Hancock se stal nejstarším šampionem na ploché dráze

11. 10. 2014 22:31
Američan Greg Hancock si dojel pro třetí titul mistra světa na ploché dráze.
Američan Greg Hancock si dojel pro třetí titul mistra světa na ploché dráze. | Foto: Radek Vičík

Toruň - Američan Greg Hancock se stal potřetí v kariéře mistrem světa na ploché dráze a ve věku 44 let nejstarším šampionem v historii.

Zkušený jezdec, který až v této sezoně kvůli zranení vynechal první závod Grand Prix v kariéře, mohl slavit už po desáté jízdě závěrečného podniku sezony v polské Toruni, jenž vyhrál domácí Krzysztof Kasprzak a v celkovém hodnocení šampionátu skončil druhý.

Hancock získal první titul už v roce 1997 a další přidal před třemi lety. Do závodu v Toruni šel s náskokem 12 bodů na Kasprzaka, a když v desáté jízdě obsadil druhé místo za Dánem Nickim Pedersenem, získal jistotu, že už nebude v čele dvanáctidílného seriálu předstižen.

Zároveň se stal prvním závodníkem, který od zavedení systému Velkých cen získal titul, i když v jednom závodě vůbec nejel. Kasprzak za Hancockem zaostal o osm bodů. Bronz připadl obhájci titulu Britovi Tai Woffindenovi, který vyhrál v Praze.

Kasprzak vybojoval třetí prvenství v Grand Prix v sezoně i kariéře a poprvé obsadil medailovou pozici ve světovém šampionátu. Ve finále třicetiletý Polák nejprve po kolizi s Pedersenem upadl, Dán byl z jízdy vyloučen a Kasprzak opakovaný závod ovládl před Švédem Andreasem Jonssonem a krajanem Jaroslawem Hampelem.

Grand Prix Toruně, závěrečný závod MS na ploché dráze v Polsku:

1. Kasprzak (Pol.), 2. Jonsson (Švéd.), 3. Hampel (Pol.), 4. N. Pedersen (Dán.).

Konečné pořadí MS (po 12 závodech): 1. Hancock (USA) 140 b., 2. Kasprzak 132, 3. Woffinden (Brit.) 121, 4. N. Pedersen 121, 5. Žagar (Slovin.) 114, 6. Jonsson 103, ...32. Milík (ČR) 2.