Plzeň slaví pátý titul. Jablonec potupil Slavii a je třetí, Brno po šesti letech opouští ligu

19. 5. 2018 17:57
Plzeňská Viktoria si podle očekávání pohlídala mistrovský titul. V předposledním kole nejvyšší fotbalové soutěže doma porazila Teplice.
Plzeň má pátý titul během osmi let.
Plzeň má pátý titul během osmi let. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Fotbalisté Plzně jsou popáté za posledních osm let českými šampiony. Titul si zajistili v dnešním 29. kole první ligy domácí výhrou 2:1 nad Teplicemi. Navíc obhájce titulu Slavia doma prohrála s Jabloncem 1:3 a kolo před koncem tak na Plzeň ztrácí z druhého místa nedostižných sedm bodů.

Západočeši navázali na mistrovské roky 2011, 2013, 2015 a 2016, když první dva tituly získali pod současným trenérem Pavlem Vrbou, který uspěl hned v první sezoně po návratu.

Viktoria si navíc ziskem titulu zajistila účast v základní skupině Ligy mistrů, kterou si zahraje po pěti letech a potřetí v historii. To jí vynese minimálně 15 milionů eur za účast (asi 382 milionů korun).

Rozhodlo se také o prvním sestupujícím, jelikož poslední Brno doma neporazilo Jihlavu a už se nemůže v soutěži udržet, neboť na místa záchrany ztrácí čtyři body. Ligu tak opouští po šesti letech.

Druhému sestupovému místu se budou v posledním kole snažit vyhnout Ostrava, Jihlava, Zlín a Karviná, která má nejhorší výchozí pozici a zachrání ji jen výhra v Jihlavě.

Plzeň vydělá 382 milionů korun

Viktoria Plzeň si zajistila účast v příštím ročníku Ligy mistrů a finanční bonus od UEFA ve výši 382 milionů korun. Trenér Vrba hned v první sezoně po návratu na plzeňskou lavičku dovedl mužstvo k titulu, svému třetímu. Západočeši navázali na mistrovské roky 2011, 2013, 2015 a 2016.

Ve Štruncových sadech v prvním poločase otevřel skóre Michael Krmenčík, po hodině hry zvýšil Milan Petržela a v závěru už pouze korigoval výsledek David Vaněček. Plzeň na jaře vybojovala teprve čtvrtou výhru z 13 kol a druhou na vlastním stadionu.

Plzeňští v úvodu působili trochu nervózně a do první větší šance se dostali až ve 14. minutě, kdy Kopic z voleje minul branku. Domácí pak v ofenzivě výrazně přidali a hosté jenom urputně bránili. Viktoria se ve 24. minutě dočkala vedoucího gólu. Chorý před brankou našel ofenzivního kolegu Krmenčíka a ten tvrdou ranou nedal Divišovi šanci. Nejlepší ligový střelec dal 13. gól v sezoně, na který čekal od března.

I v závěru poločasu měl plzeňský tým převahu, Krmenčíkovu ránu však nadvakrát zastavil Diviš. Teplice poprvé zahrozily až těsně před pauzou, ale Kučerovu ránu brankář Kozáčik zneškodnil.

Domácím stačilo k titulu získat ve 29. kole stejně bodů jako druhá Slavia, která však po poločase překvapivě prohrávala 0:3 s Jabloncem. Přesto Západošeši začali i druhou půli aktivně. Petrželův gól však neplatil kvůli ofsajdu a Kopice tváří v tváří vychytal Diviš.

Teplický gólman podruhé kapituloval v 61. minutě, kdy ho z dálky překonal technickou střelou Petržela. Domácí fanoušci začali zaskandovat "Viktorka Plzeň - mistr ligy". Náladu jim nezkazil ani bývalý útočník Viktorie Vaněček, který v 85. minutě zblízka snížil po Trubačově přihrávce.

Severočeši už víc nestihli, pošesté za sebou v lize nevyhráli a nenapravili minulou domácí prohru 1:4 s posledním Brnem, po které hráči a realizační tým dostali pokutu půl milionu korun.

