Ondřej Kuchař ČTK Ondřej Kuchař, ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2016 9:16
Utkání rozhodla dvojice Smith - Bjugstad.
Utkání rozhodla dvojice Smith - Bjugstad. | Foto: Reuters

Florida – Ne Jágr s Barkovem, ale Nick Bjugstad s Reillyem Smithem zatím táhnou Floridu v play-off NHL. Panterům vyšel druhý zápas série proti New Yorku Islanders podstatně lépe než ten první a připsali si první vítězství a srovnání stavu na 1:1. Utkání na domácím ledě ovládli 3:1.

Po dvou zápasech je nerozhodný stav i mezi St. Louis a Chicagem, které v pátek uspělo na ledě soupeře 3:2. Naopak stoprocentně zužitkovala výhodu domácího prostředí Tampa Bay, která po výhře 5:2 nad Detroitem vede v sérii 2:0.

Jágr je jediným stále aktivním hráčem, který ještě pamatuje poslední vítěznou sérii Islanders. Sám pak v bojích o Stanley Cup sehrál dohromady 203 dulů. Celá Florida jako klub jen 39.

Luongo vyhrál po pěti letech

Oba týmy dělily po 82 kolech základní části pouhé tři body a v duchu velké vyrovnanosti se nesl i druhý zápas. Ostrované byli od začátku střelecky aktivnější, po čtyřiceti minutách měl Luongo na kontě už 27 zákroků. Neinkasoval však ani jednou, zato jeho spoluhráči se prosadit dokázali.

"Mám možnost ho dva roky sledovat a podle mě je to jeden z nejlepších gólmanů v lize," vysekl trenér Floridy Gerard Gallant pochvalu svému svěřenci, který vychytal v play off první výhru po pěti letech. Od té doby Luongo sedmkrát prohrál včetně minulého zápasu, kdy při výsledku 4:5 inkasoval pět branek z 26 střel.

"Věděli jsme, že se zvedne. I když bych neřekl, že mu minulé utkání nevyšlo. Spíše to bylo o kvalitních střelách soupeře. A dnes už byl vynikající, jak od něho čekáme. Všichni jsme věděli, že se mu zápas povede," dodal Gallant.

Už v páté minutě otevřel skóre Smith, který následně ve druhé periodě připravil i druhý gól svého týmu pro Bjugstada. Do statistik si tak zapsal už pátý kanadský bod ve druhém zápase play-off.

Tvrďák Jágr

Jaromír Jágr se sám do šancí příliš nedostával. Spíše se je snažil připravovat pro své spoluhráče, ti je však nevyužili. Ve druhé třetině si nechala česká legenda ošetřovat nastřelený palec levé ruky. V utkání však pokračoval a měl by být v pořádku.

Nejvýrazněji se do dějin dnešního mače zapsal už v úvodní dvacetiminutovce, kdy u mantinelu zbořil Cala Clutterbucka. Tento náraz byl nakonec zámořskou režií oceněn jako hit utkání. Celkově byl zápas podstatně vyhecovanější než ten první. K vidění bylo mnoho šarvátek a strkanic.

Ve třetí části zbývalo do konce 3:33 minut, když se o závěrečné drama postaral kapitán Islanders John Tavares. Při následné power play však pečetil vítězství Panthers domácí bek Dimitri Kulikov.

Chicago také srovnalo

V St. Louis se v úvodním utkání série čekalo na gól až do 70. minuty a i nyní trvalo téměř dvě třetiny, než se změnil bezbrankový stav. Po chybě českého obránce Michala Rozsívala, který v rohu kluziště ztratil kotouč, otevřel skóre Vladimír Tarasenko.

Za hosty ale vzápětí srovnal Duncan Keith, který nastoupil k prvnímu zápasu po vypršení suspendace za úderem hokejky do obličeje protihráče. Další prodloužení odmítl v 56. minutě využitím přesilové hry Andres Shaw a po něm přidal třetí zásah při hře bez brankáře Artěmij Panarin. Domácí už jenom korigovali dvě sekundy před závěrečnou sirénou.

V zápase rozhodovaly maličkosti a taky milimetry. Zhruba minutu před druhým gólem Chicaga si hráči St. Louis mysleli, že povedou 2:1, ale trenér soupeře Joel Quenneville uspěl s protestem. Po dlouhém zkoumání videozáznamu rozhodčí gól kvůli těsnému ofsajdu neuznali.

Gól posvětilo až video

Vzápětí si na hranici pravidel počínal při gólu na 2:1 Shaw, podle domácích znemožnil brankáři Brianu Elliottovi lépe zasáhnout. Jenže i zde rozhodl videorozbor ve prospěch Chicaga.

"Asi se koukali, zda jsem nedovoleně atakoval gólmana, nevím. Ale byl jsem si jistý, že mě na něho krosčekovali zezadu. Byl jsem přesvědčený, že branka bude platit, i když malinká pochybnost ve mně byla," prohlásil Shaw.

I Blues totiž byli přesvědčení, že jejich gól platit bude. "Ale v tom, co se stalo, nejsem neutrální. Měli hodně času to pořádně prozkoumat a rozhodli se takhle," reagoval kapitán St. Louis David Backes.

Tampa jde do trháku

Tyler Johnson vyrovnal klubový rekord Tampy Bay v počtu bodů získaných během jednoho utkání play off. Pětadvacetiletý útočník se na výhře 5:2 podílel dvěma góly a dvěma přihrávkami. Detroit, na jehož střídačce opět zůstal Petr Mrázek, v zápase dvakrát vyrovnal, ale Johnson trefami ve 47. a 55. minutě vystřílel domácím klíčový náskok 4:2.

"Jsem rád, že je na naší střídačce," uvedl kouč Tampy Bay Jon Cooper o Johnsonovi, jehož řada (s Alexem Killornem a Nikitou Kučerovem) je prozatím v sérii rozhodujícím faktorem. Ve dvou utkáních už nasbírala 15 bodů (7+8).

"Jsou báječní. Těší mě, že si potvrzujeme, že naše loňská účast ve finále Stanley Cupu nebyla náhodná," dodal trenér, který postrádá zraněného kapitána Stevena Stamkose.

První utkání série odehrály Anaheim s Nashvillem, který na ledě favorizovaného soupeře zvítězil 3:2. Vyrovnaný stav zlomil v 51. minutě Filip Forsberg.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 2. zápasy:

Florida - New York Islanders 3:1 (stav série 1:1), Tampa Bay - Detroit 5:2 (stav série 2:0)