Brno doma vyhořelo s Litvínovem, Hradec v pohodě přehrál Liberec

5. 2. 2016 19:16
Ve 43. kole extraligy přivítal Třinec na svém ledě Pardubice. Zápas musely rozhodnout až samostatné nájezdy, po kterých se radovali domácí.
Alois Hadamczik končí v Kometě Brno.
Alois Hadamczik končí v Kometě Brno. | Foto: Lukáš Caha

Třinec - Oceláři přivítali na svém ledě Pardubice, které se v závěru základní části ještě budou snažit dotáhnout na desátou pozici zajišťující alespoň předkolo play off. Domácí sice vedli už o dvě branky, ale Dynamo si dokázalo vynutit prodloužení. Zápas musely nakonec rozhodnout až samostatné nájezdy, po kterých se zásluhou Irgla radovali domácí 3:2.

Vítkovice zavítaly do Chomutova. Ostravané budou podobně jako Dynamo ještě do konce základní části bojovat o předkolo play off. A dnes tomu jejich výkon nasvědčoval, když dokázali otočit zápas a po výhře 5:3 vezou tři body do Ostravy.  O výhru se postaral tříbodový Olesz.

Mladá Boleslav doma přivítala Zlín, kterému se v poslední době výsledkově velmi daří. Zápas nakonec po velmi soustředěném výkonu ovládla domácí Mladá Boleslav 3:1. Boleslavští si touto výhrou upevnili místo v elitní šestici extraligové tabulky.

Zápas mezi domácí Plzní a Olomoucí dospěl podobně jako v Třinci také až do samostatných nájezdů. Olomouc v závěru přišla o hubené vedení a po samostatných nájezdech i o bonusový bod, protože nájezdy rozhodl plzeňský Lev.

Do Brna zavítal mistr z Litvínova. Verva doslova převálcovala Kometu, když ji nadělila šest branek a o čisté konto přišla až 89 vteřin před závěrečnou sirénou. Na jednoznačném vítězství Litvínova 6:1 se podílelo šest střelců Litvínova.

Do Hradce Králové zavítal vedoucí Liberec, který letos rozehrál bodově rekordní ročník. Jenže v Hradci byli Bílí Tygři bezzubí. Domácí rozhodli ve druhé třetině, ve které se dostali do tříbrankového trháku. Vítěznou branku zaznamenal Bednář.

Sparta doma přivítala Karlovy Vary a také ona nadělovala. Energie přijela do hlavního města jako na výlet a brzy už prohrávala o tři branky. Sparťané nakonec utkání ovládli 6:1. Dvě branky dal Slovinec Sabolič.

Třinec ztratil dvoubrankové vedení

Do vývoje pak zásadně promluvila dvě slepená vyloučení pardubických Marcinka a Berana - Třinec je stoprocentně potrestal. Dvojnásobnou přesilovku nejprve v 28. minutě bombou po ledě zužitkoval Nosek, aby o 52 sekund později Adamský při hře pět na čtyři zachytil Čáslavův pokus o vyhození a křížným pasem naservíroval druhý zásah pro Polanského.

Dynamo stihlo důležitý kontaktní gól ještě před koncem druhého dějství: Moňa nalezl před brankou neobsazeného Nahodila, který 23 sekund před sirénou pokořil Hrubce. Třinecký gólman na domácím ledě po kapituloval po dvou partiích s nulou a 183 minutách.

Brankou nadopovaní hosté v závěru ještě přidali v bruslení a vyrovnání bylo otázkou času. Zařídil ho ve 49. minutě opět Nahodil, který si v početní převaze našel místo mezi kruhy a bez přípravy se pak přesně opřel do přihrávky Redenbacha.

Zápas musely rozhodnout nájezdy, klíčovou postavou individuální loterie se stal Irgl; Maxwella si vychutnal v obou penaltách a postaral se tak o prémiový druhý bod pro Oceláře.

V Plzni rozhodly rovněž nájezdy

Po rychlé kombinaci prvního plzeňského útoku skóroval u pravé tyče volný Kubalík, který otevřel skóre. Rozjeté domácí zabrzdil v první části nedovolený zákrok Svobody v útočném pásmu, který v přesilové hře potrestal 52 vteřin před první sirénou z levého kruhu přesně mířící Vyrůbalík..

