reklama

FOTO Favorité Tour? Wiggins, Hesjedal, Sagan a ti další...

BRADLEY WIGGINS. Nejlépe na Tour: 4. místo (2009). Trojnásobný olympijský dráhařský olympijský vítěz měl už loni formu jako hrom, ale Tour nakonec kvůli zranění stejně jako řada dalších favoritů nedokončil. Letos jednatřicetiletý Brit jako první v historii vyhrál konečné hodnocení na prestižních týdenních podnicích Paris-Nice, Kolem Romandie a Dauphiné Libéré. Muž, který má podle odborníků v hlavě kalkulačku a na trati nevydá ani zlomek energie navíc, má letos na Tour největší šance i proto, že se jedou dvě dlouhé časovky, ve kterých je momentálně mezi špičkovými vrchaři jednoznačně nejrychlejší. V horách mu navíc jistě maximálně pomůže možná nejlepší domestik současnosti - Chris Froome. Galerie (15) BRADLEY WIGGINS. Nejlépe na Tour: 4. místo (2009). Trojnásobný olympijský dráhařský olympijský vítěz měl už loni formu jako hrom, ale Tour nakonec kvůli zranění stejně jako řada dalších favoritů nedokončil. Letos jednatřicetiletý Brit jako první v historii vyhrál konečné hodnocení na prestižních týdenních podnicích Paris-Nice, Kolem Romandie a Dauphiné Libéré. Muž, který má podle odborníků v hlavě kalkulačku a na trati nevydá ani zlomek energie navíc, má letos na Tour největší šance i proto, že se jedou dvě dlouhé časovky, ve kterých je momentálně mezi špičkovými vrchaři jednoznačně nejrychlejší. V horách mu navíc jistě maximálně pomůže možná nejlepší domestik současnosti - Chris Froome. Autor: Aktuálně.cz
 • CADEL EVANS. Nejlépe na Tour: 1. místo (2011). Pětatřicetiletý Australan sice nemá tak oslnivou formu jako v loňské sezóně a na Dauphiné Libéré s Wigginsem celkem snadno prohrál, můžete si být ale jisti, že pro obhajobu triumfu z Tour udělá na trati maximum. Mezi lídry jednotlivých stájí totiž jen stěží najdete většího dříče a bojovníka, než je Evans. Navíc letos k sobě má velmi dobře poskládaný tým, který by mu měl v horách pomoci více než loni. A i kdyby tomu tak nebylo, Evans si dokáže poradit i sám, jak již několikrát dokázal.
 • PIERRE ROLLAND. Nejlépe na Tour: 10. místo (2011). Již 27 let čeká francouzská cyklistika na svého vítěze Tour de France. Loni sice celá země držela palce Thomasi Voecklerovi, kdyby ten ale dovezl žlutý dres až do cíle, byla by to možná největší senzace cyklistické historie. Více než poloviční zásluhu na jeho celkově čtvrté pozici měl totiž právě Pierre Rolland. Největší talent francouzské cyklistiky obětoval vlastní ambice a věrně sloužil svému lídrovi. Letos by tomu mělo být opačně. Rolland za sebou sice nemá oslnivou přípravu, domácí fanoušci mu ale napumpují do žil svou podporou povolenou dávku dopingu. A ač se to nezdá, Rolland bude mít ve svých parťácích z Europcaru především v horách velmi silnou podporu.
 • RYDER HESJEDAL. Nejlépe na Tour: 6. místo (2010). Bývalý biker šokoval cyklistický svět triumfem na Giru a další překvapení připravil nyní, když se rozhodl startovat i na Tour de France. Od svého italského triumfu nezávodil, podle vlastních slov, ale si formu udržel, odpočinul a potrénoval. První kanadský vítěz podniku Grand Tour se navíc taktéž může spolehnout na velmi silné parťáky v horách - Vandeveldeho, Danielsona a Martina. Co jméno, to pojem. Navíc jestli někdo může prohnat Wigginse v jízdě proti chronometru, pak právě Hesjedal. Jen pět mužů historie zvládlo po vítězství na Giru ovládnout i Tour. Vstoupí kanadský sympaťák do této exkluzivní společnosti?
