Němci vyhráli v Gruzii, Gilbraltar dal konečně gól

Aktualizováno 29. 3. 2015 23:09
Nedělní výsledky dalšího pokračování kvalifikace o EURO 2016.
Manuel Neuer slaví.
Manuel Neuer slaví. | Foto: Reuters

Tbilisi - Fotbalisté Německa potvrdili roli favorita v utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Gruzii a zvítězili 2:0. Za světové šampiony skórovali Reus a Müller. Portugalsko porazilo Srbsko 2:1 a posunulo se do čela skupiny I. Rozhodující gól dal Coentrao.

Němci šli do vedení už v první půli

Němci mohli jít do vedení už v páté minutě, záložník Reus však trefil pouze břevno. Po sérii nepřesných pokusů se hosté prosadili v 39. minutě a byl to právě dortmundský fotbalista, jenž otevřel skóre poté, co se Götze prokličkoval domácí obranou a posunul mu uvnitř vápna míč.

Na konci poločasu, ve kterém německý tým nepustil Gruzii k jediné střele, zdvojnásobil náskok úřadujících mistrů světa Müller. V druhém dějství mohl přidat další branku Reus, trefil však znovu břevno.

Portugalsko se do vedení nad Srbskem dostalo v desáté minutě, Coentrao poslal přesný centr na Carvalha a obránce Monaka se za národní tým prosadil poprvé od února 2007. Příležitost ke skórování měl v první půli také Ronaldo, jeho střelu ale zneškodnil gólman Stojkovič.

V 61. minutě nůžkami vyrovnal záložník Chelsea Matič, chvíli nato ale znovu vedli domácí, po Moutinhově pasu skóroval Coentrao. Ve skupině I tak vystřídali v čele Dánsko a mají na něj dvoubodový náskok.

Gibraltar konečně dal gól, na body to nestačilo

Gibraltar se po 379 minutách dočkal prvního soutěžního gólu, o historický počin se postaral útočník Casciaro. K bodovému zisku ale týmu nepomohl, Skotsko se prosadilo hned šestkrát. Hattrick oslavil Fletcher, který se přitom za reprezentaci trefil poprvé od dubna 2009. Stal se prvním skotským hráčem od roku 1969, jenž dal tři branky v jednom zápase.

Úvodní gól duelu Irsko - Polsko šel na vrub domácího obránce Bradyho. Po jeho nepřesné přihrávce se k míči dostal Peszko a nekompromisně prostřelil brankáře Givena.

V druhém poločase tvrdého utkání skončil míč dvakrát na tyči polské brány a nakonec se Irsku podařilo v nastavení vyrovnat. O'Shea posunul míč před branku na Longa a ten s pomocí teče bránícího hráče překonal Fabiaňského. Polsko zůstalo v čele skupiny D o bod před Skotskem a Německem.

Reprezentanti Severního Irska sice v desáté minutě překonali finského brankáře Hradeckého, gól však nebyl uznán pro ofsajd. V 33. a 38. minutě dvakrát zaúřadoval nejlepší střelec domácích v kvalifikaci ME Lafferty a připsal si čtvrtou a pátou trefu. V závěru pouze zkorigoval stav Sadik.

Severní Irsko zůstává ve skupině F druhé o bod za Rumunskem, které porazilo Faerské ostrovy 1:0. Třetí Maďarsko remizovalo s Řeckem 0:0, mistři Evropy z roku 2004 zůstali se dvěma body z pěti zápasů na posledním místě.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina D:

Tbilisi: Gruzie - Německo 0:2 (0:2)
Branky: 39. Reus, 44. Müller. Rozhodčí: Turpin (Fr.).

Glasgow: Skotsko - Gibraltar 6:1 (4:1)
Branky: 29., 77. a 90. Fletcher, 18. a 34. Maloney z pen., 39. Naismith - 20. Casciaro. Rozhodčí: Gestranius (Fin.).

Dublin: Irsko - Polsko 1:1 (0:1)
Branky: 90.+1 Long - 26. Peszko. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Skupina F:

Belfast: Severní Irsko - Finsko 2:1 (2:0)
Branky: 33. a 38. Lafferty - 90.+1 Sadik. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

Ploješť: Rumunsko - Faerské ostrovy 1:0 (1:0)
Branky: 21. Keserü. Rozhodčí: Dias (Portug.).

Elbasan: Albánie - Arménie 2:1 (0:1)
Branky: 77. Mavraj, 81. Gashi - 4. Movsisjan. Rozhodčí: Borbalán (Šp.). ČK: 70. Hambardzumjan (Arménie).

Lisabon: Portugalsko - Srbsko 2:1 (1:0)
Branky: 10. Carvalho, 63. Coentrao - 61. Matič. Rozhodčí: Rocchi (It.).

1. Portugalsko 4 3 0 1 4:2 9
2. Dánsko 4 2 1 1 6:4 7
3. Albánie 4 2 1 1 4:5 7
4. Srbsko 4 1 1 2 6:6 4
5. Arménie 4 0 1 3 3:6 1

Poznámka: Srbsku UEFA odebrala tři body za výtržnosti při zápase s Albánií.