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky hosté nevyužili přesilovou hru, ale dostali se do tempa a ve 47. minutě už vyloučeni Skleničky potrestali. Po závaru před brankou upravil dorážející Buc na 1:2. Domácí zareagovali stažením sestavy na tři útoky, dlouho se však nedokázali prosadit přes hosty výborně střežené střední pásmo do šance. Až při vyloučení Eberleho v 57. minutě vyrovnal po křížné přihrávce Lva zblízka Kratěna.

Prodloužení vzápětí Hanáci neodvrátili během početní výhody a v nastavení v dobré pozici neuspěl ani Vodný. Početní výhodou pohrdli i domácí, ale v sedmé sérii nájezdů jim druhý bod zajistil Lev.

Hradec porazil Liberec poprvé v sezoně

Hosté vstoupili do utkání náporem, ale Východočeši odolali i při Vašíčkově vyloučení. Kacetl v sedmé minutě zlikvidoval Vlachovu šanci a vzápětí udeřili z první větší šance domácí. Jen krátce poté, co hradecký kotel stáhl transparent 'Vítej doma Koblížku 86', se navrátilec ze Záhřebu z KHL Mertl trefil. Po Kudrnově přihrávce zakončil do odkryté branky.

Po trestech Mojžíše a Šimka sice Liberec ubránil 19 sekund oslabení tří proti pěti, ale v pokračující přesilovce už Mountfield udeřil. Ihnacak po kombinaci s Courchainem zblízka upravil na 3:1.

Domácí si v závěrečném dějství hlídali bezpečný náskok. Góly chyběly a diváci se tak bavili aspoň při potyčce Vašíčka s Radivojevičem.

Po zákroku na Knotka byl ještě vyloučen na pět minut a do konce zápasu Birner, ale domácí už dlouhou přesilovku včetně 61 vteřin v pěti proti třem nevyužili. Liberec utrpěl teprve třetí porážku z posledních 21 duelů a pokaždé to bylo venku.

Boleslavští jsou zase o krok blíže play off

Gólově se však urodilo až ve 12. minutě zápasu: Urban našel svou přihrávkou zpoza branky před brankovištěm najetého obránce Ovčačíka, který se z bezprostřední blízkosti nezmýlil.

Druhou třetinu začaly oba týmy ve čtyřech a krátce po návratu Lence a Sýkory z trestné lavice si vyjel mezi kruhy Hyka a poslal Boleslav do dvoubrankového vedení. Zlín se snížení přeci jenom dočkal, když využil svou první početní výhodu v zápase - Veselý našel na kruhu volného Marušáka, který se prosadil střelou po ledě mezi Rittichovými betony.

Na druhé straně měl velkou šanci Látal, ale ani on nemířil mezi tři tyče. Boleslav pak dostala minutovou výhodu dvou mužů. Ve dvojnásobné přesile sice neskórovala, ale podařilo se jí to v pokračující klasické výhodě, když Urban doklepl do branky Výborného střelu.

Hadamczik v Brně končí

Trenér hokejistů Komety Brno Alois Hadamczik po dnešní prohře s Litvínovem 1:6 oznámil vedení klubu a následně na tiskové konferenci úmysl skončit. Tímto krokem chce dát týmu nový impulz. Kometa v extralize prohrála sedm z posledních osmi zápasů.

Kometa začala duel podle scénáře posledních nevydařených vstupů do zápasů. I když vsadili Brňané na ofenzivní hru a snažili se často zakončovat, jejich první chybu v obraně potrestal už ve čtvrté minutě Martynek.

Chytře hrající litvínovští hokejisté naproti tomu často ohrožovali domácího gólmana Čiliaka, který v 15. minutě inkasoval druhý gól po střele Jiřího Doležala.

Pohroma potkala svěřence kouče Aloise Hadamczika v úvodu druhé třetiny. Nejdříve ve 21. minutě vteřinu před koncem přesilovky přidal obránce Pavlík třetí gól. Měl na něm podíl brankář Čiliak, kterého následně vystřídal Falter. Ten si ani nestačil sáhnout na kotouč a po 33 sekundách jej prostřelil obránce Černý.

V poslední třetině se Litvínov stáhl do defenzívy. Územní převahu ale Kometa nedokázala využít a naopak po chybě brankáře Faltera, jenž neudržel pod lapačkou na ledě kotouč, přidal pátý gól Jurčík. Šestý pak zaznamenal Gerhát a dovršil tak debakl domácích. Teprve dvě a půl minuty před koncem slespoň korigoval výsledek obránce Kuboš.

