Francouzskou rallye ovládl znovu Latvala, Prokop nebodoval

4. 10. 2015 14:16
Finský jezdec Jari-Matti Latvala ve Volkswagenu zopakoval vítězství ve Francouzské rallye. Loni triumfoval v Alsasku a uspěl i letos, kdy se podnik světového šampionátu v rallye po sedmi letech vrátil zpět na tradiční Korsiku. Soutěž velmi narušilo nepříznivé počasí. Kvůli silným dešťům a sesuvům půdy absolvovali jezdci v pátek a sobotu jen dvě rychlostní zkoušky.
Jari-Matti Latvala.
Jari-Matti Latvala. | Foto: Volkswagen Motorsport

Ajaccio - Francouzskou rallye vyhrál stejně jako loni finský jezdec Jari-Matti Latvala s Volkswagenem. Díky třetímu vítězství v sezoně si upevnil druhé místo v seriálu před už jistým mistrem světa a svým týmovým kolegou Francouzem Sébastienem Ogierem. Martin Prokop ve Fordu skončil dvanáctý.

Loni triumfoval Latvala v Alsasku a nyní si vítězství zopakoval i na Korsice, kam se Francouzská rallye mistrovství světa vrátila po sedmi letech. Jedenáctý díl letošního ročníku ovlivnilo nepříznivé počasí, kvůli silným dešťům a sesuvům půdy absolvovali jezdci v pátek a sobotu jen dvě rychlostní zkoušky místo plánovaných tří.

Počasí se umoudřilo až v neděli

Kompletní program odjeli až dnes, kdy už se na předních příčkách nic zásadních nestalo. Latvala vstupoval do závěrečné etapy s náskokem dvou sekund na Brita Elfyna Evanse s Fordem, kterého však dnes třikrát jasně porazil a nakonec zvítězil o 43 sekund.

Třetí místo obsadil se ztrátou dalších tří sekund jiný jezdec Volkswagenu Nor Andreas Mikkelsen, kterému patří stejná pozice i v průběžném pořadí MS. Před závěrečnými rallye v Katalánsku a Británii ztrácí na druhého Latvalu 34 bodů.

Poslední etapě na Korsice dominoval Ogier, který dva měřené testy vyhrál a jednou byl druhý. Trojnásobný světový šampion po technických potížích v závěru páteční etapy obdržel desetiminutovou penalizaci, která ho vyřadila z boje o přední umístění. Celkově skončil patnáctý.

Prokop zajel nejhorší výkon roku

Prokop si oproti sobotě o dvě místa polepšil, i tak ale zaznamenal nejhorší výsledek z letošních soutěží, v nichž byl klasifikován.

"Byl to jeden z nejhorších víkendů ve WRC. Všechno špatně. Jsem celkem rád, že je konec a jsme v cíli. Rally Korsika je pro mě jedno velké zklamání. Jediný důvod proč dnes oslavovat je fakt, že slavím narozeniny," uvedl na Facebooku český jezdec, který na Latvalu ztratil přes šest minut. Od bodované desáté pozice ho dělilo téměř dvě a půl minuty.

Francouzská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo R) 2:39:46,7, 2. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta RS) -43,1, 3. Mikkelsen, Flöene (Nor./Volkswagen Polo R) -46,3, 4. Meeke, Nagle (Brit., Ir./Citroën DS3) -1:33,4, 5. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:53,6, 6. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -1:59,8, ...12. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -6:09,1.

Pořadí MS (po 11 z 13 závodů): 1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 238, 2. Latvala 160, 3. Mikkelsen 126, 4. Östberg 98, 5. Neuville (Belg./Hyundai i20 WRC) 86, 6. Meeke 83, ...11. Prokop 33, 23. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 2.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 369, 2. Citroën 184, 3. Hyundai 183, 4. M-Sport (Ford) 170, 5. Volkswagen II 91, 6. Hyundai II 59, 7. Jipocar 45.