Gólman Čech má namířeno k velkému loučení. Arsenal je krok od finále Evropské ligy

2. 5. 2019 23:09
Fotbalisté Arsenalu s brankářem Petrem Čechem v úvodním semifinále Evropské ligy doma po obratu porazili Valencii 3:1 i díky dvěma gólům Alexandrea Lacazettea. Ve druhém zápase Chelsea remizovala ve Frankfurtu 1:1. Londýnský přemožitel pražské Slavie ze čtvrtfinále neprohrál v soutěži pošestnácté za sebou, čímž překonal rekord Atlética Madrid z let 2011-2012. Odvety se hrají za týden.
Český brankář Petr Čech v dresu Arsenalu likviduje v úvodním semifinále fotbalové Evropské ligy šanci Kevina Gameira z Valencie | Foto: Reuters

Hráčům Arsenalu se nepovedl začátek a v 11. minutě z rohu inkasovali. Rodrigo vrátil míč před branku a stoper Diakhaby zblízka překonal Čecha. Bývalá česká reprezentační jednička o chvíli později zlikvidovala Parejovu tvrdou ránu.

Domácí poté zabrali a mezi 18. a 26. minutou nepříznivé skóre otočili. Lacazette nejprve snadno zužitkoval Aubameyangovu přihrávku a pak francouzský útočník po Xhakově centru hlavou překonal nejistého gólmana Neta.

Lacazette mohl po změně stran dokonat hattrick, ale při své největší příležitosti trefil jen Neta. Na druhé straně Čech včasným vyběhnutím vychytal střídajícího Gameira.

Arsenal se třetí branky dočkal až v první minutě nastavení. Kolašinac vybídl Aubameyanga, který zblízka z voleje nezaváhal. "Kanonýři" porazili Valencii teprve podruhé z šesti pohárových duelů.

Čech, jenž už dopředu oznámil, že po sezoně ukončí kariéru, tak má nakročeno k parádní rozlučce, kterou by mohlo být finále Evropské ligy v Baku.

Frankfurt začal proti Chelsea s chutí a ve 23. minutě otevřel skóre. Kostič nacentroval do pokutového území a nepokrytý Jovič umístil hlavičku přesně k tyči. Srbský útočník zaznamenal devátý gól v tomto ročníku EL a ztrácí jediný zásah na nejlepšího střelce soutěže Girouda právě z Chelsea.

Hosté si pak vytvořili řadu šancí. Pedro nejprve těsně minul branku, ale v poslední minutě prvního poločasu si španělský útočník spravil chuť a povedenou střelou k tyči vyrovnal.

Chelsea byla blízko druhému gólu v 60. minutě, kdy David Luiz z přímého kopu napálil břevno. Druhá půle toho ale o moc víc nenabídla. Eintracht výsledek udržel a neprohrál ani ve dvanáctém domácím utkání v Evropské lize.

Úvodní utkání semifinále fotbalové Evropské ligy:

Eintracht Frankfurt - Chelsea FC 1:1 (1:1)

Branky: 23. Jovič - 45. Pedro. Rozhodčí: Del Cerro Grande - Yuste, Alonso (všichni Šp.). ŽK: Hasebe, Fernandes - Christensen. Diváci: 48.000.

Frankfurt: Trapp - Abraham, Hasebe, Hinteregger - Da Costa, Rode, Fernandes (73. Paciencia), Falette - Gačinovič (90.+2 Willems), Jovič, Kostič. Trenér: Hütter.

Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, David Luiz, Christensen, Emerson - Kanté, Jorginho, Loftus-Cheek (82. Kovačič) - Pedro, Giroud, Willian (61. Hazard). Trenér: Sarri.

Arsenal FC - Valencie CF 3:1 (2:1)

Branky: 18. a 26. Lacazette, 90.+1 Aubameyang - 11. Diakhaby. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore (všichni Fr.). ŽK: Diakhaby, Parejo (oba Valencie). Diváci: 55.000.

Arsenal: Čech - Mustafi, Papastathopulos, Koscielny (82. Monreal) - Maitland-Niles, Guendouzi (58. Torreira), Xhaka, Kolašinac - Özil (75. Mchitarjan) - Aubameyang, Lacazette. Trenér: Emery.

Valencie: Neto - Piccini, Garay, Gabriel, Diakhaby, Gayá - Soler (71. Wass), Parejo, Roncaglia, Guedes (71. Gameiro) - Rodrigo (88. Mina). Trenér: Marcelino.