Křetínský se loučil s Lafatou

Sparta musela udělat těsně před začátkem zápasu změnu v základní sestavě, protože stopera Kayu nepustilo do hry zranění a šanci tak dostal Frýdek. Pouze mezi náhradníky začal utkání nejlepší střelec ligové historie Lafata, který minulý týden oznámil, že po sezoně ukončí profesionální kariéru.

Bývalý český reprezentant proto před výkopem za bouřlivého potlesku dostal od majitele klubu Křetínského dres s číslem 112, podle počtu gólů, které za Spartu nastřílel.

První poločas patřil domácím, kteří ale ani jednu ze slibných šancí nedokázali proměnit. Hned v úvodu se prodral do vápna Stanciu a jeho přihrávka nadělala brankáři Buchtovi velké problémy. Na druhé straně se v dobré pozici ocitl Zahradníček, ale v jediné šanci Olomouce v prvním poločase zamířil jen do gólmana Nity.

Vzápětí technickou střelou těsně minul domácí Stanciu a neuspěl ani Šural, který po rohu hlavičkoval zcela osamocen. V 39. minutě dostal po sérii zbytečných faulů druhou žlutou kartu olomoucký kapitán Vepřek a Sparta tlak ještě zvýšila. Šuralův pokus na brankové čáře zastavil jeden z obránců a Ben Chaim střelou z dálky jen o kousek minul.

Po přestávce Sparta pokračovala, jak skončila úvodní dějství, a v 46. minutě se dočkala gólové odměny. Ben Chaim našel před brankou volného Šurala a nejlepší střelec domácích si připsal devátý gól v sezoně. Vzápětí mohl Kanga potrestat Buchtovo vyběhnutí, ale ze 40 metrů netrefil opuštěnou branku.

Po hodině hry se k obrovské radosti fanoušků dostal na hřiště i Lafata, který nastoupil k poslednímu utkání na Letné v kariéře. V 69. minutě neměl kapitán Sparty daleko k 199. gólu v nejvyšší soutěži, ale odkop stopera se od něj odrazil těsně nad. Stejně skončila vzápětí i jeho dorážka po Kangově ráně do tyče a v 70. minutě Lafatovu hlavičku vyrazil Buchta.

Olomouc se i v deseti snažila o vyrovnání, ale ani jeden z nadějných brejků nedotáhla do pořádného zakončení. Naopak mohla ještě inkasovat po nepřímém kopu z hranice malého vápna nebo Šuralově sólu v závěrečných vteřinách.

Sparta se díky vítězství bodově dotáhla na Olomouc a v tabulce jí patří čtvrté místo o skóre před Sigmou. Oba celky pak dělí jediný bod od Jablonce, kterému patří třetí příčka zajišťující přímý postup do skupiny Evropské ligy. Letenští zakončí soutěž na hřišti Bohemians 1905, Hanáci přivítají Mladou Boleslav a Jablonec nastoupí proti Slovácku.

29. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Jablonec 1:3 (0:3)

Branky: 83. Sýkora - 13. Považanec, 19. Chramosta, 30. Trávník. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek. ŽK: Sýkora, Hromada - Zelený. Diváci: 12.473.

Slavia: Kolář - Frydrych, Jugas, Ngadeu, Bořil - Souček - Stoch, Hušbauer (75. Hromada), Sýkora, Zmrhal (46. Danny) - Tecl (46. Škoda). Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Zelený - Trávník, Hübschman, Považanec (89. Piroch) - Chramosta (78. Hanousek), Doležal, Jovovič (70. V. Kubista). Trenér: Rada.

Viktoria Plzeň - FK Teplice 2:1 (1:0)

Branky: 24. Krmenčík, 61. Petržela - 85. Vaněček. Rozhodčí: Julínek - Wilczek, Podaný. ŽK: Řezník - Ljevakovič, Kodeš. Diváci: 10.911.

Plzeň: Kozáčik - Havel, Řezník, Hubník, Kovařík - Petržela (90.+1 Štursa), Hořava, Hrošovský, Kopic - Krmenčík (82. Bakoš), Chorý (72. Kolář). Trenér: Vrba.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Ljevakovič, Čmovš, Krob - Kodeš, Kučera - Hora (81. Gebert), Trubač, Rezek (62. Červenka) - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 46. Šural. Rozhodčí: Příhoda - Paták, Kubr. ŽK: Plavšič, Štetina - Vepřek, Jemelka. ČK: 38. Vepřek. Diváci: 14.297.

