1:0
SK Slavia Praha
44. Chorý
82. Beauguel

Dobrý den, vítejte u online přenosu utkání 21. kola Fortuna:ligy mezi Viktorií Plzeň a Slavií Praha. Zápas začíná v 17:00.

Jarní část Fortuna:ligy sotva začala a největší šlágr už nám klepe na dveře. Již v druhém jarním kole se totiž představí zřejmě už jediní dva aspiranti na ligový titul. Vedoucí Slavia Praha bude hrát na hřišti druhé Viktorie Plzeň. Jde o dva nejúspěšnější kluby posledních ligových sezon, letos své výsostní postavení potvrzují. Jenže zatímco loni si po suverénním podzimu pro titul došla na jaře Plzeň, letos má prozatím blíže k vysněnému triumfu Slavia. Ta je totiž na čele tabulky a na svého soupeře má náskok šesti bodů.

V této sestavě dnes nastoupí do šlágru kola domácí Viktoria Plzeň.

A tuto jedenáctku vyšle na trávník lídr tabulky ze Slavie.

Výhra v dnešním šlágru by už sešívané hodně přiblížila cíli. To pro Viktorku je ve hře asi jen výhra, ze hry by však stále nebyli ani po remíze. Na podzim v Edenu Slávisté naprosto dominovali a svého soupeře přejeli poměrem 4:0. Zajímavostí však je, že Plzeň doma porazila Slavii čtyřikrát v řadě. Navíc je letos nejlepším celkem v domácím prostředí a od zářijové prohry se Slavií v lize neprohrála. Jarní část soutěže ale nezačali svěřenci Pavla Vrby dobře, před týdnem pouze remizovali v Mladé Boleslavi 1:1. Společně se Spartou a právě Slavií ale disponují nejlepší obranou v lize, inkasovali jen šestnáctkrát.

Hráči Viktorie slaví gól v zápase EL Plzeň - Dinamo Záhřeb
Hráči Viktorie slaví gól v zápase EL Plzeň - Dinamo Záhřeb | Foto: Reuters

Na druhé straně však stojí suverénně nejlepší ofenzíva Fortuna:ligy. Zatímco západočeský klub skóroval třicetkrát, Pražané rozvlnili síť za soupeřovými gólmany hned padesátkrát. Rozdíl dvaceti branek. Navíc letos Trpišovského tým kopal už jedenáctkrát penaltu, navíc v šesti utkáních v řadě. Na rozdíl od svých konkurentů sešívaní svůj úvodní jarní duel zvládli, když doma přehráli v závěru Teplice. V lize stále prohráli jen dvakrát, jednou doma s Jabloncem a jednou v Ostravě. Slavia naposledy ztratila body v úvodu listopadu v derby se Spartou.

Miroslav Stoch v zápase EL Slavia - Genk
Miroslav Stoch v zápase EL Slavia - Genk | Foto: Milan Kammermayer

Oba celky mají za sebou náročné duely Evropské ligy, které odehrály ve čtvrtek. Moc času an regeneraci tedy neměly. Hrálo se ale v obou případech na domácím hřišti, takže se nemuselo výrazněji cestovat. Plzeňští otočili duel s Diname Záhřeb a vyhráli 2:1, Slávisté doma remizovali 0:0 s belgickým Genkem. Co se týče absencí, na obou stranách jsou ztráty. Plzeň i Slavia dlouhodobě postrádají své střelce Krmeníčka a Tecla. Plzni dále chybí stoper Hejda a záložníci Kopic s Kolářem. Slavia bude zase bez Sýkory a Mešanoviče. Oba celky zapojily do boje své zimní posily. Slávisté záložníka Ševčíka, Plzeň křídelníka Kayambu. Útočník Beauguel je jen na lavičce náhradníků, přednost dostal Chorý. Překvapivě zvolila v útoku i Slavia, nehraje kapitán Škoda, na hrotu se představí Olayinka.

Kouč Slavie Jindřich Trpišovský očekává nervózní a opatrný zápas. "Myslím, že zápas bude trošku opatrnější než ty předchozí, protože oběma týmům půjde o hodně. Myslím, že to bude určitě trochu nervóznější a zápas zvládne tým, který emoce více ukočíruje. Bude to náročné na psychiku, ukázat tu svou kvalitu na hřišti a dovolit si v situacích, protože oba týmy jsou vyspělé a dokážou chybu potrestat," řekl novinářům Trpišovský. "Jako v předchozích duelech tým, který se dostane do vedení, bude mít velkou výhodu. Je to můj první zápas se Slavií v Plzni, těžko se to odhaduje, ale je to souboj prvního s druhým, takže rivalita bude určitě velká. Bude to podobné jako v těch dvou domácích utkáních," dodal.

Zkušený obránce Plzně David Limberský naopak ví, že prohra by jeho tým zřejmě z boje o titul definitivně odepsala. "Myslím si, že to je svátek fotbalu, přijde plný stadion a je to šance se ke Slavii dotáhnout. Kdyby se nedej bože prohrálo, tak už to bude hodně těžké. Neříkám, že ten zápas rozhodne o titulu, ale hodně napoví, jakým směrem se to bude ubírat. Takže věřím, že se na ten zápas nachystáme a zvládneme ho," řekl plzeňský krajní obránce David Limberský.

