Hamilton mistrem F1, Rosberga zradila v Abú Zabí technika

To byl boj o titul. Hlavní zápletky války "Stříbrných šípů"
Pro budoucího šampiona ale sezona začala katastrofálně. Nový vůz s novým motorem vydržel v Melbourne pouze dvě kola a Brit musel po startu z pole position do boxů na pořadatelském skútru.
Nico Rosberg začal v Austrálii snovou sezonu Mercedesu jasným vítězstvím.
Hamilton v Sepangu proměnil druhé kvalifikační vítězství v sezoně konečně v triumf, Rosberg ho stínoval na druhém místě.
Jak se ukázalo, v Malajsii začala první letošní Hamiltonova vítězná série. Po ostrém předjížděcím manévru ve 41. kole to ale mezi oběma jezdci ještě klapalo a v cíli se po druhém double v sezoně objali.
Radek Vičík Radek Vičík
23. 11. 2014 15:44
Lewis Hamilton vybojoval titul mistra světa formule 1. Rozhodla o tom dnešní Velká cena Abú Zabí

Abú Zabí - Lewis Hamilton vybojoval titul mistra světa formule 1. Rozhodla o tom dnešní Velká cena Abú Zabí, kterou britský pilot Mercedese vyhrál a zopakoval tak svůj triumf ze sezony 2008.

Jeho soupeře v boji o titul a týmového kolegu v jedné osobě Nico Rosberga postihly technické problémy. Německý jezdec přišel o část výkonu svého Mercedesu a dojel až na 14. pozici. V konečném hodnocení MS má Hamilton 370 bodů, Rosberg 329.

Závod jsme sledovali živě ZDE

"Nevím, co říct. Je to ještě lepší pocit, než když jsem se stal mistrem poprvé. Je to nejkrásnější den v mém životě," řekl po závodě šťastný Hamilton.

Hamiltona na stupně vítězů doprovodili oba piloti Williamsu. Druhý dojel Felipe Massa, třetí Valtteri Bottas. Nový šampion je prvním mistrem světa v Mercedesu od dob legendárního Juana Manuela Fangia a čtvrtým vícenásobným mistrem z Velké Británie.

Britové letos opanovali nejen formuli 1, ale i oba doprovodné šampionáty. GP2 vyhrál Jolyon Palmer a v GP3 kraloval Alex Lynn.

Rozhodla ztráta výkonu

Rosberg sice do dnešní Grand Prix startoval z pole position, ale do první zatáčky vyrazil jako blesk Hamilton, který se ujal vedení. "Byl to asi nejlepší start v celé mojí kariéře," liboval si nový šampion.

Pořadí Hamilton, Rosberg vydrželo až do poloviny závodu. Ve 25. kole začal německý jezdec hlásil problémy s vozem. V jeho Mercedesu přestal pracovat systém rekuperace energie. Rosberg tak rázem přišel asi o 160 koní výkonu. A to bylo na trati s dlouhatánskou rovinkou klíčové.

Od té chvíle se aspirant na titul jen propadal, nejdřív ho předjel Massa, pak Bottas a začal se stále víc propadat. V předposledním kole, když už bylo daleko za bodovanou desítkou, po něm tým dokonce chtěl zastavit v boxech. Frustrovaný Rosberg ale chtěl dojet až do cíle.

"Velký sen dnes nevyšel, je to obrovské zklamání. Ale vzhledem k celé sezoně vyhrál ten o něco lepší. Příští rok se do boje o titul pustím znovu," uvedl smutný Rosberg.

Velký den Williamsu

Po poslední Hamiltonově zastávce v boxech se v čele usadil Massa. Ten pak také musel pro nové gumy, ale sázka na měkkou směs mu nevyšla. Brazilec skončil druhý se ztrátou 2,5 vteřiny a musí tak na další vítězství čekat dál. Před tím se mu to povedlo shodou okolností v GP Brazílie, kdy mu právě Hamilton v poslední zatáčce uzmul titul mistra světa.

Pro Williams to byl výjimečný závod, oba piloty na pódiu měl britský tým naposledy v Monaku 2009. Navíc si s převahou pojistil třetí místo v Poháru konstruktérů, když Ferrari porazil o 104 bodů.

Massovi sice ani druhé místo nestačilo na lepší než sedmou pozici v MS, ale mladý Bottas vyhrál souboj o čtvrtou pozici před dvojicí exmistrů světa Sebastian Vettel a Fernando Alonso. Oa se shodou okolností právě dnes po řadě let loučili se svými týmy, tedy Red Bullem a Ferrari.

Naopak smutno muselo být v boxech Sauberu. Švýcarský tým ani na devatenáctý pokus nebodoval.což se mu nestalo nikdy od jeho debutu v F1 roku 1993.