Sparta poprvé vyzkoušela Taylora

Duel týmů z opačných pólů tabulky byl zpočátku nudný. V šesté minutě však z první nebezpečné akce otevřel skóre zápasu Sabolič a Sparta následně bleskově rozhodla o jeho osudu. O 31 vteřin později překonal Závorku pohotově dorážející Přibyl podruhé a za dalších 81 sekund se ze strany trefil Kumstát.

Ve 35. minutě našel Hrbas na modré čáre najetého Saboliče a slovinský kanonýr si připsal 22. gól v sezoně. Vzápětí navíc fauloval Kůs a Sparta využila i první přesilovou hru. Na konci rychlé kombinační akce byl obránce Mikuš. A s hosty mohlo být ještě hůře, Sabolič totiž v závěrečných sekundách druhé třetiny trefil tyč.

Utkání se dohrávalo jen z povinnosti. A nakonec se dočkala gólu i Energie. V početní výhodě prostřelil Taylora obránce Bičánek a připravil jej tak při extraligové premiéře o možné čisté konto. Poslední slovo měl Hamilton, který upravil na konečných 6:1.

Červenka zaznamenal 300. extraligový bod

Červenka přihrál zpoza brány a volný Pospíšil zakončením bez přípravy překonal Bartošáka poprvé v zápase. Vítkovice vyrovnaly z jediné gólové příležitosti, když se 76 sekund před první sirénou prosadil v přesilové hře dorážející Burger.

Jako první ve druhém dějství zahrozil nebezpečnou střelou nejproduktivnější obránce Vítkovic Kudělka, ale do vedení se opět dostal Chomutov. V 25. minutě v přesilové hře skóroval po Květoňově přihrávce od levého hrazení bývalý vítkovický útočník Ölvecký.

Ve 36. minutě se podruhé během druhé třetiny prosadil Ölvecký, který v rychlém protiútoku Chomutova po ráně Hřebejka od pravého mantinelu dorážel do prázdné brány. Jenže dvougólové vedení vydrželo Severočechům jen necelé dvě minuty - puk zastavený chomutovským obráncem dostal z mezikruží do branky Zdráhal a snížil.

Třetí třetina byla ve znamení dokonalého obratu Ostravanů. Již po 17 vteřinách od návratu ze šaten se první lacinou brankou prosadil Olesz a o čtyři minuty později obránce Sloboda. Zmar domácích dokončily Vítkovice v 47. minutě dokonce ve vlastním oslabení, když po nájezdu Olesze nedokázal Strmeň udržet puk, jež do branky následně poslal Szturc.

Až pak se dostal Chomutov opět do hry. Obrovský závar předvedli domácí v 53. minutě, kdy puk poskakoval před brankou, ale ani jeden z domácích hráčů ho nedokázal dostat do sítě. Piráti tak naději na bodový zisk nevykřesali a jsou opět o něco dál přímému postupu do play off.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

43. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Dynamo Pardubice 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Nosek (Irgl), 29. Polanský (Adamský), rozhodující sam. nájezd Irgl - 40. Nahodil (Moňa), 49. Nahodil (Redenbach, Štajnoch). Rozhodčí: Šír, Úlehla - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8, navíc Marek Růžička 10 min. - Maxwell 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 5058.

Třinec: Hrubec - Nosek, Hrabal, M. Doudera, Galvas, Slovák, Stehlík - Irgl, Kopecký, Dravecký - Svačina, Žejdl, Marek Růžička - Rákos, Plíhal, Rufer - Tybor, Polanský, Adamský. Trenéři: Dopita a Mucha.

Pardubice: Maxwell - Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Gregorc, M. Šeda, Bokroš, od 21. navíc Ščotka - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Moňa, Nahodil, Orsava - Rapáč, Tomášek, M. Beran - Poulíček, Kaut, Voženílek. Trenéři: Draisaitl a R. Král.

Piráti Chomutov - HC Vítkovice Steel 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 8. Pospíšil (Červenka), 26. Ölvecký (D. Květoň, Jánošík), 36. Ölvecký (Hřebejk, Tejnor) - 19. Burger (Olesz, Sloboda), 37. P. Zdráhal (Burger, Štencel), 41. Olesz (Čerešňák), 45. Sloboda (M. Hlinka, Kucsera), 47. Szturc (Olesz). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4803.

