Konečné výsledky

Ostrava - Slavia 0:0
Liberec - Plzeň 0:2
Sparta - Jablonec 2:0

Dobrý den, vítejte u souhrnného online přenosu z předposledního kola nadstavbové části Fortuna:ligy. Všechny tři zápasy tohoto kola se hrají od 15:00.

Fortuna:liga se pomalu blíží do svého finiše. Jasno je o prvním sestupujícím, kterým se stala už v úterý pražská Dukla. Po včerejšku je taky jasné, že si baráž o účast v nejvyšší soutěži zahraje také Karviná, která podlehla Bohemians. Už se nemůže dostat z 15. místa a zahraje si s Jihlavou. O soupeři Brna se rozhodne v posledním kole za týden, nejblíže má pádu do baráže Příbram. Dnes však ještě o mnohem více. Na řadě jsou totiž tři utkání skupiny hrající o titul. Šest nejlepších celků se dnes utká ve stejný čas. Už dnes tak můžeme znát nového mistra této sezony.

Vedoucí Slavia má totiž po výhře nad Jabloncem před druhou Plzní náskok už pěti bodů. Karty jsou tedy rozdány jasně, jakákoliv výhra dnes sešívaným přinese radost ze zisku ligového titulu. A co víc, svěřencům Jindřicha Trpišovského stačí v Ostravě uhrát i jen jeden bod. Pak by se Plzeň před ně dostat nemohla, maximálně by Slavii bodově dotáhla, jenže vzájemné zápasy má lepší pražský celek. Jednoduché to ale dnes Slavia mít nebude. O motivaci postaráno má i ostravský Baník. Ten totiž v minulém kole podlehl oma Liberci a přišel tak o páté místo, které by za určitých konstalací mohlo znamenat baráž o Evropskou ligu. Svou pozici tak bude chtít získat zpátky. Navíc bude chtít sešívaným vyslat jasný signál před středečním finále MOL Cupu.

Plzeňští se však nevzdávají, což prokázali už ve středu, když na domácím hřišti Viktoria bez milosti smetla třetí Spartu 4:0. Viktoriáni moc dobře vědí, že teď musí vyhrát obě svá zbývajíc utkání. Dnes čeká na Vrbův tým duel v Liberci, který umí pořádně zatopit favoritům. Severočeši doma obrali o body po skvělém výkonu Slavii, po bodech sahali i na Spartě a uspěli ve zmíněném zápase v Ostravě. Navíc touha po udržení pátého místa bude u Slovanu opravdu velká. V posledním kole pak na Liberec čeká derby s Jabloncem, na Plzeň domácí duel s Baníkem. Slavia zakončí sezonu derby se Spartou.

Joel Kayamba
Joel Kayamba | Foto: Tomáš Liška

Právě utkání hrané v domovském stánku Sparty Generali Areně bude jediné, ve kterém přímo nepůjde o žádné umístění v tabulce. Letenský celek doma přivítá Jablonec v duelu dvou týmů, který už mají své jisté. Sparta už totiž nemůže přijít o své třetí místo, Jablonec pak o čtvrté. Nemůžeme však říct, že by týmy hrály na půl plynu. Sparťané budou chtít napravit ostudný duel z Plzně, Jablonec navíc ve středu ukázal, že naplno jde od každého zápasu, což málem stálo body vedoucí Slavii. Oba celky chtějí zvládnout závěr sezony pozitivně.

V tétio sestavě naskočí do zápasu s Baníkem Slavia. Chybí zraněný Masopust, překvapivě na křídle se dnes představí Petr Ševčík. Na hrotu dostává přednost Van Buren.

To Baník musel řešit post defenzivního záložníka. Zraněný je Adam Jánoš, vykartovaný Arťom Mešaninov, záda tak Jiráskovi s Hrubým bude krýt jindy stoper Martin Šindelář. Už na lavičce náhradníků je útočník Milan Baroš.

Pavel Vrba udělal pouze jednu změnu. Vykartovaného Hejdu dnes nahrazuje v obraně Luděk Pernica.

Tuto jedenáctku vyslal do boje kouče Liberce Zsolt Hornyák. Na hrotu dnes Petar Musa, chybí totiž Libor Kozák.