Sparta: Nita - Zahustel, Costa, Štetina, Frýdek - Plavšič (86. Sáček), Kulhánek, Stanciu (59. Lafata), Kanga, Ben Chaim (64. Vatajelu) - Šural. Trenér: Hapal.

Olomouc: Buchta - Hála, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (62. Manzia), Houska, Plšek (74. Moulis), Kalvach, Falta - Řezníček (46. Texl). Trenér: Jílek.

MFK Karviná - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Pospíšil. ŽK: Dreksa, Budínský, Janečka (všichni Karviná). Diváci: 4833.

Karviná: Berkovec - Čolič (80. Šterba), Dreksa, Janečka, Eismann - Šisler (90. Ramírez), Panák - Kalabiška, Budínský, Letič - Wágner (68. Voltr). Trenér: Mucha.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Procházka, Fleišman - Fillo, Hlinka, Hrubý (90. Azackij), De Azevedo (71. Granečný) - Poznar (78. Jirásek), Diop. Trenér: Páník.

Zbrojovka Brno - Vysočina Jihlava 0:0

Rozhodčí: Franěk - Mokrusch, Hrabovský. ŽK: Vintr, Krejčí - Zoubele. Diváci: 5321.

Brno: Melichárek - Kryštůfek, Vraštil, Pavlík, Gomes - Polák (70. Vintr) - Acosta, Kratochvíl, Krejčí, Lutonský (65. Ashiru)- Růsek (46. Bazeljuk). Trenér: Pivarník.

Jihlava: Rakovan - Vaculík (44. Tlustý), Štěpánek, Buchta, Schumacher - Mara, Urblík (77. Nový) - Fulnek, Dvořák, Zoubele (87. Keresteš) - Ikaunieks. Trenér: Svědík.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 1:0 (0:0)

Branka: 62. Pulkrab. Rozhodčí: Dubravský - Dobrovolný, Dresler. ŽK: Pulkrab, Havelka, Ševčík - Jindřišek. Diváci: 3813.

Liberec: Nguyen - Coufal, Vukliševič, Kačaraba, Mikula - Wiesner (68. Potočný), Havelka, Bosančič, Pilař - Oscar (55. Ševčík), Pulkrab (86. Bartl). Trenér: Holoubek.

Bohemians: Fryšták - Dostál, Hůlka, Bederka, Švec (46. Bartek) - Hašek ml., Jindřišek (79. Šmíd) - Reiter, Mašek, Vaníček - Tetteh (71. Nečas). Trenér: Hašek st.

1. FC Slovácko - Fastav Zlín 1:1 (1:0)

Branky: 25. Sadílek - 79. Železník z pen. Rozhodčí: Marek - Moláček, Kříž. ŽK: Daníček, Krejčí - Ekpai, Jiráček, Bačo. Diváci: 6126.

Slovácko: Heča - Juroška, Břečka, Krejčí, Reinberk - Janošek (73. Machalík), Daníček - Navrátil, Sadílek, Petr (85. Zajíc) - Kubala. Trenér: Kordula.

Zlín: Zlámal - Matejov, Bačo, Gajič, Bartošák - Jiráček, Traoré - Ekpai (90. Bijimine), Hnaníček (66. Vukadinovič), Holzer (76. Džafič) - Železník. Trenér: Petržela.

FK Mladá Boleslav - Dukla Praha 1:0 (1:0)

Branka: 22. Komličenko. Rozhodčí: Ginzel - Arnošt, Melichar. ŽK: Fabián, Matějovský - Tetour, Hanousek, Miloševič, Ostojič. Diváci: 1990.

M. Boleslav: Polaček - Pauschek, Takács, Chaluš, Fabián - Hubínek, Matějovský - Konaté (73. Přikryl), Valenta (46. Kateřiňák), Ladra - Komličenko (61. Magera). Trenér: Weber.

Dukla: Hruška - Miloševič, Ostojič, Jiránek, Podaný - Holík, Hanousek, Bilovský (62. Tetour) - Brandner (73. Koreš), Holenda, Néstor. Trenér: Hynek.