Plíšková otočila zápas s Halepovou, ale Kvitová svůj duel nezvládla

Aktualizováno 6. 2. 2016 17:31
České tenistky po úvodních dvouhrách hrají v prvním kole Fed Cupu s Rumunskem 1:1. Nejprve získala nečekaný bod pro Česko Karolína Plíšková, která porazila Simonu Halepovou, následně ale Petra Kvitová podlehla Monice Niculescuové.
Petra Kvitová neměla v sobotu svůj den. Nasadí ji Petr Pála i proti Simoně Halepové? | Foto: Milan Kammermayer

Kluž - České tenistky po úvodních dvouhrách hrají v prvním kole Fed Cupu s Rumunskem 1:1.

Nejprve získala nečekaný bod pro Česko Karolína Plíšková, která otočila zápas s domácí hvězdou Simonou Halepovou a vyhrála 6:7, 6:4, 6:2. Následně ale česká jednička Petra Kvitová podlehla Monice Niculescuové senzačně 3:6, 4:6.

Úvodní zápasy jsme sledovali online zde. Nedělní program by měl v poledne českého času začít soubojem dnes poražených jedniček Kvitové s Halepovou, po nich budou hrát Plíšková s Niculescuovou. Za stavu 2:2 by o vítězkách rozhodla čtyřhra.

Halepová bouchala raketou o zem

Světová třináctka Plíšková proti Halepové ukázala sílu na podání a v přímých úderech, ale také trpělivost ve výměnách a při zkrácení hry.

V prvním setu Plíšková třikrát dotáhla ztrátu podání, za stavu 4:5 odvrátila i setbol, ale o set přišla v tie-breaku poměrem 4:7. Od druhé sady se ale zlepšovala a držela s výborně běhající Rumunkou krok v úderech od základní čáry.

Přitom hrála odvážně, opírala se do returnů a po brejku z třetí hry mířila za ziskem druhého setu. O podání ale přišla v osmé hře a důležitý moment přišel v dalším gamu. Při podání Halepové prohrávala Plíšková 15:40, ale dokázala soupeřce servis vzít a vzápětí set dopodávala. Naštvaná Halepová třískala raketou o zem.

Třetí set už byl jasnou záležitostí

Plíšková od té doby dominovala. Ve třetím setu na ní sice bylo vidět, že už toho má dost, ale kazila méně a díky dvěma brejkům si dokráčela pro výhru. Hrdinka loňského finále proti Ruskám porazila Halepovou poprvé v kariéře po třech předchozích prohrách a zároveň si poprvé poradila s hráčkou z elitní trojky.

Češky Fed Cupu v současnosti vládnou. Loni porazily ve finále v Praze Rusko 3:2 na zápasy, obhájily titul a soutěž vyhrály už počtvrté za posledních pět let. Rumunky jsou ve Světové skupině poprvé po 24 letech.

Kvitová zahynula na chyby

Kvitová se proti nepříjemně hrající Niculescuové nedokázala dostat do rytmu. Po čopovaných míčích soupeřky z forhendu, padajících k zadní čáře, často trefila síť nebo aut.

Celkem udělala 46 nevynucených chyb, zatímco Rumunka jen 12. Kvitová se místy snažila útočit, ale ani výpady k síti nepřinesly kýžené body. Zkazila několik smečí, párkrát byla prohozena a vypadala na dvorci utrápeně.