Finsko splnilo povinnost, Kazachstán sestupuje

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 5. 2012 21:19
Souboj Krasnoslobodceva s Kiiskinenem v zápase Finsko - Kazachstán
Souboj Krasnoslobodceva s Kiiskinenem v zápase Finsko - Kazachstán | Foto: Reuters

Helsinky - V posledním zápase základní skupiny na letošním MS si poradili Finové snadno s Kazachstánem a v konečné tabulce jim bude patřit nejhůře třetí příčka.

Sice jim to trvalo, přesto nakonec finští hokejisté rozbili kazašský obranný val. Potřebovali na to ale pětadvacet střel, než poprvé překonali obětavé hráče v bílém a jistého gólmana Kolesnika. Žádná bomba od modré, rychlá kombinace až do branky, nic takové nezabralo.

Po obrovském závaru z úvodu druhé třetiny, kdy domácí nepustili soupeře více jak dvě minuty z jeho pásma, nahodil v 25. minutě od modré kotouč na Kolesnika Mäenpää a Jussi Jokinen těsně před ním tečoval kotouč za záda kazašského brankáře - 1:0.

Po první brance přišly další

Roztrhnul tak pytel s dalšími finskými trefami, ve 32. minutě už Mäenpää na modré nevymýšlel žádné kudrlinky a bez přípravy z první propálil vše, co mu stálo v cestě.

Třetí gól dvě minuty před koncem třetiny přidal povedenou střelou z levého kruhu Filppula, který se trefil i krátce po příchodu z kabin na třetí třetinu.

O zápase bylo rozhodnuto, Kazaši se sice dočkali v 50. minutě zásluhou Puškareva čestného úspěchu, to bylo ale z jejich strany vše. A to přesto, že finští mistři světa rozhodně nehráli v bůhvíjaké pohodě a až příliš často si pomáhali ve hře fauly.

Finové druzí, Kazaši dolů

O posledním čtvrtfinalistovi skupiny A a dvojicích pro 1. kolo play off se tak rozhodně až ve zbylých úterních zápasech. Naopak Kazaši mají jistotu, že se po roce opět vypadnou z elitní hokejové společnosti nejlepších šestnácti týmů světa.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina A (Helsinky):

Finsko - Kazachstán 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 25. J. Jokinen (Mäenpää, Filppula), 32. Mäenpää (Hietanen, Filppula), 38. Filppula (Kiiskinen, M. Koivu), 42. Filppula (M. Koivu, Hietanen) - 50. Puškarev (Upper, Novopašin). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Lärking - Dahmen (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. Diváci: 12.443.

Finsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov - Pihlström, Kontiola, Tuppurainen - Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.

Kazachstán: Kolesnik - Novopašin, Litviněnko, Troščinskij, Jakovenko, Korabejnikov, Kolesnikov, Savčenko, Fadějev - Puškarev, Upper, Žajlajov - Spiridonov, Krasnoslobodcev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov. Trenér: Andrej Šajanov.

1. Kanada 6 5 0 1 0 30:14 16
2. Finsko 7 5 0 0 2 21:14 15
3. USA 6 3 2 0 1 27:15 13
4. Slovensko 6 4 0 0 2 16:9 12
5. Francie 6 3 0 0 3 17:27 9
6. Švýcarsko 6 2 0 0 4 14:16 6