Famózní Hejnová ovládla Diamantovou ligu. A Špotáková také

Aktualizováno 3. 9. 2015 21:12
Zuzana Hejnová po triumfu v Curychu.
Zuzana Hejnová po triumfu v Curychu. | Foto: ČTK

Curych - Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová vyhrála podruhé v kariéře prestižní Diamantovou ligu.

Ve finálovém závodu dnes v Curychu zvítězila v času 54,47 sekundy a připsala si sedmé vítězství v sezoně za sebou. Jediná soupeřka Hejnové v boji o diamant Kaliese Spencerová z Jamajky doběhla čtvrtá za 55,29.

Špotáková si spravila chuť po MS

Uspěla rovněž oštěpařka Barbora Špotáková, která si spravila chuť po nevydařeném mistrovství světa v Pekingu a vyhrála finálový závod Diamantové ligy v Curychu výkonem 64,31 metru. Díky tomu počtvrté v kariéře ovládla lukrativní seriál.

Špotáková skončila na MS v Pekingu po třech nepovedených hodech devátá a nepostoupila ani do užšího finále. Také v dnešním prvním pokusu nepřehodila ani 60 metrů, ale pak se postupně zlepšovala a nejdál hodila ve čtvrté sérii. Díky tomu vyhrála seriál po letech 2010, 2012 a 2014 počtvrté v kariéře.

Její největší soupeřky v boji o celkové vítězství závod pokazily. Mistryně světa Katharina Molitorová z Německa zachránila třetí místo posledním hodem a vicemistryně světa a největší soupeřka Špotákové v boji o diamant Jihoafričanka Sunette Viljoenová skončila dokonce poslední desátá.

"Tento závod je hodně blízko MS, takže jsem to dneska pociťovala. Takže to byl spíš mentální boj," nechala se Špotáková slyšet po závodu. "Chtěla jsem po nezdaru na MS uspět, což se povedlo. Vyhrála jsem Diamantovou ligu, i když se mi ne vždy v sezoně dařilo. To je pozitivní a satisfakce," upozornila světová rekordmanka. Stejně jako Hejnová inkasuje kromě diamantu také prémii 40.000 dolarů, téměř milion korun.

Jede na Havaj, peníze se budou hodit

Hejnová si od začátku závodu držela svoje tempo a nenechala se vybláznit zejména rychlostí Dánky Sary Petersenové. Zhruba na sedmé překážce se dostala do čela a ve finiši odrazila i nápor dánské překážkářky, která doběhla na druhém místě o desetinu zpět. Hejnová tak inkasuje kromě diamantu také prémii 40.000 dolarů, téměř milion korun.

"Po mistrovství světa jsem se cítila unavená, ale myslím, že to samé cítí i ostatní," řekla po závodu česká atletka. Jejím cílem bylo vítězství, na rychlý čas nemyslela. "Takže jsem potěšena, že se to povedlo," dodala po skoro o sekundu horším času než v Pekingu. "Teď se těším na dovolenou," prohlásila.

Pojede prý na Havaj. "Takže peníze se budou hodit," podotkla. "Ještě jsem to zlato z Pekingu pořádně neoslavila, protože jsem chtěla tady vyhrát, ale teď už přijdou velké oslavy," řekla Hejnová. "Dnes jsem neběžela rychle, ale také jsem nečekala, že mě Sara Petersen tak prožene. Předvedla dobrý výkon a donutila mě závodit až do konce," dodala.

Mítink atletické Diamantové ligy v Curychu:

Muži:

400 m: 1. Merritt (USA) 44,18, 2. James (Gren.) 44,28, 3. Van Niekerk (JAR) 44,35.

Konečné pořadí: 1. James 14, Merritt 11, 3. Van Niekerk 10.

3000 m př.: 1. Koech 8:10,24, 2. Birech (oba Keňa) 8:15,64, 3. Jager (USA) 8:18,39.

Konečné pořadí: 1. Birech 20, 2. Koech 12, 3. Kipruto (Keňa) 9.

Disk: 1. Urbanek 65,78, 2. Malachowski (oba Pol.) 65,04, 3. Kanter (Est.) 64,38.

Konečné pořadí: 1. Malachowski 21, 2. Urbanek 19, 3. Milanov (Belg.) 6.

Ženy:

100 m (vítr -1,4 m/s) : 1. Fraserová-Pryceová (Jam.) 10,93, 2. Okagbareová-Ighoteguonorová (Nig.) 10,98, 3. Bowieová (USA) 11,06.

Konečné pořadí: 1. Fraserová-Pryceová 20, 2. Okagbareová-Ighoteguonorová 12, 3. Bowieová 7.

400 m př.: 1. Hejnová (ČR) 54,47, 2. Petersenová (Dán.) 54,57, 3. Molineová (USA) 54,89.

Konečné pořadí: 1. Hejnová 22, 2. Spencerová (Jam.) 12, 3. Petersenová 8.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 702, 2. Bartolettaová (USA) 697, 3. Proctorová (Brit.) 658.

Konečné pořadí: 1. Bartolettaová 20, 2. Španovičová 12, 3. Proctorová 9.

Koule: 1. Schwanitzová (Něm.) 19,91, 2. Carterová (USA) 19,12, 3. Mártonová (Maď.) 18,42.

Konečné pořadí: 1. Schwanitzová 26, 2. Carterová 13, 3. Mártonová 3.

Oštěp: 1. Špotáková (ČR) 64,31, 2. Gleadleová (Kan.) 62,70, 3. Molitorová (Něm.) 62,43.

Konečné pořadí: 1. Špotáková 19, 2. Viljoenová (JAR) 7, 3. Palameikaová (Lot.) 5.