 • VINCENZO NIBALI. Nejlépe na Tour: 7. místo (2009). Italský "Žralok" se do Francie vrací po třech letech, kdy postupně obsadil 3. a 2. místo na Giru a vyhrál předloňskou Vueltu. Jeho forma je ale velkou neznámou. Sice vyhrál Tirreno-Adriatico, ale na poslední přípravě - Dauphiné Libéré - v horách ztrácel na Evanse či Wigginse ne vteřiny, ale minuty. Před týdnem ale obsadil slušné páté místo na domácím šampionátu. Pokud by dopadl stejně i na Tour, asi by mohl být spokojený.
 • ROBERT GESINK.Nejlépe na Tour: 5. místo (2010). Nizozemský talent okouzlil cyklistický svět v letech 2008 až 2010, jenže poté se jeho vývoj poněkud zpomalil. Na nepovedou loňskou sezónu se pokusil zapomenout vítězstvím na podniku Kolem Kalifornie a čtvrtým místem na Kolem Švýcarska zpřed dvou týdnů. Šestadvacetiletý jezdec z líhně Rabobanku může být černým koněm závodu. Jeho úspěch ale bude záviset i na manažerovi Breukinkovi. Na Tour totiž vyslal Rabobank vedle Gesinka i Kruijswijka, Mollemu a Leóna Sanchéze, tedy další tři jezdce s ambicemi na celkové pořadí. Jak se snesou čtyři kohouti na jednom smetišti?
 • FRÄNK SCHLECK. Nejlépe na Tour: 3. místo (2011). Letošní Giro, ze kterého odstoupil pro zranění bylo pro Fränka první Grand Tour za poslední čtyři roky, kde závodil bez svého mladšího bratra Andyho, kterému po většinou především v horách kryl záda. Dvaatřicetiletý Fränk je totiž možná mezi současnou špičkou nejlepším vrchařem, ovšem zárověn jasně nejlepším časovkářem. Na závodě Kolem Švýcarska ji sice zvládl velmi dobře, ovšem především ta druhý na Tour, která měří přes 50 kilometrů a měla by sedět specialistům, pro něj bude znamenat konec nadějí na umístění třeba i mezi nejlepší trojicí závodu.
 • JÜRGEN VAN DEN BROECK. Nejlépe na Tour: 4. místo (2010). Belgické eso stáje Lotto-Belisol přijelo na "Starou dámu" s velkými ambicemi již loni, jenže pád a zlomená lopatka v 9. etapě je poslaly do říše nenaplněných nadějí. Van den Broeck si sice trochu spravil náladu sedmým místem na podzimní Vueltě, pořádnou náplast si chce dopřát až letos. Sice svou přípravu směřoval k Tour, zázračnou formou ale neoplýval. Navíc jeho tým rozhodně nepůsobí tak silně jako formace ostatních lídrů. I tak by to ale na umístění v první desítce mělo devětadvacetiletému Belgičanovi stačit mělo.
 • MAXIME MONFORT. Nejlépe na Tour: 28. místo (2009 - 2011). Další belgický cyklista sice jede na Tour jako dvorní domestik lídra Radioshacku Fränka Schlecka, ovšem jak na Paříž-Nice i Kolem Lucemburska nakouknul do elitní desítky a v případě, že by Schleck selhal již v první časovce letošní Tour, klidně může ambiciózní stáj povýšit do role lídra neméně ambiciózního devětadvacetiletého Monforta. Ostatně, již loni na Vueltě, kde skončil celkově šestý prokázal, že roli vůdce je schopen zvládnout. Pronikne do Top ten i ve Francii?
