Barcelonské divy: Mladíček Verstappen využil vybíjené Mercedesu

Radek Vičík Radek Vičík
15. 5. 2016 15:53
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál Velkou cenu Španělska formule 1 a v 18 letech se stal nejmladším vítězem Grand Prix v historii. hend po startu se vzájemnou kolizí vyřadili oba piloti Mercedesu, Nico Rosberg a Lewis Hamilton.
Poškozený vůz Nica Rosberga.
Poškozený vůz Nica Rosberga. | Foto: ČTK

Barcelona  - Max Verstappen v Red Bullu vyhrál Velkou cenu Španělska formule 1 a v 18 letech se stal nejmladším vítězem Grand Prix v historii. Zbývající místa na stupních vítězů obsadili Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel z Ferrari. To největší drama se ale odehrálo už v prvním kole, kdy po vzájemné kolizi skončili oba piloti Mercedesu, Nico Rosberg a Lewis Hamilton.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Tráva jako past

Rosberg odstartoval lépe než držitel pole position Hamilton a ujal se vedení. V nájezdu do třetí zatáčky se Brit pokusil německému jezdci všechno vrátit, ale ten při obraně své pozice vytlačil Hamiltona  mimo trať.

Obhájce titulu dostal na trávě smyk, při němž s sebou vzal i týmového kolegu. Roberg tak zakončil vítěznou sérii trvající od loňské GP Mexika nedobrovolně na osmi triumfech

Video z nehody Rosberga s Hamiltonem:

Nevýkonný šéf Mercedesu Niki Lauda měl ještě během závodu o viníkovi nehody jasno. "Nebylo to nevyhnutelné. Pro nás jako tým je to katastrofa. Lewis příliš agresivně útočil a Nico byl v čele, proto mu nemusel nechat místo," uvedl v britské televizi Sky Sports.

V tom samém médiu pak promluvil i šéf motorsportu Mercedesu Toto Wolff, který byl ale diplomatický: "Hovořili jsme s oběma jezdci. Je to pro tým těžká situace, ztratili jsme 43 bodů. Nechali jsme je závodit, a to se občas stává. Musíme probrat všechna data a zajistit, aby se něco takového nestalo."

Rosberga s Hamiltonem čekalo po Velké ceně ještě slyšení u ředitelství závodu, které rozhodlo, že za kolizi nenese ani jeden z účastníků vinu. Oba tak vyvázli bez trestu.

Nizozemský zázrak sbíral rekordy

Verstappen se stal vítězem velké strategické pneumatikářské hry, která se rozpoutala v boxech Red Bullu a Ferrari.

Ve vedení se vystřídali postupně všichni pozdější "návštěvníci" stupňů vítězů i Verstappenův týmový kolega Daniel Ricciardo,podle toho, jak která stáj měnila strategii s cíle přechytračit soupeře. Verstappen se dostal do vedení jako poslední z tohoto kvarteta a snahu Räikkönena si dojel do cíle pro senzační vítězství.

V cíli se na Verstappena stály doslova fronty, jeho zkušenější soupeři mu gratulovali k historickému triumfu:

Kromě toho, že se stal nejmladším vítězem Grand Prix Verstappen si v Barceloně připsal další rekordy: je nejmladším lídrem Velké ceny, nejmladším bodujícím pilotem a nejmladším jezdcem na stupních vítězů. Navíc je vůbec prvním Nizozemcem, jenž vyhrál závod F1.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Barceloně:

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:41:40,017 (průměrná rychlost: 181,241 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,616, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -5,581, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) -43,950, 5. Bottas (Fin./Williams) -45,271, 6. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1:01,395, 7. Pérez (Mex./Force India) -1:19,538, 8. Massa (Braz./Williams) -1:20,707, 9. Button (Brit./McLaren), 10. Kvjat (Rus./Toro Rosso) oba -1 kolo.