Ricciardovi vzal v Monaku jeho Red Bull triumf, porazil ho Hamilton

Radek Vičík Radek Vičík
29. 5. 2016 16:05
Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál ve Velké ceně Monaka formule 1. Pro vítězství si jel Daniel Ricciardo, ale po chybě v boxech Red Bullu ztratil.
Start GP Monaka za zaváděcím vozidlem.
Start GP Monaka za zaváděcím vozidlem. | Foto: Reuters

Monte Carlo - Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál ve Velké ceně Monaka formule 1. Pro vítězství si jel Daniel Ricciardo, ale po chybě v boxech Red Bullu ztratil a vrátil se na trať až za obhájcem titulu. Toho pak nebyl schopný předjet. Pro třetí místo si dojel Sergio Pérez ve Force India.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Při druhé zastávce v boxech totiž stáj Red Bull neměla připravené gumy a čekáním přišel Ricciardo o vybudovaný náskok.

Zmatky v boxech Red Bullu:

"Nevím, co se stalo, nejradši bych o dnešním závodě nemluvil. Povolali mě do boxů, ale tam se to pokazilo, Je hloupé přijít podruhé za sebou o úspěch," připomněl smutný Riccardo na stupních vítězů problémy z minulé Velké ceny v Barceloně.

Hamilton si prvním vítězstvím v sezoně vylepšil postavení v průběžném hodnocení seriálu, protože lídr seriálu a týmový kolega Nico Rosberg obhajující monacké vítězství z předchozích třech sezon obsadil až sedmé místo. Jeho 39bodový náskok se tak zcvrkl na 24 bodů. Na třetí hodnocení seriálu místo poskočil Ricciardo.

Závodění až od osmého kola

Závod odstartovaný na dešti za zaváděcím vozidlem přinesl celou řadu havárií. Ostrý start přišel až v osmém kole. Ale hned poté se se svodidly "potykal" Jolyon Palmer s Renaultem.

To ale byl jen začátek celé řady karambolů. Už v 11. kole se s Grand Prix Monaka rozloučil Kimi Räikkönen. Kousek od nájezdu do tunelu si poškodil přední spoiler a zarazil si ho pod přední část vozu. S takovou "úpravou" však vydržel na trati jen pár set metrů, pak své Ferrari odstavil.

Räikkönenova havárie:

Nervy na uzdě neudržel Daniil Kvjat. Ruského jezdce trochu přibrzdil Kevin Magnussen s Renaultem  Pilot Toro Rossa to psychicky nevydržel a v ostré zatáčce St. Devote Dána trefil.

Ve 35. kole ukončil své letošní monacké trápení Max Verstappen. Senzační vítěz z Barcelony boural v Red Bullu potřetí během celého závodního víkendu.

Verstappenova havárie:

Jeden tým, jedna bouračka

Smutné představení předvedl tým Sauber, který už několik měsíců bojuje o holé přežití. Felipe Nasr dostal příkaz, aby v prvním kole následujícího kola před sebe pustil stájového kolegu Marcuse Ericssona.

Švéd ale zjevně nechtěl čekat, nebo selhala režie, a v St. Devote sestřelil Nasra. Pro oba jezdci pak v následujících kolech závod v důsledku havárie Velká cena skončila.

Kolize obou Sauberů:

Velká cena Monaka, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monte Carlu:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:59:29,133 (prům. rychlost: 130,703 km/h), 2. Ricciardo (Austr./Red Bull) -7,252, 3. Pérez (Mex./Force India) -13,825, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -15,846, 5. Alonso (Šp./McLaren) -1:25,076, 6. Hülkenberg (Něm./Force India) -1:32,999, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) -1:33,290, 8. Sainz (Šp./Toro Rosso), 9. Button (Brit./McLaren), 10. Massa (Braz./Williams) všichni -1 kolo.