Chomutov: Strmeň - Jánošík, Skinner, Valach, Tejnor, Harant, Pereťagin, Dlapa - Pospíšil, Červenka, Tomica - Ölvecký, V. Růžička ml., Sklenář - D. Květoň, Dušek, Hřebejk - D. Kaše, Kämpf, Račuk. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Vítkovice: Bartošák - Čerešňák, Kudělka, Štencel, Philipp, Sloboda, Kovář - Olesz, Balán, Szturc - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Burger, Hovorka - Tomi, M. Hlinka, P. Kafka. Trenéři: Svozil a Petr.

BK Mladá Boleslav - PSG Zlín 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Ovčačík (Urban, Pacovský), 22. Hyka (Trončinský), 53. Urban (D. Výborný, Pacovský) - 33. Marušák (O. Veselý, Roman Vlach). Rozhodčí: Hrubý, Šindler - Lučan, Kis. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 4050.

Mladá Boleslav: Rittich - Holub, Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný - Jarůšek, D. Výborný, L. Pabiška - Klimenta, Urban, Pacovský - Hyka, Musil, Lenc - M. Látal, R. Hruška, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Žižka, Matějíček, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - T. Sýkora, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Kubalík (Indrák, Kracík), 58. Kratěna (Lev, Kadlec), rozhodující sam. nájezd Lev - 20. Vyrůbalík (Buc, Herman), 47. Buc (Herman, Skrbek). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 4796.

Plzeň: Machovský - Kudroč, Jeřábek, Kadlec, D. Sklenička, Kubka, Moravčík - Indrák, Kracík, Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Lev, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Olomouc: Vošvrda - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Rác, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 1:6 (0:2, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 58. Kuboš (J. Káňa II, Špirko) - 4. Martynek (R. Hanzl, Kubát), 15. J. Doležal (Válek, Jurčík), 21. F. Pavlík (Lukeš, Kubát), 22. K. Černý (R. Hanzl, Trávníček), 52. Jurčík (J. Doležal), 57. Gerhát (Kubát, Lukeš). Rozhodčí: R. Čech, Hradil - Bryška, Lukš. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 7372.

Brno: Čiliak (21. Falter) - Koch, T. Kaberle, Kuboš, Kozák, Dujsík, Malec, Kováčik - Ton, J. Hruška, Burian - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, H. Zohorna - Dostálek, Dočekal, R. Zohorna. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, K. Černý, Frolo - Gerhát, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - M. Hořava, K. Reichel, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Mertl (J. Kudrna, Šimánek), 27. Bednář, 33. Ihnacak (Courchaine), 37. Köhler (Červený), 57. Courchaine (Köhler) - 20. Bulíř (Bakoš). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Frodl, Špůr. Vyloučení: 8:12, navíc Vašíček - Radivojevič oba 10 min., Birner 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5572.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Plášil, K. Pilař, Čáp, Dietz, Vašíček, Hronek - Bednář, Kukumberg, Dej - Červený, Ihnacak, Courchaine - J. Kudrna, Mertl, Šimánek - Köhler, T. Knotek, Bulík. Trenéři: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

Liberec: Lašák (37. Schwarz) - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, od 41. navíc Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Ordoš, Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Sabolič (Klimek), 7. Přibyl (Netík), 8. Kumstát (Forman, J. Hlinka), 35. Sabolič (Hrbas), 37. J. Mikuš (Hamilton, Čajkovský), 58. Hamilton (Klimek, Čajkovský) - 46. Bičánek (M. Rohan, T. Rachůnek). Rozhodčí: Hribik, R. Polák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:5, navíc Marosz (K. Vary) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6477.

Sparta: Taylor - Hrbas, J. Mikuš, Čajkovský, Piskáček, Eminger, Polášek, Kalina - Forman, J. Hlinka, Kumstát - Hamilton, Klimek, Sabolič - Netík, Přibyl, Buchtele - A. Kudrna, Pech, Dragoun. Trenéři: Jandač a Moták.

Karlovy Vary: Závorka (8. Habal) - Dvořák, Bičánek, M. Rohan, Gulaši, Baránek, Sičák - Huna, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, Vachovec - Gorčík, Gríger, J. Svoboda - V. Tomeček, Osmík, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.