 • LUIS LÉON SÁNCHEZ. Nejlépe na Tour: 10. místo (2010). Nyní již čtyřnásobný španělský šampión v časovce má letos obrovskou šanci na Tour uspět. Kdy jindy by měl na "Staré dámě" prohánět favority, než v ročníku, který nabízí přes 100 kilometrů jízdy proti chronometru? Jediným problémem pro jeho ambice může být fakt, že Rabobank roli lídra nejspíše svěří do rukou Roberta Gesinka. Pokud by se ale Nizozemci nedařilo, Sánchez se jeví jako více než kvalitní alternativa.
 • PETER SAGAN. Nejlépe na Tour: Ještě nestartoval. Je mu teprve 22 let, ale už o něm básní velikáni minulosti Lance Armstrong či Ján Svorada a hvězdy současnosti jako například Tom Boonen proti němu odmítají závodit, protože v okamžiku, kdy se opře ve spurtu do pedálů, ostatní bojují jen o druhé místo. Jestli slovenskému "Terminátorovi" zbyly po skvělém tažení první polovinou sezóny ještě síly i na Tour, odsoudí ostatní spurtéry jen do rolí komparzistů.
 • MAK CAVENDISH. Nejlépe na Tour: 1. místo (2011). Po dvou těsných porážkách se loni konečně dočkal. Po vítězném průjezdu cílem na Champs-Elyssées mohl konečně pod Vítězným obloukem slavit v zeleném dresu pro vítěze bodovací soutěže na Tour. A "střela z ostrova Man" si jej rozhodně hodlá pronajmout i na delší období. Otázkou je, zda mu bude sedět profil letošního ročníku, kde je minimum absolutně rovinatých etap (konkrétně pět). Je tak dost dobře možné, že završí buďto hattrick druhých míst anebo Tour v posledním týdnu zabalí a bude se soustředit na domácí olympiádu.
 • ANDRÉ GREIPEL. Nejlépe na Tour: 7. místo (2011). Jestliže budete hledat mezi spurtéry na letošní "Staré dámě" toho skutečně nejtypičtějšího, pak nehledejte postavu norského obra Thora Hushovda, ale německé "Gorily" André Greipela. Věřte, že jej hned tam nepřehlédnete, devětadvacetiletý rodák z Rostocku vypadá spíše jako kulturista než cyklista a když se rozhodne prodrat do cíle jako první, jen těžko mu v tom dokáže někdo zabránit. Greipel již ovládl bodovací soutěž před třemi lety na Vueltě a letos se chystá po loňském seznámení pokořit soupeře i ve Francii.
 • J.J.ROJAS GIL.Nejlépe na Tour: 2. místo (2011). Spurtér a vítěz vrchařské soutěže na podniku World Tour? Ano, je to možné. Právě tento kousek se povedl Španělu Rojasi Gilovi před šesti lety na Tirreno-Adriatico. Sedmadvacetiletý univerzál je například i dvojnásobný mistr země, v juniorech byl mistrem Španělska i v časovce. Právě Rojas Gil loni na Tour zle proháněl Cavendishe. Přestože nevyhrál ani jednu etapu (Brit celkem pět), šlapal mu až do konce na paty. Důvod? Rojas Gil dokázal sbírat body na prémiích i v horských etapách, ve kterých byl Cavendish rád, že dojel do cíle v časovém limitu. Se členem Movistaru je tak třeba počítat i letos.
 • MARCEL KITTEL. Nejlépe na Tour: Ještě nestartoval. Se Slovákem Saganem, další spurtérský talent budoucnosti. Jejich kariéry se navíc především loni výrazně propojili. Na závodě Kolem Polska, který startuje po skončení Tour si mezi sebe rozdělili šest ze sedmi etapových vavřínů. Kittel vyhrál čtyřikrát, Sagan ale vyhrál celkovou klasifikaci i bodovací soutěž. Na podzimní Vueltě, která byla pro oba premiérou na podniku Grand Tour, vyhrál mladý Slovák třikrát, Kittel jednou. Letos se poprvé utkají až právě na "Staré dámě". Ovládne jejich souboj i napotřetí Sagan nebo se tentokrát bude radovat čtyřiadvacetiletý Němec?
Žádný z Čechu letos na Tour nejede, takže Romana Kreuzigera byste v našem výčtu hledali marně.