Finsko - Slovensko. Gólů jako na fotbale. Jen jeden

Zdeněk John
6. 5. 2012 17:20
Slováci stále čekají na bodový zisk na světovém šampionátu v hokeji
Tatár ve finském obklíčení. Hlavními hrdiny zápasu Finsko - Slovensko ale byli brankáři. | Foto: Reuters

Helsinky - Slováci ani ve druhém zápase helsinské skupiny světového šampionátu nevybojovali tři body, ačkoliv znovu předvedli dobrý hokej. Finové je porazili brankou Pesonena z první třetiny.

Slováci i Finové poslali do branky jiné brankáře než v úvodním zápasu šampionátu. Hamerlíka vystřídal Laco a na místo Lehtonena si stoupl Vehanen. Zejména Laco si oblíbil častý pobyt mimo brankoviště a čechral nervy slovenských příznivců. Zpočátku předvedl i několik velmi nejistých zákroků, ale postupem času se stal klíčovým mužem sestavy.

Oba brankáří byli nakonec vyhlášeni nejlepšími muži zápasu.

Zápas jsme sledovali online ZDE

Zápas měl ale také jiné hvězdy než gólmany. Fin Granlund, kterého si pamatujete díky florbalové fintě z minulého MS, kdy překonal v semifinále ruského gólmana, opět perlil.

Při prvním gólu domácích v první třetině lišácky přehodil Lacův beton žabičkou a našel střílejícího Jane Pesonena. Nakonec se ukázalo, že to byl rozhodující moment celého zápasu.

Chára střílel jak u Verdunu

V druhé třetině pak nechtěně nahrál Zdeno Chárovi, který ukázal, že rekordy v rychlosti střely v NHL nedrží náhodou.  Chára se často nutil ke střelbě a jeho pokusy byly nebezpečné.

Byl to živý hokej, ve slovenském obranném pásmu z pohledu Vůjtkových svěřenců někdy živelný. Slovákům je vrozený útok a bylo to poznat.

Slováci v závěru zápasu tlačili, dokonce v poslední minutě hráli i bet brankáře, ale jejich snaha k vyrovnání a zisku alespoň prvního bodu nevedla.

Skupina A (Helsinky):

Finsko - Slovensko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 8. Pesonen (Mikael Granlund, Immonen). Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Dahmen (Švéd.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 12.855.

Sestavy:

Finsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Niskala, Salmela, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, N. Kapanen, Komarov - Pyörälä, Kontiola, Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko: Laco - Baranka, Sekera, Chára, Graňák, Starosta, Vydarený, Sersen - Marcel Hossa, Kopecký, Radivojevič - Šatan, Surový, Hudáček - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek st.

1. Finsko 2 2 0 0 0 2:0 6
2. USA 2 1 1 0 0 12:6 5
3. Kanada 2 1 0 1 0 7:7 4
4. Švýcarsko 1 1 0 0 0 5:1 3
5. Francie 2 1 0 0 1 8:10 3
6. Bělorusko 1 0 0 0 1 0:1 0