Obhajovat video je čím dál těžší. A fanoušci Plzně by měli dostat exemplární tresty

Marek Janoš Marek Janoš
11. 3. 2019 6:49
Projekt VAR, neboli fotbalový videorozhodčí, do fotbalu nemůže nikdy přinést absolutní objektivitu. To byla pouze iluze, která vznikla v hlavách fotbalové veřejnosti před skutečným spuštěním "videa". Jenže některé výroky rozhodčích a jejich kolegů u obrazovek v přenosovém voze musí běžného diváka udivovat.
Po souboji Petera Olayinky s Janem Laštůvkou posvětilo video penaltu pro Slavii. Takřka identický střet na druhé straně ovšem k pokutovému kopu jako penaltu nevidělo...
Po souboji Petera Olayinky s Janem Laštůvkou posvětilo video penaltu pro Slavii. Takřka identický střet na druhé straně ovšem k pokutovému kopu jako penaltu nevidělo... | Foto: Milan Kammermayer

Diskuze okolo rozhodnutí rozhodčích neustanou nikdy. Video na tom změní jen málo. Pravidla fotbalu ponechávají velký prostor pro cit rozhodčího pro hru. Takže je pochopitelné, že dva videorozhodčí ohodnotí podobné zákroky ve vápně každý jinak.

V utkání Slavie s Baníkem měl ovšem metr rozhodčích příliš rozvolněné počítání. V páté minutě si míč ve vápně předkopl Diop a počkal si na kontakt s vybíhajícím brankářem Kolářem. Po letmém doteku šel ochotně k zemi. Pět minut po začátku druhé půle si téměř identickým způsobem počíhal na kontakt Olayinka a taktéž skončil na trávníku.

V prvním případě vytáhl rozhodčí Martin Nenadál bez váhání žlutou pro Diopa za nafilmovaný pád, ve druhém ukázal na penaltový puntík. V obou případech chvíli konzultoval dění ve vápně přes sluchátko s videorozhodčím Pavlem Královcem.

Samozřejmě, žádné dvě situace ve fotbale nejsou úplně stejné, když se ale odehrají dvě tak podobné v jednom zápase a videorozhodčí potvrdí rozdílné verdikty, diváka to donutí pozvednout obočí.

Nejsou tohle právě situace, při kterých by měl sudí u videa narovnat metr rozhodčího na hřišti, který si drobností ve vápně nemusel na první pohled všimnout?

Rozhodování pak působí zmateně. A to i na hráče a trenéry. Důkazem budiž odpověď záložníka Baníku Adama Jánoše, který po zápase obě situace ve vápně porovnával: "Těžko říct, jak se to teď posuzuje. V tom mají zmatek asi úplně všichni, ne?" 

Slibovat si, že video přinese absolutní objektivitu, je naivní. Rozhodování by ovšem mělo dávat smysl, být pochopitelné pro většinu diváků a aktérů a mělo by být konzistentní, aby narovnalo metr rozhodčích. Zavádění videa ve fotbale je správně, ale ne všechny okolnosti můžeme hodnotit pozitivně.

Otázkou je, jak by videorozhodčí rozsoudil kontroverzní verdikt v zápase Zlína s Duklou. V posledních vteřinách dlouhého pětiminutového nastavení se ve vápně poroučel k zemi domácí Poznar, jenž má "odložený" dodatečný dvouzápasový distanc za faul na Baníku, a Zbyněk Proske nařídil penaltu. Předtím nejspíš došlo k téměř neznatelnému kontaktu bránícího Holendy s Poznarem. Pětka to byla extra přísná…

Co dál ukázalo poslední kolo? Že pražská "S" jsou v pohodě. U Slavie v posledních měsících nic až tak výjimečného, u Sparty úkaz. Úspěch Letenských ovšem nepřišel zničehonic. Sami hráči přiznávají, že v zimě toho hodně natrénovali po taktické stránce a hlavně ve středu hřiště je to znát. Důkazem je výrazná role Michala Sáčka, který proti Plzni pomohl vyrůst Kangovi s Dočkalem.

Obrovskou kaňkou na uplynulém kole jsou výtržnosti plzeňských příznivců. Jejich pyrotechnika vhozená do sektoru domácích zranila několik lidí. Policie se rozhodla zakročit během utkání rázně a díky tomu zvýšila šanci k dopadení skutečných pachatelů.

Muž na fotbalovém zápase Sparta x Plzeň ze sektoru hostí hodil mezi diváky pyrotechniku | Video: Policie ČR

Od jejich chování se distancovaly nejen Plzeň a Sparta, ale i ultras dalších klubů. Nezbývá než doufat, že se opravdu jednalo o výjimečný exces a padnou exemplární tresty. Jak na civilní úrovni, tak na fotbalové.

 

Právě se děje

Další zprávy