Hamilton završil v Číně hattrick, druhý dojel další Mercedes

Lewis Hamilton suverénně vyhrál třetí Grand Prix v této sezoně po sobě.
Hamilton završil po triumfech v Sepangu a Sáchiru vítězný hattrick. Vyhrát tři závody po sobě se mu ve formuli 1 ještě nepodařilo.
Britského jezdce může těšit, že ve kterékoliv závodní sérii, kde dokázal vyhrát tři podniky za sebou, vždycky následně vybojoval titul.
Abychom našli šampiona, který byl mistrem světa F1, aniž by nevyhrál ani v jednom z první čtyř podniků sezony, musíme hodně hluboko do historie. Naposledy se to povedlo Alainu Prostovi v roce 1989.
Nico Rosberg a Lewis Hamilton slavili třetí double této sezony, celkově pro Mercedes páté. Ale ty dvě předchozí bilance "1-2" najdeme až v letech 1954 a 1955.
Radek Vičík Radek Vičík
20. 4. 2014 10:43

Šanghaj - Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál třetí závod formule 1 po sobě. Po Malajsii a Bahrajnu triumfoval i v dnešní Velké ceně Číny.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Britský jezdec suverénně porazil svého týmového kolegu Nico Rosberga o téměř 19 vteřin. Němec se i tak stále drží v čele šampionátu, kde má před Hamiltonem čtyřbodový náskok.

"Všechna ta tvrdá práce našeho týmu se vyplatila. Je neuvěřitelné, jak skvělý vůz máme. Je to důkaz toho, jak tvrdě všichni pracovali. Jsem moc rád, že tu je Nico se mnou, je to pro tým velká odměna," uvedl Hamilton, který ve formuli 1 ještě nikdy nevyhrát třikrát po sobě.

Oba jezdce Mercedesu doplnil na stupních vítězů poprvé v této sezoně Fernando Alonso ve Ferrari.

"Podařilo se nám vylepšit vůz, být na pódiu je pro nás trochu překvapení. Jsem třetí v hodnocení jezdců, a to jsme nezačali sezonu podle našich představ," uvedl Španěl.

Alonso si svoji pozici udržel jen tak tak před dotírajícím Danielem Ricciardem v Red Bullu. Tomu musel už druhý závod po sobě během Velké ceny "uhnout z cesty" obhájce titulu Sebastian Vettel, jenž obsadil páté místo.

Zmatky s šachovnicovým praporem

Jak se ukázalo po závodě, oficiálně skončil už po 54 kolech, kdy omylem ukázali vedoucímu jezdci šachovnicový prapor. Zkrácení Velké ceny o dvě kola ale znamená pouze to, že měnilo pořadí na 17. o 18. místě.

Hamilton kontroloval závod od startu, po němž si hned začal budovat náskok. Naopak v nájezdu do první zatáčky se z druhého místa propadl Ricciardo, jehož na této pozici nahradil Vettel.

Na startu měly problémy oba Williamsu. Felipa Massa si "ťukl" do Alonsa a Valtteri Bottas se po kontaktu s Rosbergem málem dostal do smyku.

"Bylo to v pohodě. Oba jsme měli štěstí, že jsme dojeli. Doufám, že příště bude start čistý," řekl Alonso ke kolizi s bývalým kolegou z Ferrari.

Zatímco Fin až do konce bodoval o slušné body, Massovi zkazila závod první zastávka v boxech. Závit na levém zadním kole byl nakolik poškozený, že se jeho výměna enormně protáhla a Brazilec nakonec dojel na 15. pozici.

Spanilá jízda pro vítězství

Jediným soupeřem Hamiltona byl jen o sám a pneumatiky. Brit jel tak suverénně, že se i po obou zastávkách v boxech bez problémů vrátil do čela.

Ještě 15 kol před konce se na druhém místě držel Alonso. Ale tím, jak mu postupně "odcházely" pneumatiky ho nejdřív předjel Rosberg a v závěru se na Španěla začal tlačit i Ricciardo.

Australan se ovšem nedokázal dostat na vteřinový "dostřel" DRS a nemohl proto na jezdce Ferrari už zaútočit.

Těsný boj svedli i Nico Hülkenberg a Bottas o šesté místo. Nakonec byl šťastnější jezdec Force India, který před sebou dodržel Fina o půl vteřiny. Ve výborném světle se opět ukázal nováček Daniil Kvjat. Rus ve službách Toro Rossa dojel desátý, takže bodoval ve třetím ze svých čtyř startů v F1.

Šampionát se po třítýdenní pauze přesune do Evropy, kde je 11. května na programu Velká cena Španělska v Barceloně.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz