ho poslat co nejdál od naší branky. Takové střely se brankářům chytají těžce," vtipkoval obránce Arizony. "Takhle jsem gól ještě nikdy nedal. Ale všechno je jednou poprvé."

Ve 44. minutě Hanzal osmým gólem v sezoně dostal hosty do vedení a ani tentokrát neměl gólman Toronta čisté svědomí. Český útočník jej totiž po vyhraném vhazování překonal střelou z nulového úhlu. Náskok pak pojistil tři a půl minuty před sirénou v přesilové hře Sam Gagner, u jehož zásahu si připsal asistenci další český útočník Martin Erat.

Kouč domácích Peter Horachek nechodil po utkání kolem horké kaše. "Samozřejmě nás srazily dva naprosto laciné góly. Jeden dal soupeř nahozením z vlastní modré čáry, druhý zase střelou z brankové čáry. Byly to trestuhodné chyby," konstatoval. "Při tom prvním gólu Bernier možná střelu neviděl, možná myslel, že puk poletí kolem mantinelu. Ale tady nelze hledat žádné výmluvy, jeho práce je chytat puky a on měl tenhle mít," dodal Horachek.

Strakův premiérový bod

Premiérový bod ve svém druhém zápase v NHL zaznamenal útočník Petr Straka z Philadelphie, jenž přihrál na vítězný třetí gól při výhře Flyers 5:2 nad Winnipegem. Ve 24. minutě za stavu 2:2 předvedl Straka důraz při závaru před brankou, kde se dvakrát snažil dopíchnout puk do sítě, ten se poté odrazil k obránci Nicku Schultzovi a ten zavěsil do odkryté klece.

"Petr s Ryanem Whitem odvedli výbornou práci. Vytvořili před brankou tlak, puk se šťastně odrazil ke mně a já se pak už snažil neminout," popsal Schultz, který skóroval po dvou letech.

Asistenci si při třetí výhře Philadelphie za sebou připsal také Jakub Voráček a zvýšil náskok v čele kanadského bodování na pět bodů. Jeho hlavní pronásledovatel Tyler Seguin totiž při vysoké výhře Dallasu v Ottawě vyšel bodově naprázdno.

Hertl a Krejčí dvakrát asistovali

Jeden z nejlepších zápasů za poslední dobu odehrál útočník Tomáš Hertl, jenž dvěma asistencemi přispěl k vysokému vítězství San Jose nad nejlepším týmem ligy Anaheimem 6:3.

"Žraloci" tak potvrdili, že se jim na "Kačery" daří, když vyhráli čtvrtý z pěti vzájemných zápasů v ročníku. O vítězství rozhodli pěti góly ve druhé třetině. Dva z toho zařídila třetí útočná formace, v níž Hertl nastoupil po boku Jamese Shepparda a Barclaye Goodrowa; oba si připsali gól a asistenci.

Na dva góly přihrál také David Krejčí a pomohl Bostonu k výhře 5:2 na ledě New Yorku Islanders. Krejčího formace s Reillym Smithem a Milanem Lucicem zařídila tři branky, dvě z nich ve třetí třetině. "Hráli jsme dobře. Dařilo se nám dobře držet puk, předvedli jsme týmový výkon," prohlásil Lucic, který stejně jako Smith zaznamenal gól a dvě asistence.

Slabší večer má naopak za sebou brankář Petr Mrázek, jenž v Tampě inkasoval pět gólů z 15 střel a už po druhé třetině se poroučel na střídačku. Detroit podlehl domácím 1:5 a utrpěl první prohru po sérii šesti vítězství. Premiérovým hattrickem v NHL se o to zasloužil jednadvacetiletý útočník Cedric Paquette.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Boston 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)
Branky: 29. Tavares, 36. Grabner - 14. R. Smith (Krejčí), 17. Bergeron, 40. Miller, 42. Krug, 58. Lucic (Krejčí). Střely na branku: 45:33. Diváci: 16.170. Hvězdy utkání: 1. R. Smith, 2. Lucic (oba Boston), 3. Tavares (Islanders).

NY Rangers - Montreal 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 56. Pacioretty. Střely na branku: 24:26. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Price (Montreal), 2. Lundqvist (Rangers), 3. Pacioretty (Montreal).

Philadelphia - Winnipeg 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)
Branky: 8. VandeVelde, 12. Simmonds (Voráček), 24. Schultz (Straka), 45. Schenn, 59. Couturier - 9. a 17. Perreault (na první Frolík). Střely na branku: 32:38. Diváci: 19.673. Hvězdy utkání: 1. Simmonds (Philadelphia), 2. Perreault (Winnipeg), 3. Schultz (Philadelphia).

Toronto - Arizona 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
Branky: 17. Kessel - 41. Ekman-Larsson, 44. Hanzal, 57. Gagner (Erat). Střely na branku: 25:45. Diváci: 18.837. Hvězdy utkání: 1. Hanzal, 2. M. Smith (oba Arizona), 3. Kessel (Toronto).

Ottawa - Dallas 3:6 (2:3, 0:0, 1:3)
Branky: 17. Zibanejad, 19. Ryan, 43. Chiasson - 8. a 60. Jamie Benn, 9. Sceviour, 12. Hemský, 51. Klingberg, 60. Daley. Střely na branku: 28:41. Diváci: 18.752. Hvězdy utkání: 1. Daley (Dallas), 2. Ryan (Ottawa), 3. Klingberg (Dallas).

Florida - Columbus 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
Branky: 23. Huberdeau, 32. Ekblad, 54. Bergenheim - 22. Johnson, 39. Wennberg. Střely na branku: 31:33. Diváci: 7.917. Hvězdy utkání: 1. Bergenheim, 2. Ekblad (oba Florida), 3. McElhinney (Columbus).

St. Louis - Nashville 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 4:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 29. Schwartz, 33. Oshie, 34. Ott, 39. Reaves (Jaškin), rozhodující sam. nájezd Shattenkirk - 13. a 36. Fisher, 26. Forsberg, 58. Neal. Střely na branku: 35:37. Diváci: 19.477. Hvězdy utkání: 1. Oshie, 2. Reaves (oba St. Louis), 3. Fisher (Nashville).

Calgary - Minnesota 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 9. Parise. Střely na branku: 30:32. Diváci: 19.289. Hvězdy utkání: 1. Dubnyk (Minnesota), 2. Hiller (Calgary), 3. Parise (Minnesota).

Edmonton - Buffalo 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 13. Fraser, 16. Klefbom, 48. Lander - 3. Myers, 58. Ristolainen. Střely na branku: 34:20. Diváci: 16.839. Hvězdy utkání: 1. Lander, 2. Gazdic (oba Edmonton), 3. Myers (Buffalo).

Tampa Bay - Detroit 5:1 (2:1, 3:0, 0:0)
Branky: 3., 20. a 32. Paquette, 25. Stamkos, 38. Barberio (Šustr) - 12. Helm. Petr Mrázek odchytal za Detroit 40 minut, z 15 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 66,7 procenta. Střely na branku: 32:28. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Paquette, 2. Bishop, 3. Drouin (všichni Tampa).

San Jose - Anaheim 6:3 (1:1, 5:0, 0:2)
Branky: 8. Pavelski, 23. Goodrow (Hertl), 27. Marleau, 33. Irwin, 35. Sheppard (Hertl), 37. Dillon - 5. Cogliano, 42. Beleskey, 59. Maroon. Střely na branku: 33:28. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Marleau, 2. Burns, 3. Goodrow (všichni San Jose).

6. Colorado 49 20 11 18 128:141 51
7. Minnesota 48 22 6 20 131:138 50