Liberec selhal v Rumunsku, hattrickem ho skolil Nigerijec

31. 7. 2014 19:54
Liberečtí fanoušci - ilustrační foto.
Liberečtí fanoušci - ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Giurgiu - Fotbalisté Liberce prohráli v úvodním zápase 3. předkola Evropské ligy na hřišti Astry Giurgiu 0:3. Všechny tři gól dal nigerijský útočník Kehinde Fatai.

Slovan tak přišel o sérii sedmi venkovních zápasů v pohárech bez porážky. Proti rumunským klubům prohrál Liberec čtvrtý z pěti zápasů. Odveta je na programu za týden.

Prokleté Rumunsko

Liberec neuspěl v soubojích s rumunskými soupeři před pěti lety s Dinamem Bukurešť ani předloni s Kluží a dobře pro něj nezačal ani třetí vzájemný dvojzápas. Nigerijec Fatai přetlačil Karišika a přesnou střelou do šibenice už ve čtvrté minutě rozjásal ne zcela zaplněný stadion pro 8500 diváků, na němž se premiérově hrál duel evropských pohárů.

Liberec mohl rychle odpovědět, Ďubek ale na hranici malého vápna promáchl. Rychlostně vybavení útočníci Astry dělali hostující defenzivě velké problémy. Budescu si zaběhl za obranu, jeho oblouček přes Hrošša ale zamířil vedle, za dvě minuty domácí kapitán nedosáhl o krok na míč, jinak by jej zřejmě uklidil do sítě.

Domácí držel Slovák v brance

Zatímco v ofenzivě byl druhý tým uplynulé sezony rumunské ligy mimořádně nebezpečný, v obraně nepůsobil jistě. Šural ve 14. minutě mohl jít ze strany sám na domácího gólmana, jenže nakonec vůbec nevystřelil. O deset minut později na druhé straně zabránil jistému gólu Hroššo, když vyrazil Enacheho hlavičku.

Slovenský brankář držel spoluhráče i po přestávce. Nejprve v 54. minutě bravurně vyškrábl na roh Yahayaovu hlavičku po centru z přímého kopu a o čtyři minuty později zlikvidoval samostatný únik Fataie, když předtím chyboval Karišik. Ten pak musel po srážce s Hroššem nuceně střídat a na stopera místo něj šel čerstvý Pimpara.

Astra jede na domácí vlně

Astra, která doma neprohrála soutěžní zápas od loňského srpna, pokračovala v tlaku a Severočeši se chvílemi nedostali za půlku. Dlouho odolávali díky Hroššovi, v 74. minutě už byl ale i on krátký na další únik Fataie, který mu udělal kličku a skóroval do prázdné branky.

Liberecká hra se rozpadla a nezastavitelný čtyřiadvacetiletý Fatai po obrovském závaru na malém vápně zkompletoval hattrick. Slovan, který v minulé sezoně došel až do jarní vyřazovací fáze, tak utrpěl nejvyšší porážku v pohárech od prohry 0:3 s Dinamem Bukurešť v roce 2009, a výrazně se mu vzdálil sen o postupu do 4. předkola, natož do základní skupiny.

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Astra Giurgiu - Slovan Liberec 3:0 (1:0)

Branky:4., 74. a 81. Fatai. Rozhodčí: Spathas - Dimitriadis, Kostaras (všichni Řec.). ŽK: Rajnoch, Luckassen, Pimpara (všichni Liberec).

Giurgiu: Lung - Pliatsikas, Gaman, Ben Júsíf, Júnior Morais - Enache (85. Rus), Laban, Yahaya, William (87. Cristescu) - Budescu - Fatai (82. Bukari). Trenér: Isaila.

Liberec: Hroššo - Coufal, Rajnoch, Karišik (65. Pimpara), Fleišman - Sackey - Delarge (78. Frýdek), Pavelka, Ďubek, Šural - Luckassen (71. Hamulák). Trenér: Slovák.