Do sestavy Sparty se vrací Guélor Kanga, na hrotu se objevuje Benjamin Tetteh a Adam Hložek je zpět na křídle. Kromě dlouhodobých marodů nově chybí také obránce Costa, ten se zranil v závěru středečního zápasu v Plzni.

No a takto vyběhne na trávník dnešní poslední účastník, FK Jablonec. Vojtěch Kubista nahradí vykartovaného Tomáše Břečku, Bogdana Vatajelua nepustí do zapásu smlouva o hostování. Rafael Acosta se zranil ve středu proti Slavii, místo něj je zpět na levém křídle Vladimir Jovović.

My dnes budeme věnovat všem třem utkáním. To, o které utkání jde, zmíníme vždy v úvodu příspěvku. Průběžné skóre všech utkání uvidíte nahoře v onlajnu pod titulkem.

Všechna tři utkání odstartovala.

4

Baník - Slavia

Sešívání v úvodu drží míč na svých kopačkách a snaží se dostat do obrany Baníku. V Plzni je zatím hra více vyrovnaná.

6

Liberec - Plzeň

Pěkná akce domácích, po které centroval do vápna Hybš, Petar Musa ale z těžké pozice hlavou minul bránu.

7

Liberec - Plzeň 0:1

Viktoriáni se ujímají vedení. Kayamba na hranici vápna přenechal míč Hořavovi a ten se z ne úplně lehké pozice ránou levačkou postarala o úvodní gól dnešního programu.

9

Ostrava - Slavia

Sešívání v první nadějné akci. Van Buren centroval na Ševčíka, Stronati ale odvrátil na rohový kop.

10

Pražané mohli jít do vedení, klasicky zahrozili ze standardní situace. Roh Hušbauera našel Součka, jeho hlavičku ale pohotově vyrazil Laštůvka.

12

Kopic hledal obloučkem za obranou Kovaříka, ten však na míč těsně nedosáhl.

12

Ve velké šanci byl také Traore, který se po pasu Hušbauera z levé strany řítil na Laštůvku, Svým pokusem ale těsně jeho bránu přestřelil.

12

Sparta - Jablonec 1:0

Do vedení se dostal také tým Sparty. Lukáš Štětina propálil obranu Jablonce a poslal svůj tým do vedení.

20

Ve dvacáté minutě Slavia zatím hraje stále bez branek, Plzeň vede v Liberci 1:0, branku vstřelila také Sparta. Za posledních pár minut se v boji o titul nic nezměnilo a ani jeden z favoritů se nedostal do větší šance.

22

Van Buren hledal ve vápně Ševčíka, ten ale po souboji se Šindelářem upadl a zakončit nedokázal.

22

Gól se snažila přidat i Plzeň, jenže Kopicův centr adresáta nenašel .

26

Hrubý chtěl do vápna vysunout Šašinku, jenže k tomu se míč nedostal, ostravští hráči si spolu neporozuměli.

26

Sparta - Jablonec

Hašek se po akci Jablonce zmocnil míče a vysunul Tetteha do samostatného úniku. Útočníka Sparty ale dohnal Hovorka a sólo skončilo společným pádem na hranici vápna. Rozhodčí ale faul nepískl.

30

Slovan zahrozil centrem z pravé strany. Ten do šestnáctky poslal Sýkora a našel hlavu Musy. Chorvatský útočník ale bránu Hrušky netrefil.

31

Baník se dostal na půlku Slavie, chtěl by taky zahrozit, jenže zatím jeho akce končí před pokutovým územím.

34

Oscarův centr našel hlavu Potočného, ten však z dobré pozice minul plzeňskou bránu. Přesto Liberec je aktivní a má dobré příležitosti.

36

Akci Slavie zabrzdila ruka Micka van Burena.

36

Nadějná šance Baníku. Po souboji upadl Šašinka, byla ale udělena výhoda. Fillo vnikl do vápna, jenže nenašel svou přihrávkou Holzera.

37

Do akce musel Aleš Hruška. Pohotvým zákrokem vyrážel dalekonosnou střelu stopera Mary.

39

Ostrava mohla být v komplikacích. Van Buren si zaběhl za obranu, jenže míč si kop víc do strany a centrem hledal některého ze svých kolegů, baníkovská obrana však odvrátila na rohový kop.

