Plzeň v druhém zápase zabrala, sérii srovnaly i Pardubice

ČTK Lukáš Korynta, ČTK
5. 3. 2015 19:48
Výsledky předkola play off hokejové extraligy. Plzeň vyrovnala sérii s Boleslaví na 1:1.
Radost hráčů Plzně
Radost hráčů Plzně | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Ve druhém zápase předkola play off hokejové extraligyPlzeň žádnou senzaci nedopustila a na domácím ledě vyhrála po brankách Hollwega a Johnsona 2:1. Série se tak za vyrovnaného stavu stěhuje do Mladé Boleslavi.

"Soupeř podobně jako včera dobře bruslil a napadal. V našem výkonu byl ale oproti včerejšku diametrální rozdíl. Kluci dobře plnili pokyny a musím jim přes ubojovanou výhru poděkovat za předvedený výkon," řekl po zápase plzeňský kouč Ladislav Čihák.

Ve druhém zápase předkola vyhrály Pardubice ve Vítkovicích 4:2 a napravily tak středeční debakl. V brance hostů se představil mladík Karel Vejmelka. Série je vyrovnaná 1:1.

"To jsou ty naše tragické vstupy do zápasů, kdy nehrajeme to, co máme. Pak prohráváme a celý zápas jen dotahujeme," postěžoval si pak České televizi domácí Rostislav Olesz.

Rozhodly dva góly v úvodu

Boleslavští získali již v úvodní minutě výhodu čtyřminutové přesilovky při vyloučení Jeřábka. Paradoxně ovšem do brejku dva na jednoho ujeli Bližňák s Hollwegem a americký útočník vstřelil svůj teprve třetí gól v sezoně.

Domácí oproti středečnímu prvnímu utkání zlepšili pohyb a v 10. minutě je poslal při přesilovce do vedení 2:0 Johnson, když se s pomocí horní tyče prosadil z bezprostřední blízkosti. Hosté mohli vzápětí odpovědět, akci dva na jednoho ovšem pokazil nepřesnou přihrávkou Lenc.

"Prvních deset minut pro nás bylo tragických," uznal pak po zápase trenér Boleslavi Marián Jelínek.

V polovině utkání ale hosté převzali iniciativu, jejich ofenzivní snaha však přinášela šance na brejky pro soupeře. Ve 35. minutě ovšem Simon netrefil z úhlu opuštěnou mladoboleslavskou branku, na druhé straně zahrozil táhlou střelou z mezikruží Hyka. Na začátku závěrečné dvacetiminutovky sice Mladá Boleslav promarnila přesilovku, ale i po ní pokračovala v náporu. Pacovský ovšem ve 45. minutě trefil z otočky pouze pravou tyč.

Z rychlého protiútoku v 50. minutě napálil Lev jen Růžičkův pravý beton a naopak o dvě minuty později překvapil Machovského ve vlastním oslabení zpoza branky Látal. Následně hosté dostali Indiány pod drtivý tlak, ale do šancí se nedostávali. Necelé dvě minuty před koncem hostující trenér František Výborný odvolal brankáře, hráči Plzně však power play odolali.

Pardubice odpověděly na debakl

Začátek druhého utkání ve Vítkovicích byl opatrnější, přesto se zopakovala středeční historie. Pardubice se ale k dvougólovému vedení dobraly za jiných okolností. Už ve čtvrté minutě musely čelit nepříjemnému výpadu Szturce, který si ale vylámal zuby na hostujícím brankáři Vejmelkovi, jenž v sestavě nahradil Kristana.

Po vyrovnané desetiminutovce jako první udeřili hosté. Moučka byl o tempo rychleji u nahozeného puku před otálejícím Dolejšem a rychlým blafákem ho zasunul do branky. Domácí jeho gól ani pořádně nerozdýchali a už o 87 sekund později inkasovali podruhé: Dolejš vyrazil Radilovu střelu před Starého, který doklepl přesně pod horní tyč.

Teprve když v závěru úvodní dvacetiminutovky hosté ubránili 49 sekund ve dvojnásobném oslabení, začaly se časové osy obou zápasů rozcházet. Náskok Pardubic mohl navíc v 19. minutě navýšit ze sóla Sýkora, ale i kvůli Štenclově faulu nezakončil gólově.

Start druhé třetiny si tentokrát Východočeši ohlídali. Ačkoliv také prováhali přesilovku pět na tři, zakrátko domácím vypíchli puk v rozehrávce a Venkrbec svým prvním extraligovým gólem vyhnal Dolejše na střídačku. Hosté dnes svůj náskok mnohem bedlivěji bránili ve středním pásmu, přes které soupeř procházel kostrbatě. Nic s nimi neudělal ani první gól ve vlastní síti, když zblízka dotlačil puk za Vejmelku Stehlík.

Rychlou odpověď měl na holi Čáslava, kterého ale vychytal Šindelář. Podobně dopadli v přesilových hrách Gašparovič a Čutta, na protější straně pak Vejmelku spasila tyčka po Kucserově pokusu. Opravdové drama rozpoutal osm minut před koncem Roman, jenž v početní výhodě pět na tři zavěsil zápěstím z mezikruží.

Pak zápas na deset minut přerušila hromadná bitka, která byla reakcí na Hlinkovo strčení Zohorny na pardubického gólmana. Hosté však díky tomu hráli přesilovku, která otupila vítkovický tlak a 90 sekund před koncem Radil do prázdné branky přidal pojistku v podobě čtvrté trefy.

"Třetí třetina byla tak rozkouskovaná, že to nechci ani rozebírat. Jsme rádi, že jsme uhráli jedno vítězství, s tím jsme spokojeni," hodnotil kouč Pardubic Miloš Říha mladší.

Předkolo play off hokejové extraligy - 2. zápas:

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Hollweg (Bližňák), 10. Johnson (J. Sýkora, Jeřábek) - 52. M. Látal. Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Špůr, Ondráček. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 4253. Stav série: 1:1.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Mozík, D. Sklenička, Kubka, Boháč - J. Sýkora, Simon, Johnson - Indrák, Bližňák, Schleiss - Balej, Lev, Kubalík - Hollweg, T. Sýkora, Culek. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Vidmar, Kučný, Holub, Kočí, R. Čermák, Robar - M. Látal, Broš, Klimenta - Pacovský, D. Výborný, Bárta - Mikulík, Kašpařík, L. Pabiška - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Vítkovice Steel - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. Stehlík (Olesz, M. Hlinka), 52. Roman (Štencel) - 13. Moučka (Cetkovský, Havlík), 15. Starý (Radil, Benák), 24. Venkrbec (P. Sýkora, T. Zohorna), 59. Radil (Tybor). Rozhodčí: Hejduk, Hribik - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 13:14. Využití: 1:0. Diváci: 4723. Stav série: 1:1.

Vítkovice: Dolejš (24. Šindelář) - Kovář, Stehlík, Zíb, Kudělka, Čerešňák, Pastor, Štencel - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

Pardubice: Vejmelka - Gregorc, Čáslava, Benák, Čutta, Kolafa, Ščotka, Havlík - P. Sýkora, T. Zohorna, Venkrbec - Radil, Nahodil, Starý - Tybor, Marcinko, Gašparovič - Poulíček, Moučka, Cetkovský. Trenéři: Říha st. a Říha ml.