Kryštof Černovský
5. 5. 2015 13:48
Čeští fanoušci ve fanzóně
Čeští fanoušci ve fanzóně | Foto: ČTK

Praha - To je zápas s Kanadou přeložen na střechu obchoďáku?" Právě takovou otázku si mohl položit každý, kdo přišel v pondělí večer do prostoru v okolí O2 areny zhruba půl hodiny před zápasem.

Plocha před halou totiž pomalu zela prázdnotou, a zatímco šťastlivci se vstupenkami už poctivě seděli na svých místech na tribuně, do sousední nákupní galerie Harfa se ve velkém začal hrnout jeden fanoušek v českém dresu za druhým.

Namířeno měli právě na střechu obchodního centra, kde byla zřízena jedna ze čtyř oficiálních fanzón pro mistrovství světa v hokeji, řídících se mottem: "Pokud jste nesehnali lístek na zápasy šampionátu, můžete si i tak MS patřičně užít". Jak následující desítky minut ukázaly, opravdu tomu tak alespoň v případě očekávaného šlágru bylo.

Davy rozvášnil jen hit Jágra

Zhruba třicet minut před úvodním buly je na střeše připraveno okolo pěti set fanoušků oděných do reprezentačních dresů, šál a klobouků. Někteří jsou vyzdobeni vlajkami na obličeji, které pohledné slečny malovaly ve stánku před stadionem.

S každou minutou přibývá desítek dalších, a začíná tak obvyklý boj o co nejlepší místa před velkým plátnem, cyklicky se opakující s tím, jak fanoušci chodí pro občerstvení, které se nabízí ve stáncích přímo na ploše fanzóny.

Těsně před začátkem je plocha zcela zaplněna, slečna u dveří hlídající s klikacím počítadlem v ruce kapacitu dvou tisíc lidí si masíruje bolavé zápěstí a mezi lidmi se začínají objevovat první nesmělé pokřiky a poslední tipy na výsledek zápasu. "Bude to dřina, ale těsně vyhrajeme, uvidíš,“ přesvědčuje postarší pán svou manželku a většina ostatních přítomných má podobný názor.

"Jste tady? Budete fandit Česku?" ptá se moderátor večera z pódia před plátnem a fanzónou se poprvé ozve ohlušující křik, který musel zákazníkům vycházejícím z obchodního centra způsobit nepříjemné leknutí. Jinak je však atmosféra v první třetině trochu zklamáním, poprvé ožije až ve chvíli, kdy Jágr přišpendlí kanadského hráče na mantinel. Většinu času se však spíše potichu reprodukují pokřiky zaznívající z vedlejší haly, a fandění tak koresponduje s průběhem první třetiny, ve které se Kanaďané ujali vedení 2:0.

Ve finále bude Česko a Slovensko

S gólem Martina Erata z 20. minuty na 1:2 však propuká euforie, která se přenesla do přestávky i zbývajících třetin. Po další várce vydatného občerstvení se veselí fandové tlačí u tabule, kde mohou napsat vzkazy hokejistům, a nadšeně se dohadují o výsledku zápasu. "Dali jsme gól do šatny, určitě to otočíme,“ věří jeden z nich. "I kdybychom nevyhráli, ve finále budeme my. Se Slovenskem,“ odvážně tipuje druhý.

Kombinace nadšení, euforie a dost možná i lehké působení alkoholických nápojů způsobuje dramatickou změnu atmosféry a i diváci v O2 areně by nyní měli problémy překřičet nabuzené fandy. Komentář Roberta Záruby zaniká v přívalu stále nových pokřiků a vlna euforie vrcholí po vyrovnávacím gólu.

Fandové v tu chvíli spouští známý český pokřik "Kdo neskáče, není Čech“ a střecha zažívá nápor stovek dusajících nohou. Situaci uklidňuje až poplašené hlášení pořadatelů, kteří fanoušky upozornili, že jsou stále na střeše a budou-li pokračovat, nejspíše vytvoří nový otvor pro eskalátory.

Výbornou kulisu nepokazí ani rychlá kanadská odpověď, neúnavné fandění tlačí hráče za vyrovnáním a kromě několika jedinců, kteří fanzónu opouští po páté brance Kanaďanů, povzbuzují fanoušci české hokejisty až do posledního hvizdu, který určil skóre na 6:3 pro Javorové listy. I přes porážku ale fanoušci z fanzóny odcházejí spokojeni s výkonem českého týmu a s vírou ve zlatý konec.

Fanzóna až do konce turnaje

"Hráli jsme dobře, když zlepšíme obranu, můžeme dojít hodně daleko. Určitě věřím v medailové umístění, zlatá medaile by byla jen třešnička na dortu,“ hodnotí vystoupení českého týmu fanda jménem Václav.

Řeč padla i na další obsazení medailových příček. "Původně jsem tipoval Rusko, skupinu jeli poměrně neochvějně, ale po prohře s USA jsem to přehodnotil a myslím, že kromě Česka medaile získá Kanada a USA,“ říká Václav těsně předtím, než odběhne na metro.

Na střeše obchodního centra se budou zápasy českého týmu samozřejmě promítat i dál. V případě postupu České republiky do čtvrtfinále bude utkání vysíláno klasicky také na Staroměstském náměstí. Nicméně příjemná atmosféra a větší pohodlí, které fanzóna nabízí, určitě způsobí, že bude znovu "vyprodáno" i zde.

"Je to zde dobře uděláno, dobře pořádáno, přidal bych maximálně další stánek s pivem. Hodně dělá také to, že je to na střeše. To mi přijde mnohem lepší než stát někde na náměstí, a proto budu chodit dál sem,“ uzavřel další z podporovatelů českých hokejistů.