40

Viktoria hrozila z rohového kopu. Pernicova hlavička propadla až k Brabcovi, jenže ani reprezentační stoper, ani útočník Beauguel míč do brány neprocpali.

40

Tetteh šel znovu sám na branku po parádní průnikové kolmici Kangy a tentokrát už faul Hovorky nezůstal bez odezvy. Jablonecký hráč zezadu škrtl o nohy Tetteha a i když domácí forvard jeho atak ustál a vystřelil těsně vedle brány, rozhodčí vytahuje červenou kartu pro Hovorku!

45

Tomáš Souček byl po standardní situaci Slavie poslán k zemi. Rozhodčí Karel Hrubeš sice nepískl faul, chvíli ještě konzultoval s videorozhodčím, rozhodl se však nechat ve hře pokračovat.

45+2

V utkání, které svým tempem nepřipomíná duel třetího se čtvrtým, se ještě na konci půle ukázal Guélor Kanga, který viděl další žlutou kartu.

Na všech třech stadionech skončila první půle. V Ostravě je stav utkání 0:0, Slavia se snaží proniknout do urputné defenzívy Baníku, ale gólově se neprosadila. To se však povedlo Plzni, když už v 7. minutě krásnou ránou skóroval Hořava. Poté měl ale víc ze hry spíše Liberec. To v utkání Sparty s Jabloncem jsme kromě jedné branky, o kterou se postaral po standardní situaci Štětina, viděli také červenou kartu. Tu vyfasoval jablonecký stoper Hovorka, v druhé půli tak bude Sparta hrát v přesile.

V Liberci už se hraje druhá půle skoro dvě minuty, V Ostravě začala až nyní.

46

Rozehráno už je také na Spartě, kde se poločas obešel bez střídání. Na stopera se zatáhl Holeš a Kratochvíl plní roli pravého obránce.

46

Slušná šance Sparty hned na úvod druhé půle, Tetteh sklepl míč Kangovi, ten ale z hranice vápna branku trefit nedokázal

49

Baník začal druhou půli aktivněji, tentokrát hrozil ze standardní situace, proti které musel zasáhnout Ngadeu.

51

Traore dostal na hranici vápna, ale dlouho váhal a nevypálil.

51

Velká šance pro kapitána Hušbauera, který se dostal z levé strany do vápna po souhře Stocha s Bořilem. Jeho pokus ale opět zneškodnil Laštůvka.

53

Liberc - Plzeň

V kádru Plzně se zažlutilo , potrestán byl Pernica.

54

Dvě penaltové situace byly ve vzduchu. Rukou zahráli Stronati z Baníku i Kayamba z Plzně, jenže ani v jednom případě se penalta nepískala.

54

Hušbauer se dostal k odraženému míči ve vápně, jeho rána ale skončila v náručí připraveného Laštůvky.

52

Jablonec ani v deseti nezapomíná útočit, střelu Doležala z hranice pokutového území na poslední chvíli zablokoval Radakovič a také následný roh vyústil v závar.

55

Pazdera byl pozdě v souboji se Stochem a poslal slovenského záložníka k zemi. Nadějný přímý kop pro sešívané.

55

Pod Nisou se střídalo, Davida Limberského nahradil Erik Pačinda. Na levého beka se tak zatáhne Kovařík.

59

V Liberci je čas trošičku napřed. A přibyly tam další dvě žluté karty, jednu viděl Kopic, druhou Musa.

58

V 58. minutě střídá poprvé Baník. Ondřeje Šašinku nahrazuje Nemanja Kuzmanovič.

56

Domácí střídají, Tetteha nahradí Eldar Civič. Dost možná za tímto střídáním stojí souboj s Kubistou z první půle, po němž se domácí útočník dlouho držel za koleno.

59

Slávisté už se radovali z branky, jenže po brance Van Burena se neradovali dlouho. Přihrávající Miroslav Stoch totiž chvilku předtím využil svého ofsajdového postavení.

57

A Civič se hned zapisuje rozjetím gólové akce. Od levé postranní čáry nacentroval na přední tyč, odkud míč posunul na střed Hložek a Zahustel už neměl problém uklidit míč do sítě. 2:0 pro Spartu.

64

V Liberci dohrál agilní útočník Petar Musa, kterému se však nevedlo v koncovce. Střídá jej Jan Pázler.

