Finové si zahrají na domácím MS dvacítek o zlato s Ruskem

Aktualizováno 4. 1. 2016 21:40
Mladí Finové dokázali v semifinále zdolat Švédy 2:1 a na domácím šampionátu si zahrají o zlato. Do finále postopili také Rusové, kteří přetlačili Američany shodně 2:1.
Finskou hokejovou dvacítku táne hlavně útočná formace Puljujarvi, Laine, Aho.
Finskou hokejovou dvacítku táne hlavně útočná formace Puljujarvi, Laine, Aho. | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Finska si zahrají na domácím mistrovství světa hráčů do 20 let o zlato. V semifinále zdolali Švédsko 2:1 a dostali se do finále teprve podruhé za posledních 15 let. Před dvěma roky v Malmö získali titul. Ve finále je čeká Rusko, které ve druhém semifinále zdolalo Spojené státy americké 2:1.

Finové dokázali otočit vývoj utkání

Finové, kteří v předešlých pěti zápasech turnaje nastříleli 29 branek, v úvodu šance neproměnili a naopak v polovině úvodní části šli do vedení Švédové. Timashov křížnou přihrávkou ideálně uvolnil Asplunda, který u pravé tyče snadno doklepl puk za Kähkönena.

Domácí výběr, hnaný plnou Hartwall Arenou, v druhém dějství výsledek otočil. Ve 26. minutě ještě v přesilovce Rantanen trefil tyč, ale o šest minut později už se Finové radovali. Rantanen našel z rohu před brankou nekrytého Hintze a gólman Söderström, který udržel ve čtvrtfinále proti Slovensku nulu, poprvé v play off inkasoval.

Ve 34. minutě se Finové prosadili i při Karlssonově vyloučení. Rantanen přihrál zpoza branky Kalapudasovi a jeho střelu z pravého kruhu ještě stihl zastínit švédskému gólmanovi tak, aby cestu puku do branky vůbec neviděl. Těsný náskok Finové do konce zápasu udrželi.

Rusové rovněž otočili zápas

Američané, kteří ve čtvrtfinále vyřadili českou reprezentaci po jasné výhře 7:0, proti Rusku odolali při Carlově vyloučení a v 10. minutě se dostali do vedení. Milano po průniku po levé straně uvolnil Dvoraka, který u levé tyče dorazil puk do odkryté branky. Další velkou šanci měl Hitchcock a pak ještě Tkachuk i Donato trefili tyč.

Rusové ještě v úvodním dějství nezužitkovali dvouminutovou přesilovou hru pěti proti třem. V úvodu druhé třetiny měl velkou šanci Tkachuk, ale jinak dění patřilo soupeři, který otočil skóre. Ve 36. minutě dovršil obléhání Nedeljkovice Kraskovskij, za necelé tři minuty se natlačil před branku Korškov a trefil nekryté místo u levé tyče.

Snaha Američanů o vyrovnání byla marná. Neuspěl White a ve 45. minutě v přesilovce trefil DeBrincat jen konstrukci branky. Gólman Samsonov, kterému dal trenér Valerij Bragin přednost před Georgijevem, přestože na turnaji chytal dosud pouze v duelu s Běloruskem, odolal i při závěrečné power play USA. Rusové zůstali jediným neporaženým týmem turnaje.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách - semifinále:

Finsko - Švédsko 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Hintz (Rantanen, Kapanen), 34. Kalapudas (Rantanen, Kapanen) - 11. Asplund (Timashov, Larsson). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pitoscia - Oliver (oba USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:5, navíc Karlsson (oba Švéd.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 13.340.

Rusko - USA 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Kraskovskij (Korškov), 38. Korškov - 10. Dvorak (Milano, Werenski). Rozhodčí: Wiegand (Švýc.), Iverson - Chartrand-Piche (oba Kan.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 2:4. Bez využití.