Kouči Solskjaerovi vyšla premiéra na jedničku, United vyhráli 5:1

Aktualizováno 22. 12. 2018 20:29
Fotbalisté Manchesteru United prožili skvělou premiéru pod novým trenérem Olem Gunnarem Solskjaerem.
Ole Gunnar Solskjaer, trenér Manchesteru United.
Ole Gunnar Solskjaer, trenér Manchesteru United. | Foto: Reuters

Rudí ďáblové v 18. kole Premier League vyhráli 5:1 na hřišti Cardiffu a pět gólů v lize dali po pěti a půl letech. Manchester City naopak nečekaně podlehl doma Crystalu Palace 2:3 a na vedoucí Liverpool ztrácí čtyři body. Překvapení se zrodilo i na stadionu Chelsea, kde vyhrál Leicester 1:0. Arsenal porazil na vlastním hřišti Burnley 3:1. Dvě branky dal Pierre-Emerick Aubameyang a vrátil se do čela tabulky střelců.

Manchesteru United viditelně pomohlo odvolání trenéra Josého Mourinha, místo něhož se ujal týmu Solskjaer. Rudí ďáblové dali v lize pět gólů v jednom utkání poprvé od remízy 5:5 v května 2013 a čtyřbrankovým rozdílem zvítězili v soutěžním utkání poprvé od ledna.

United dali tři branky už v první poločase a po změně stran zpečetil vysokou výhru dvěma góly Lingard. Manchester je v tabulce šestý a ztrácí osm bodů na čtvrtou Chelsea a pátý Arsenal.

"Fotbal je velmi jednoduchý, pokud máte dobré hráče. Je to skvělá parta fotbalistů a jejich kvalita je neuvěřitelná. Přijel jsem ve středu v noci a měl jsem na přípravu s hráči jen čtvrtek a pátek. Wayne Rooney (bývalý hráč United) mi psal a dal mi pár rad. Řekl mi, abych je nechal hrát fotbal, užívat si to, prostě být Manchesterem United," uvedl Solskjaer.

Na stadionu Manchesteru City v úvodu nic nenasvědčovalo senzaci, protože v 27. minutě otevřel skóre hlavou domácí Gündogan. Německý reprezentant dal čtvrtý gól z posledních osmi utkání, tedy stejně jako za předchozích 39 zápasů. Jenže hráči Crystalu Palace do přestávky otočili stav. Z první střely na branku vyrovnal Schlupp a dvě minuty nato se trefil parádně z voleje Townsend.

Stejný hráč po přestávce nastřelil tyč a po následném Walkerově faulu na Meyera proměnil penaltu Milivojevič. V závěru už jen snížil střídající De Bruyne, svěřenci Pepa Guardioly prohráli podruhé z posledních tří ligových zápasů a přišli o stoprocentní bilanci na svém hřišti.

Pierre-Emerick Aubameyang z Arsenalu slaví gól v síti Burnley.
Pierre-Emerick Aubameyang z Arsenalu slaví gól v síti Burnley. | Foto: Reuters

Na Stamford Bridge byl autorem jediného gólu kanonýr Vardy, který si v 51. minutě naběhl za obranu na Maddisonův pas a nedal Arrizabalagovi šanci. V nastaveném čase mohl zařídit alespoň remízu Alonso, sám před Schmeichelem ale trefil pouze konstrukci branky.

Chelsea po první domácí ligové porážce v sezoně zůstala čtvrtá, bodově ji ale dohnal Arsenal. Kanonýři otevřeli skóre typickou kombinační akcí. Özil chytrou přihrávkou našel za obranou Kolašinace, který sklepnutím pod sebe připravil snadnou pozici pro Aubameyanga. Arsenal vůbec poprvé v ligové sezoně vyhrál první poločas.

Gabonský kanonýr přidal druhý zásah krátce po změně stran, kdy stál na konci rychlého protiútoku a napálil míč z úhlu nekompromisně pod břevno. Aubameyang se dvanáctým ligovým gólem posunul v pořadí kanonýrů před Mohameda Salaha z Liverpoolu.

Hosté snížili zásluhou Barnese, který se nejlépe zorientoval v závaru před Lenovou bránou. V nastaveném čase ale pojistil výhru Arsenalu střídající Iwobi. Brankář Petr Čech plnil v londýnském celku jen roli náhradníka, útočník Burnley Matěj Vydra se dostal na hřiště v 77. minutě.

Southampton pod vedením nového kouče Hasenhüttla podruhé za sebou vyhrál, tentokrát na hřišti rovněž sestupem ohroženého Huddersfieldu 3:1. Poslední Fulham hrál bez branek v dalším duelu ze spodu tabulky v Newcastlu a bodově se dotáhl na Huddersfield.

Anglická fotbalová liga - 18. kolo:

Arsenal - Burnley 3:1 (14. a 48. Aubameyang, 90.+1 Iwobi - 63. Barnes), Bournemouth - Brighton 2:0 (21. a 77. Brooks), Chelsea - Leicester 0:1 (51. Vardy), Huddersfield - Southampton 1:3 (58. Billing - 15. Redmond, 42. Ings z pen., 71. Obafemi), Manchester City - Crystal Palace 2:3 (27. Gündogan, 85. De Bruyne - 33. Schlupp, 35. Townsend, 51. Milivojevič z pen.), Newcastle - Fulham 0:0, West Ham United - Watford 0:2 (30. Deeney z pen., 87. Deulofeu), Cardiff - Manchester United 1:5 (38. Camarasa z pen. - 57. z pen. a 90. Lingard, 3. Rashford, 29. Herrera, 41. Martial).

1. Liverpool 18 15 3 0 39:7 48
2. Manchester City 18 14 2 2 50:13 44
3. Tottenham 17 13 0 4 31:16 39
4. Chelsea 18 11 4 3 35:15 37
5. Arsenal 18 11 4 3 40:24 37
6. Manchester United 18 8 5 5 34:30 29
7. Watford 18 8 3 7 25:25 27
8. Bournemouth 18 8 2 8 27:28 26