Utkání v Plzni bude sledovat i spousta skautů ze zahraničních klubů. Na stadionu jsou například zástupci Interu Milán, Manchesteru City nebo Herthy Berlín.

V Plzni je téměř vše připraveno, oba celky nastupují na hrací plochu.

Domácí ve své klasické modročervené kombinaci dresů, Slavia v tmavě modrém.

Sudí Pavel Franěk pískl do píšťalky a utkání bylo zahájeno.

2

V úvodu jsou na míči Slávisté, centr Zmrhala do vápna ale odvrátil David Limberský.

3

Michael Ngadeu byl při standardní situaci Stocha v ofsajdovém postavení.

4

První míč do vápna soupeře také od plzeňských. Limberský unikl podél brankové čáry a klasicky šajtlí hledal někoho v šestnáctce, ale míč doklopýtal až ke Zmrhalovi, který jej odklidil do bezpečí.

6

První nebezpečná akce utkání. Hrošovského přímý kop našel na zadní tyči naběhnutého Hubníka, ten ale hlavou těsně minul pravou tyč brány Koláře.

9

První nebezpečí i před bránou Plzně. Hušbauer obloučkem vyslal do vápna Bořila. Ten z úhlu posílal střílený centr na Olayinku, proti kterému zasáhl Hruška. Odražený míč ještě pálil z dálky na bránu Stoch a plzeňský brankář musel vyrážet na roh.

11

Peter Olayinka se teď hodně zlobil, protože mu byl odmáván a odpískán ofsajd.

14

Následuje klidnější pasáž hry, Viktoria se po delší době dostala opět s míčem na polovinu Slavie.

17

Fanoušci i hráči Plzně se zlobí, po ztrátě hostů se dostával po míči za obranu do šance Kovařík, jenže po souboji s Kúdelou upadl. Sudí Franěk ale rezolutně odmítl jakékoliv spekulace.

18

První trest utkání, Ševčík byl pozdě u průniku Limberského, díky čemuž poslal obránce Plzně k zemi a uviděl žlutou kartu.

20

Ošetření potřebuje domácí záložník Roman Procházka, rozcvičovat se začal Aleš Čermák.

21

Záložník Plzně ale pokračuje v utkání.

21

Tomáš Chorý vyhrál hlavičkový souboj a následně vypálil z dálky jedovatý pokus, který Kolář jen vyrazil před sebe. Obrana Slavie mu ale pomohla a míč odvrátila.

21

Před pár minutami byla udělena žlutá karta za faul na Davida Limberského, teď ji dostal samotný obránce s číslem 8. Při napadání až příliš dojel Miroslava Stocha.

27

Druhá nadějná příležitost pro Romana Hubníka. Centr na Chorého sice nevedl ke střele vytáhlého útočníka, jelikož v souboji s Ngadeuem upadl, ale Roman Hubník odražený míč mohl z úhlu napálit na zadní tyč. I kvůli vyrušení Součka však bránu minul.

30

Plzeň začíná přebírat iniciativu, další z centrů do vápna pramení v možnost rozehrávat rohový kop.

32

Plzeňské zlepšení plyne především z chyb Slavie v rozehrávce, těch od úvodu utkání dost přibylo.

34

Další dobrá šance Plzně. Kayamba vedl brejk po chybě Ševčíka, zbavil se i Bořila a našel na hranici vápna Hořavu. Záložník domácích ale netrefil míč dobře a bránu minul.

37

Druhá část prvního poločasu patří domácím, kteří jsou aktivnější a dokáží se dostávat do nebezpečnějších situací.

43

Kayamba se krásně uvolnil přes Bořila a ještě posílal přízemní míč do ohně, ale Ngadeu byl na svém místě a míč odvrátil.

44

Plzeň dává branku do šatny, kterou muselo posvětit i video. Hrošovský nádherně svou slabší nohou našel za obranou Davida Limberského, který ještě sklepl před odkrytou bránu na Chorého a vytáhlý útočník zakončil nádhernou akci. Napoprvé sice pomezní zvedl praporek na znamení ofsajdu, jenže po konzultaci s videem sudí Franěk správně branku uznal.

První poločas skončil, Plzeň vede nad Slavií 1:0.

Máme za sebou první poločas šlágru kola a šťastnější může být určitě Plzeň. Úvodní minuty sice byla aktivnější Slavia, jenže poté převzali iniciativu domácí. Byli aktivnější, důraznější v osobních soubojích i průbojnější směrem dopředu. Neměli vyloženě stoprocentní šanci, ale víc možností ke vstřelení branky. Když to vypadalo, že poločas skončí bez branek, přišla nádherná akce Viktorky. Hrošovský našel za obranou Limberského, který nebyl v ofsajdovém postavení. Obránce Plzně našel před bránou Chorého a ten neměl zakončit. Gól byl potvrzen až po konzultaci s videem, původně byl totiž máván ofsajd. Slavia má ale rozhodně do druhé části co vylepšovat.

