reklama

FOTO Vlajkonošům v Londýně budou vládnout tenisté

Pětadvacetiletá Ruska, která letos na French Open zkompletovala kariérní grandslam, pojede na své vůbec první olympijské hry. Přesto na nich ponese ruskou vlajku. Galerie (23) Pětadvacetiletá Ruska, která letos na French Open zkompletovala kariérní grandslam, pojede na své vůbec první olympijské hry. Přesto na nich ponese ruskou vlajku. Autor: Reuters
 • Třiadvacetiletá Polka Agnieszka Radwaňská, která na nedávném Wimbledonu došla až do finále, rovněž pojede na své první Hry. Aktuální světová dvojka byla zvolena vlajkonoškou jako vůbec první žena polské výpravy na letních hrách. V Londýně bude hrát i její o dva roky mladší sestra Urszula, s níž nastoupí Agnieszka do čtyřhry.
 • Bulharskou vlajku ponese Cvetana Pironkovová, čtyřiadvacetiletá tenistka, která před dvěma lety došla na trávě v All England Clubu až do semifinále. Také ona ponese vlajku své země na svých prvních Hrách.
 • Roger Federer nesl švýcarskou vlajku už na Hrách v Aténách a Pekingu. Brzy jednatřicetiletý tenista dostal nabídku, aby vlajku s helvétským křížem nesl i v Londýně, kde nedávno získal sedmý wimbledonský titul. Zatím se však nerozhodl, zda nabídku přijme. Právě medaile z dvouhry na Hrách je totiž jeho poslední nedosaženou metou. Dosud nejlépe byl čtvrtý na svých premiérových Hrách v Sydney. Před čtyřmi lety v Pekingu však získal zlatou medaili ve čtyřhře po boku Stanislase Wawrinky.
 • Novak Djokovič bude nést srbskou vlajku poprvé. Zúčastnil se už Her v Pekingu, kde vybojoval ve dvouhře bronzovou medaili. Pětadvacetiletý tenista nestačil jen na pozdějšího vítěze Rafaela Nadala. Loňský wimbledonský vítěz by chtěl právě v Londýně na svou vítěznou jízdu navázat.
 • Právě vítěz z Pekingu Nadal musel letos na Wimbledonu skousnout vyřazení už ve druhém kole, kde jej senzačně vyřadil Lukáš Rosol. Oproti třem největším soupeřům Federerovi, Djokovičovi a Britu Andymu Murraymu však měl nejdelší čas na trénink. Stejně jako Djokovič pojede šestadvacetiletý tenista na své druhé Hry, poprvé však ponese španělskou vlajku.
 • Semifinalista Wimbledonu z roku 2006 Marcos Baghdatis pojede na své druhé Hry, v téměř domácích Aténách však vypadl už ve 2. kole. Kyperskou vlajku však sedmadvacetiletý tenista ponese vůbec poprvé.
 • Pětatřicetiletý tenista Max Mirnyj (vlevo) pojede už na své čtvrté olympijské hry, poprvé však ponese běloruskou vlajku. Tu měl nést už v Aténách, běloruský výbor se však kvůli jeho erotickým fotkám v jednom magazínu rozhodl svou volbu změnit. Osminásobný grandslamový vítěz ve čtyřhře zažil nejlepší Hry v Sydney, kde došel do čtvrtfinále jak ve dvouhře, tak ve čtyřhře po boku Vladimira Volčkova. V Londýně má velkou naději na medaili ve smíšené čtyřhře po boku světové jedničky ve dvouhře - Viktorie Azarenkové. S ní triumfoval na US Open v roce 2007, na kontě má i tituly na Wimbledonu a US Open po boku Sereny Williamsové z roku 1998.
 • Rumunskou vlajku ponese sedmadvacetiletý specialista na čtyřhru Horia Tecau, který letos na Australian Open triumfoval po boku Američanky Bettanie Mattekové-Sandsové, na svých prvních Hrách. Wimbledonská tráva je však pro něj zakletá - společně se Švédem Robertem Lindstedtem se v posledních třech letech dostal do finále, vždy však odešli poraženi. V Londýně si dává šance na medaili po boku Sorany Cirsteaové.
 • Mezi vlajkonoši je však také hodně atletů. Pětatřicetiletá belgická výškařka Tia Hellebautová jede na své třetí Hry a vlajku své země ponese poprvé. Zatímco v Aténách skončila ve finále poslední, v Pekingu senzačně vyhrála, když porazila i tehdejší naprostou suverénku Blanku Vlašičovou z Chorvatska. Ta bude v Londýně kvůli zranění chybět.
