Rosberg zvítězil v Brazílii a pojistil si titul vicemistra F1 před Vettelem

15. 11. 2015 18:45
Výsledky Velké ceny Brazílie formule 1. která byla předposledním podnikem letošní sezony.
Piloti formule 1 před startem uctili památku obětí teroristických útoků v Paříži. | Foto: Reuters

Sao Paulo- Němec Nico Rosbergze stáje Mercedes vyhrál stejně jako vloni Velkou cenu Brazílie a obhájil titul vicemistra světa formule 1. Druhý v Sao Paulu projel cílem jeho týmový kolega a již jistý světový šampion Lewis Hamilton z Británie, třetí byl Němec Sebastian Vettel z Ferrari. Rosberg zvítězil popáté v sezoně a potřinácté v kariéře.

Rosberga závěr sezony zastihl ve výborné formě. Brazilská Grand Prix byla už pátým závodem za sebou, do kterého odstartoval z pole position, a bez problémů obhájil loňské vítězství. Naopak Hamiltonovi se na okruhu Interlagos nepodařilo vyhrát ani na devátý pokus a jen si vyrovnal loňské maximum.

Trojnásobný mistr světa týmového kolegu ani jednou v průběhu závodu vážněji neohrozil a do cíle nakonec přijel o téměř osm sekund později než německý vítěz. Mercedes vybojoval už jedenáctý double v sezoně.

"Lewis podal výborný výkon, ale měl jsem závod pod kontrolou," uvedl Rosberg, který na pódiu vzdal hold obětem pařížského teroru a stejně jako ostatní závodníci měl na rameni během závodu černou pásku. "V závěru ale Hamiltonovi odcházely pneumatiky, což mi ve finále situaci usnadnilo," připustil.

To potvrdil i mistr světa. "Jel jsem dobře, ale nemohl jsem Nica předjet. Jak jsem se o to snažil, tak jsem zničil pneumatiky. Tady v Brazílii je skvělá trať, ale není tu moc místa na předjíždění a já jsem se k tomu dnes ani nedostal," uvedl Hamilton.

Předposlední závod sezony nepřinesl žádné dramatické situace a pořadí po startu se na předních místech měnilo pouze při třech zastávkách v boxech. K nim Rosberg s Hamiltonem zajeli vždy za sebou v krátkém sledu.

Vettel, který jako jediný mohl Rosberga z druhého místa v konečném hodnocení odsunout, neměl šanci vedoucí duo ohrozit. Čtyřnásobný šampion skončí ve své první sezoně v barvách Ferrari třetí.

Velká cena Brazílie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Sao Paulu:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:31:09,090, 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -7,756, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -14,244, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) -47,543, 5. Bottas (Fin./Williams), 6. Hülkenberg (Něm./Force India), 7. Kvjat (Rus./Red Bull), 8. Grosjean (Fr./Lotus), 9. Verstappen (Niz./Toro Rosso), 10. Maldonado (Ven./Lotus) všichni -1 kolo.