46

Slávisté o pauze vystřídali. Petra Ševčíka nahradil Alex Král.

Druhá půle začala.

46

Nový muž Alex Král se hned zapojil do ofenzivní akce, když připravil nadějnou pozici pro Olayinku. Ten ale z první z hranice penaltového puntíku bránu Hrušky minul.

49

Olayinka ztratil míč po průnikové přihrávce a následně ještě fauloval. Nigerijský zatím nehraje moc dobré utkání.

50

Roman Hubník podruhé během minuty výborně zasáhl do průnikové přihrávky Slavie, zkušený stoper hraje velmi dobře.

52

Ve hře je opět video, které by mělo potvrdit ofsajdové potvrzení Součka. Podobná akce jako u gólu domácích. Bořil ale našel Součka v ofsajdovém postavení.

53

Sudí Franěk potvrdil původní verdikt, Tomáš Souček byl v době přihrávky v ofsajdovém postavení, branka Slavie neplatí.

54

Slavia po změně stran lepší, je na míči a snaží se dostat do uzavřené obrany soupeře. Stochova rána z dálky ale řešení nepřinesla.

57

Poprvé střídá také Plzeň. Hřiště opouští momentálně ošetřovaný střelec jediné branky Tomáš Chorý. Nahradil jej Jean-David Beauguel, zimní posila ze Zlína.

59

Olayinka se sice vyhnul Pernicovi, ale s míčem doběhl až za brankovou čáru.

63

Král se snažil kolmicí nalézt ve vápně Olayinku, útočník sešívaných ale měl k míči daleko.

64

Hušbauer chtěl přetáhnout na druhou stranu vápna na Coufala, gólman Hruška ale dobře vyběhl.

65

Druhý hostující hráč potrestaný žlutou kartou. Kayamba se skvěle prosmýkl přes Bořila a Hušbauer, který ho chtěj zdvojit, byl v souboji pozdě a rychlého křídelníka poslal tvrdě k zemi.

68

Joel Kayamba po velmi dobrém výkonu opouští hrací plochu. Své místo totiž přepustil Milanu Petrželovi.

69

Souček dnes nečekaně často chybuje, po jeho další velké ztrátě si Plzeň došla pro rohový kop.

69

Domácí se zlobí, na zadní tyči došlo k souboji Pernici s Králem po prodloužení od Hubníka. Obránce Plzně upadl, konzultovat se bude opět s videem.

70

Penalta pro Vitkoriány se nakonec nepískala.

71

Střídá také hostující celek. Jaromír Zmrhal je nahrazen Mickem van Burenem.

71

Souček po dlouhém autu sklepával míč na Olayinku, tomu ale střela nevyšla.

73

Olayinka by v souboji s Petrželou pozdě a po tvrdém zákroku obdržel žlutou kartu.

75

Slavia v úvodu druhé půle tlačila svého soupeře, jenže i tlak sešívaných lehce opadl.

76

Jindřich Trpišovský střídá dnes naposledy. Nevýrazného Petera Olayinku nahradil kapitán Milan Škoda. Ten se ze hry neprosadil už půl roku, rád by to zlomil dnes.

78

Ngadeu se dostal k hlavičce po rohovém kopu, jenže jeho pokus postrádal důraz. Hruška v pohodě chytil.

81

Slavia se ale stále nedostává do tlaku, Plzeň kontroluje hru, dost času tráví na polovině sešívaných. Ti se nedokáží dostat do tlaku.

82

Plzeň zvyšuje vedení. Petržela si krásně vyměnil na pravé straně míč s Havlem, který byl rychlejší než Bořil. Havel poté poslal nadýchaný centr na naprosto volného Beauguela, který zřejmě zajistil domácím vítězství. Vytáhlý útočník se trefil podruhé v řadě.

84

Roman Hubník uviděl žlutou kartu po faulu na Miroslava Stocha. Příští kolo si kapitán plzeňských nezahraje.

87

Tlak Slavie je nadále platonický, Plzeň si výborně hlídá své vedení.

89

Potřetí střídá i Pavel Vrba. Tomáše Hořavu nahrazuje zkušený útočník Marek Bakoš.

90

Nastavují se 4 minuty.

90+3

Fanoušci si v nastavení povedený zápas.

Je konec, Plzeň poráží Slavii 2:0 a vrací se do přímého boje o titul.

Šlágr kola zvládla lépe domácí Plzeň. Ta byla zhruba od dvacáté minuty lepším týmem, agresivnější, lepší v soubojích a hlavně působili hladovějším dojmem. Domácí udeřili před poločasem, když krásnou gólovou akci posvětilo i video. Gól do šatny Plzeň uklidnil. Ačkoliv Slavia držela víc míč a snažila se srovnat, západočeský tým bránil hodně dobře a nepustil sešívané do žádné vyložené šance. Tlak Slavie stále opadával, až v 82. minutě Jean-David Beauguel přidal druhou trefu a rozhodl. Plzeň se díky výhře přiblížila svému soupeři už jen na rozdíl 3 bodů, boj o titul tedy dostává další náboj.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.