Florbalisté zdolali Švýcary a vezou z MS bronz!

14. 12. 2014 13:58
V dramatické bitvě proti Švýcarům Češi prohrávali velice brzy 0:2, ale nakonec vyhráli 4:3 a vezou z mistrovství světa ve Švédsku bronzové medaile
Radost českých florbalistů. Z mistrovství světa ve Švédsku vezou bronzové medaile. | Foto: ČTK

Praha - Česká florbalová reprezentace ukázala obrovskou vnitřní sílu. V bitvě o třetí místo se Švýcary prohrávala rychle 0:2 a pak i 2:3, přesto dotáhla fantastický obrat a slaví zisk třetí bronz v historii mistrovství světa. Zlato obhájili Švédové, kteří ve finále porazili Finy 3:2.

Zápas rozhodl gólem na 4:3 pouhých sedm vteřin před koncem druhé třetiny dorážkou Matěj Jendrišák.

"Asi mi to dojde až později. Bylo to ještě ve druhé třetině, nebylo to v prodloužení, takže se mohlo potom stát ještě cokoliv," komentoval Jendrišák svou vítěznou trefu.

Češi slavili bronzové medaile už na šampionátech v letech 2004 a 2010. Ziskem medaile z toho letošního se omluvili fanouškům za poslední propadák, když před dvěma lety ve Švýcarsku skončili až sedmí.

Mizerný vstup do utkání. Gól po 73 vteřinách

Vstup do utkání českému týmu nevyšel a po 73 vteřinách Švýcaři vedli. Suchánek v souboji u mantinelu odehrál balónek přímo na hůl Antenerovi, který pohotově otevřel skóre. Na druhé straně zahrozili Tokoš s Tomašíkem, ale v páté minutě se prosadil opět soupeř. Zürcherovu přihrávku za vzduchu uklidil do sítě u pravé tyče volný Mendelin.

Na druhou část trenéři Radim Cepek a Zdeněk Skružný tým nahecovali, důrazný proslov měl hlavně asistent Skružný. "Trenéři si prohodili role. Radim se snaží být ten hodný a klidný, tak tentokrát to vedl Skruža a začal tam řvát. Cíl byl nás vyburcovat," řekl brankář Tomáš Kafka.

Češi se tlačili za snížením, ale soupeř je do šancí nepouštěl. To trvalo až do 24. minuty, kdy z dorážky překonal Pascala Meiera Curney. Češi pokračovali aktivně ve snaze o obrat. Bekhendem ohrozil švýcarského gólmana Sladký a v polovině utkání bylo vyrovnáno. Tokoš unikl obráncům a dokázal po bekhendovém zakončení dostat balónek pod Pascalem Meierem do branky.

Švýcaři ale za 92 vteřin po rychlém brejku opět vedli. Scalvinoni přihrál na pravou stranu Matthiasi Hofbauerovi a druhý nejproduktivnější hráč historie MS bekhendem překonal Kafku.

Bronzový obrat přišel ještě ve 2. třetině

Češi ale ještě ve druhém dějství otočili stav. Nejdříve trefil Curney tyč, ve 37. minutě už ale Dóža střelou přes obránce zamířil přesně do pravého horního rohu branky. A sedm vteřin před pauzou při vyloučení Matthiase Hofbauera po Tomašíkově střele dorazil balónek Jendrišák. Vůbec poprvé tak Češi na turnaji využili přesilovku.

Ve třetí třetině měl další možnost Veltšmíd. Švýcaři se ubránili při trestu Scalvinoniho, který pak po návratu z trestné lavici ohrozil tečí Kafku. Pascal Meier podržel svůj tým při šanci Curneyho.

Cepkův výběr bránil náskok a snažil se jej i po střelách Jendrišáka, Tomašíka či Dóži i pojistit, ale chyběla přesnost. Závěrečných pět minut Švýcaři tlačili, na konci sáhli i k power play, ale Kafka už při velkém náporu balónek za záda nepustil.

Mistrovství světa florbalistů v Göteborgu:

ČR - Švýcarsko 4:3 (0:2, 4:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Curney (Jendrišák), 30. Tokoš (Suchánek), 37. Dóža (Sýkora), 40. Jendrišák (Tomašík) - 2. Antener, 5. Mendelin (Zürcher), 31. M. Hofbauer (Scalvinoni). Rozhodčí: Skoog, Hamberg (oba Švéd.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 9148.

ČR: Kafka - Deutsch, Podhráský, Veltšmíd, Suchánek, Jelínek, Sýkora - Curney, Jendrišák, Natov (35. Ondrušek) - Tokoš, Tomašík, Sladký - Dóža, Mikeš, Zozulák. Trenéři: Radim Cepek a Zdeněk Skružný.

Švýcarsko: P. Meier - Stucki, Bolliger, Graf, Kuchen, Schmocker, Friolet - Fankhauser, M. Hofbauer, Scalvinoni - Maurer, Ch. Hofbauer, Antener - Zimmermann, Zürcher, Mendelin. TRenéři: Petteri Nykky a Esa Jussila.

Finále:

Švédsko - Finsko 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. M. Samuelsson (J. Samuelsson), 38. Nilsberth (K. Nilsson), 47. Stenberg (J. Samuelsson) - 1. Kukkola (Kivilehto), 20. Töllikkö (Salin). Rozhodčí: Černý, Janoušek (oba ČR). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 12.044.

O 5. místo: Lotyšsko - Norsko 4:3 (1:1, 2:0, 1:2).

O 7. místo: Dánsko - Estonsko 7:2 (3:1, 1:0, 3:1).