Britský formulový thriller vyhrál Hamilton, Rosberg vypadl

Radek Vičík Radek Vičík
6. 7. 2014 16:34
Lewis Hamilton slaví triumf ve Velké ceně Velké Británie formule 1.
Lewis Hamilton slaví triumf ve Velké ceně Velké Británie formule 1. | Foto: Reuters

Silverstone - Dnešní Velká cena Velké Británie formule 1 byla sice více než hodinu přerušena, ale nabídla všechno, co si fanoušci od takového závodu přejí.

Spektakulární havárii se šťastným koncem, zásah vyšší moci v podobě rozbité převodovky lídra seriálu Nico Rosberga a nadšení domácích fanoušků z vítězů svého jezdce, v tomto případě Lewise Hamiltona v dalším Mercedesu.

"Samozřejmě nevidím rád, když týmový kolega nedojede. Lepší pro tým by byl double, ale opravdu jsem takový výsledek potřeboval," přiznal v cíli spokojený vítěz.

Závod sledovali živě ZDE

Hodinová oprava

O první dějství spektakulární Grand Prix se už v prvním kole postaral Kimi Räikkönen. Finský jezdec vyjel zeširoka levotočivou zatáčku a na následující rovince Wellington Straight dostal smyk, narazil do svodidel a přitom smetl také Felipe Massu ve Williamsu, který tak svoji 200. Grand Prix kariéry nedokončil.

Protože byl pilot Ferrari otřesen a navíc poškodil ochrannou bariéru, byl závod přerušen. Oprava trvala více než hodinu, až pak mohli jezdci zpět na trať.

Video z Räikkönenovy havárie najdete ZDE

Už v prvním kole se Hamilton ze šestého místa prodral na čtvrté, zatímco lídr šampionátu se držel ve vedení. Po restartu za zaváděcím vozidlem trvalo Hamiltonovi jen chvíli, než se dostal přes dvojici McLarenů Kevin Magnussen a Jenson Button a začal pronásledovat Rosberga.

Lídra zradila technika

Kolem první zastávky v boxech se mezi jezdci Mercedesu rozhořela taktická bitva, kterou ale vyhrál Rosberg, který stále zůstával ve vedení.

Všechno se pro německého pilota změnilo ve 29. kole, kdy se mu zasekla převodovka a ani přes snahu restartovat nastavení se mu nepodařilo vůz vrátit do závodního módu.

"Horšilo se to pomalu, ale jistě. Nebylo nic, co bych proti tomu mohl udělat. Mrzí mě to hodně, protože do té doby šlo všechno hladce a měl jsem to pod kontrolou," řekl zklamaný Rosberg.

Hamilton si tak až do konce užíval pohodlného vedení, na kterém nic nezměnila ani další návštěva boxů pro nové pneumatiky.

Desítky vteřin za ním se ovšem odehrávala nejkrásnější bitva dne, v níž si to Fernando Alonso rozdával se Sebastianem Vettelem o páté místo.

Španěl ve službách Ferrari, který během závodu dostal trest pěti vteřin stop and go za špatné postavení vozu na prvním startu, se dlouho bránil.

Souboj na ostří nože

Obhájce titulu v Red Bullu si několikrát stěžoval, že mu soupeř nenechává dost místa na předjetí. Nakonec se po efektním souboji kolo na kolo Vettel přece jen před svého soupeře dostal, byť ten si pro změnu stěžoval na neoprávněné použití DRS ze strany Němce.

Hamilton si za ovací svých fanoušků bez potíží dojel ke druhému vítězství ve VC Británie a snížil tak Rosbergův náskok v čele seriálu z 29 na pouhé čtyři body.

Na druhém místě skončil Valtteri Bottas. Fin ve Williamsu přitom po zpackané kvalifikaci startoval do závodu až ze 14. pozice. Pro třetí příčku si dojel Daniel Ricciardo v Red Bullu, kterého marně stíhal Button. Za domácím jezdcem se přiřítila dvojice Vettel, Alonso s Magnussenem za zády.

Velká cena Velké Británie, 9. závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 2:26:52,094 (prům. rychlost 125,091 km/h), 2. Bottas (Fin./Williams) -30,135, 3. Ricciardo (Austr./Red Bull) -46,495, 4. Button (Brit./McLaren) -47,390, 5. Vettel (Něm./Red Bull) -53,864, 6. Alonso (Šp./Ferrari) -59,946, 7. Magnussen (Dán./McLaren) -1:02,563, 8. Hülkenberg (Něm./Force India) -1:28,692, 9. Kvjat (Rus./Toro Rosso) -1:29,340, 10. Vergne (Fr./Toro Rosso) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Rosberg (Něm./Mercedes) 165, 2. Hamilton 161, 3. Ricciardo 98, 4. Alonso 87, 5. Bottas 73, 6. Vettel 70, 7. Hülkenberg 63, 8. Button 55, 9. Magnussen 35, 10. Massa (Braz./Williams) 30.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 326, 2. Red Bull 168, 3. Ferrari 106, 4. Williams 103, 5. Force India 91, 6. McLaren 90, 7. Toro Rosso 15, 8. Lotus 8, 9. Marussia 2.