Filipínci vyhráli na basketbalovém MS po 40 letech

Aktualizováno 4. 9. 2014 23:59
Po 40 letech se basketbalistům Filipín povedlo vyhrát zápas na mistrovství světa. Na šampionátu ve Španělsku dnes na závěr základní skupiny B zdolali Senegal 81:79 po prodloužení
Basketbal - ilustrační foto.
Basketbal - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sevilla -  Po 40 letech se basketbalistům Filipín povedlo vyhrát zápas na mistrovství světa. Na šampionátu ve Španělsku dnes na závěr základní skupiny B zdolali Senegal 81:79 po prodloužení. Africký tým, který na letošním turnaji dokázal poprvé v historii zvítězit v utkání základní skupiny, měl už před dnešním duelem jistý historický postup do osmifinále.

Filipínci zvládl koncovku lépe, i když dohrávali zápas bez vyfaulované hlavní opory týmu Andraye Blatcheho. Pivot Brooklyn Nets byl přesto s 18 body spolu s kapitánem Jimmym Alapagem nejlepším střelcem vítězů. Předchozí úspěch na MS filipínští basketbalisté zaznamenali v roce 1974 proti Středoafrické republice.

Američané pokračují bez porážky

Hlavní favorit šampionátu tým USA vyhrál i poslední páté utkání ve skupině nad Ukrajinou 95:71. Nejlepším střelcem obhájců titulu byl James Harden, který si připsal 17 bodů. Horkou chvilku prožili Američané jen v předposlední minutě, kdy tvrdě dopadl na zem Kyrie Irving, ale hřiště opustil sám s rukama na bolavých zádech.

Vítězství USA zároveň rozhodlo o tom, že v osmifinále si zahrají i stříbrní medailisté z minulého šampionátu v roce 2010 Turci bez ohledu na jejich večerní zápas s Dominikánskou republikou.

Úřadující vicemistři světa následně postup stvrdili výhrou 77:64. Ukrajina, vedená americkým koučem Mikem Fratellem, který v minulosti trénoval řadu let v NBA, na turnaji skončila.

Vedle Turecka si v závěrečných zápasech základní části zajistily postup Francie, Srbsko, Chorvatsko, Dominikánská republika, Nový Zéland a Mexiko, které v osmifinále vyzve Američany.

Už jistý osmifinalista Brazílie deklasovala ve skupině A Egypt rozdílem 63 bodů 128:65. Nejlepším střelcem zápasu byl Leandro Barbosa, hráč Phoenixu Suns dal 22 bodů.

V zápase Angola - Austrálie padl nejlepší individuální střelecký výkon letošního šampionátu. Postaral se o něj pivot afrického celku Yanick Moreira, jenž nastřílel 38 bodů, ke kterým přidal ještě 15 doskoků.

Mistrovství světa v basketbalu mužů:

Skupina A (Granada):

Brazílie - Egypt 128:65 (67:23), Francie - Írán 81:76 (37:33), Španělsko - Srbsko 89:73 (54:35).

Skupina B (Sevilla):

Filipíny - Senegal 81:79 po prodl. (37:24, 64:64), Chorvatsko - Portoriko 103:82 (53:36), Řecko - Argentina 79:71 (44:33).

Skupina C (Bilbao):

Nový Zéland - Finsko 67:65 (44:32), USA - Ukrajina 95:71 (44:32), Turecko - Dominikánská republika 77:64 (41:23).

Skupina D (Las Palmas):

Angola - Austrálie 91:83 (29:42), Mexiko - Korea 87:71 (40:30), Litva - Slovinsko 67:64 (36:44).

1. Litva 5 4 1 383:331 9
2. Slovinsko 5 4 1 425:374 9
3. Austrálie 5 3 2 404:373 8
4. Mexiko 5 2 3 370:372 7
5. Angola 5 2 3 375:399 7
6. Korea 5 0 5 316:424 5