63

Zažlutilo se i na straně Slavie, zbytečným faulem si vysloužil žlutý trest Mick Van Buren.

62

Rozhodčí Houdek přerušuje zápas, kvůli dýmovnicím není v prostoru kolem branky Milana Heči nic vidět.

65

Na Letné se znovu hraje a Jablonec se nechce smířit s dvoubrankovým mankem. Tomáše Hübschmana nahradil Tomáš Pilík.

68

V duelu Viktorky se spíše žlutí, dalším hříšníkem Radim Řezník.

71

Liberec - Plueň

Slovan je nadále aktivní a chce srovnat, po pěkné akci Sýkory se cpal do zakončení Pázler, jenže míč na dlouhou nohu a bránu Hrušky netrefil.

72

Tradiční střídání v kádru plzeňských. Beauguela nahradil Chorý.

72

Hrotové hráče střídá také Jindřich Trpišovský. Van Burena nahradil Milan Škoda.

70

Zajímavý souboj se odehrává na tribunách Generali arény. Kotel se zatím v druhé půli "předvedl" rasistickými výkřiky na adrsu Slavie, dýmovnicemi a jednou ohlušující petardou, na což zbytek stadionu reagoval pískotem a skandovaným pokřikem "hovada".

77

Sešívaní buší do obrany Baníku, snaží se, ale prosadit se nedokázali.

80

Na severu Čech běží už 80. minuta a do hry se místo Kopice dostal Petržela.

77

Sparta střídá. Ondřeje Zahustela nahrazuje Alexandru Chipciu.

80

Střídá i Baník, Jakub Šašinka nahradil Daniela Holzera.

78

O chvíli později střídá i Jablonec, Vladimira Jovoviče nahrazuje Dominik Pleštil.

82

Slavia střídá podruhé. Petra Ševčíka střídá Michal Frydrych, který by přijít pomoct Škodovi s vysokými míči.

86

V Liberci se zápas pomalu chýlí do úplného konce. Zajímavá je statistika střel. Plzeň vystřelila jen jednou, Liberec už 11x. Stav utkání je ale stále 0:1.

86

Jiráskův přímý kop odvrátila obrana Slavie jen na roh. Ten kopal Hrubý, defenzíva sešívaných míč odvrátila, ale jen za vápnu ke Kuzmanovičovi. Ten vypálil parádně z první a protáhl Koláře v bráně Slavie. Ten musel do vzduchu a vyrážet míč do bezpečí.

90

Plzeňští dnes vyhrají. V 90. minutě dostali možnost kopat penaltu a tu proměnil Patrik Hrošovský.

88

Poslední dnešní střídání. Za Jablonec si první ligové minuty odehraje Jaroslav Peřina, do sparťanské defenzivy se zapojí Dominik Plechatý.

90+1

Slavii stačí k zisku titulu také remíza, přesto dnes chtěla vyhrát. Nastavovat se budou jen dvě minuty, navic přichází střídání. Jaromír Zmrhal nahradil Miroslava Stocha.

V Plzni je konec, Viktorka sice vyhrála 2:0, ale titul po dnešku bude ztracen.

Je dobojováno. Slavia získala kýžený bod proti Baníku a stává se mistrem sezony 2018/2019.

Konec je také v Generali Areně. Sparta se s domácím prostředím rozloučila výhrou 2:0 proti Jablonci. Příští týden je čeká ještě derby proti Slavii.

Pro dnešek je dobojováno. Sledovali jsme hned tři utkání, která se hrála v jeden čas. Jediný zápas, ve kterém nešlo o žádné umístění v tabulce, se hrál na Letné a Sparta v něm porazila Jablonec 2:0.

Nejdůležitější zápletkou dnes však byl boj o titul. V něm se na dálku utkali Slavia s Plzní. Viktorka sice byla na výsost efektivní a i po nepřesvědčivém výkonu vyhrála v Liberci 2:0 po trefách Hořavy a Hrošovského, na titul to však nestačilo. Sešívaným totiž stačilo uhrát na půdě ostravského Baníku jeden jediný bod. Ostravané bránili houževnatě, s čímž favorit měl problémy. Jenže sami příliš směrem dopředu nekousali, proto utkání skončilo nerozhodně 0:0. To Slavii stačilo a po roční pauze se vrací kolo před koncem na český ligový trůn.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.