 • Čtyřicetiletý litevský diskařský veterán Virgilijus Alekna jede už na své páté olympijské hry a litevskou vlajku ponese už potřetí. Zatímco v Atlantě se ještě na stupně vítězů nevešel (skončil pátý), v Sydney a Aténách zvítězil, v Pekingu pak skončil třetí. Podle všeho jsou Hry v Londýně jeho posledními v kariéře.
 • Devětadvacetiletý panamský dálkař Irving Saladino pojede na své třetí Hry, vlajku své země pak ponese podruhé. Zatímco v Aténách ještě neprošel z kvalifikace, v Pekingu už zvítězil a stejně jako Alekna získal první zlatou medaili pro svou vlast.
 • Keňskou vlajku ponese třiadvacetiletý půlkař David Rudisha, který drží na trati 800 metrů světový rekord, a je tak největším favoritem v této disciplíně i v Londýně. Keňskou vlajku ponese na svých prvních Hrách.
 • Osmadvacetiletý portorický čtvrtkař s překážkami Javier Culson pojede na své druhé Hry a vlajku své země ponese poprvé. Zatímco v Pekingu nepostoupil ze semifinále, v Londýně bude hlavní favorit na zlato.
 • Sedmatřicetiletý kanadský triatlonista Simon Whitfield jede na své čtvrté olympijské hry, nejlepší vzpomínky má hned na ty první, když v premiéře své disciplíny na Hrách v Sydney získal zlato (bronz tehdy získal Jan Řehula). V Aténách skončil jedenáctý, v Pekingu skončil jen pět sekund za vítězným Němcem Janem Frodenem. Londýn, kde bude mít premiéru jako vlajkonoš, bude nejspíš jeho olympijskou derniérou.
 • Osmadvacetiletá rodačka z Harare Kirsty Coventryová, která však odmalička žije v USA, svou rodnou zemi reprezentuje znamenitě. Na svých prvních Hrách v Aténách získala všestranná plavkyně kompletní medailovou sbírku, v Pekingu, kde už nesla zimbabwskou vlajku, získala zlato a tři stříbra. Navíc má stále v držení dva světové rekordy.
 • Některé země budou mít vlajkonoše z ne tolik populárních sportů - například českým vlajkonošem bude devětadvacetiletý badmintonista Petr Koukal, který už se účastnil Her v Pekingu. Poté zdárně překonal rakovinu varlat.
 • Devětatřicetiletý slovenský sportovní střelec Jozef Gönci jede už na své páté Hry, slovenskou vlajku však ponese poprvé. Jeho největšími úspěchy jsou bronzové medaile z Her v Atlantě a Aténách.
 • Jako první přijde ze všech sportovců na stadion tradičně zástupce Řecka - dvaatřicetiletý taekwondista Alexandros Nikolaidis, který na předchozích dvou Hrách získal vždy stříbro. Řeckou vlajku ponese na prvních Hrách.
 • Argentinskou vlajku ponese poprvé tamní hvězda - čtyřiatřicetiletá pozemní hokejistka Luciana Aymarová, která se těší ve své zemi stejné úcty jako například Lionel Messi. Aymarová jede na své čtvrté Hry, na nichž vždy získala s týmem medaili, bronz ze Sydney a bronz z Atén a Pekingu. Úřadující mistryně světa mají v Londýně jasný cíl - získat zlato.
 • Devětatřicetiletý brazilský jezdec na koni Rodrigo Pessoa jede na své páté Hry a poprvé ponese vlajku své země. V Atlantě a Sydney získal bronz, v Aténách po diskvalifikaci soupeře dosáhl na zlato.
 • Devětadvacetiletá japonská zápasnice Saori Jošidaová získala zlato na obou Hrách, kde byl zápas žen na programu Her - tedy v Aténách i Pekingu. Do Londýna, kde poprvé ponese vlajku své země, si jede pro zlatý hattrick.
 • Osmatřicetiletá italská šermířka Valentina Vezzaliová jede na své páté Hry, třikrát za sebou získala individuální olympijské zlato, dvakrát k němu přidala i zlato v týmech.

Podívejte se na seznam nejznámějších sportovců, kteří ponesou na Slavnostním zahájení Her v Londýně vlajku své země.

Sport - 17. 7. 2012 11:15