Eliáš se podepsal pod výhru Devils asistencí a nájezdem

29. 1. 2015 7:09
V nočních zápasech NHL se představili i Češi Patrik Eliáš s Martinem Havlátem a dovedli New Jersey k výhře nad Torontem.
Patrik Eliáš a Morgan Rielly
Patrik Eliáš a Morgan Rielly | Foto: Reuters

New York - Čeští útočníci Patrik Eliáš a Martin Havlát se ve středečním utkání NHL podíleli na výhře hokejistů New Jersey nad Torontem 2:1 po samostatných nájezdech. Oba si připsali asistenci na jediný gól v základní hrací době, Eliáš byl pak navíc jedním ze dvou úspěšných střelců Devils v penaltovém rozstřelu.

Zápasu, který byl pro oba celky první duelem po týdenní přestávce způsobené Utkáním hvězd, dlouho dominovali oba gólmani Cory Schneider a Jonathan Bernier. Na první gól se čekalo až do 52. minuty, kdy hosty dostal do vedení po samostatném úniku James Van Riemsdyk. Domácí vyrovnali dvě minuty a 50 sekund před třetí sirénou poté, co Eliášovu přihrávku od zadního mantinelu lehce tečoval Havlát, puk se dostal až na modrou čáru k obránci Adamu Larssonovi, jenž gólovou střelu schoval za řadu clonících hráčů.

"Ani jsem nemířil. Hlavně jsem se snažil netrefit hned prvního hráče. A věděl jsem, že musím vypálit rychle, takže bylo lepší zvolit střelu švihem než příklepem. Naštěstí to prošlo až do branky," radoval se dvaadvacetiletý bek, který si připsal druhý gól v sezoně.

V nájezdech nejprve postrčil Devils k výhře trefou ve druhé sérii Jacob Josefson, rozstřel pak v dalším kole ukončil povedeným blafákem do bekhendu Eliáš, protože na straně Maple Leafs předtím neuspěli Mike Santorelli ani Tyler Bozak. Devils si připsali třetí výhru z posledních čtyř zápasů, naopak Toronto prohrálo posedmé za sebou.

"Nebyl to náš nejlepší zápas, ale Cory Schneider dnes bez diskuze předvedl neuvěřitelný výkon," chválil trenér a manažer Devils Lou Lamoriello gólmana, který si vedle dvou vychytaných nájezdů připsal 30 úspěšných zákroků. "Nebyl to jednoduchý zápas, zvlášť po osmi volných dnech. Nehráli jsme nejlépe, ale Schneider chytal neskutečně. Soupeř měl řadu dobrých šancí, ale on nám udržel šanci na vítězství," doplnil Eliáš.

Po prodělaných příušnicích a třízápasové pauze nastoupil za New Jersey i Jaromír Jágr.

Sérii čtyř porážek přerušili hokejisté Washingtonu, kteří zdolali 4:0 Pittsburgh. Dvěma góly se o to zasloužil Alexandr Ovečkin, který se s 29 zásahy posunul do čela tabulky střelců NHL. Brankář Braden Holtby zneškodnil všech 27 pokusů Penguins a vychytal páté čisté konto v sezoně.

Ovečkin v 5. minutě otevřel skóre zápasu, ve 38. minutě ruský kanonýr zvýšil v přesilové hře na 2:0, o další dvě branky se pak ve třetí třetině postarali Eric Fehr a Mike Green. "Myslím, že jsme hráli dobře celých šedesát minut. První gól nás nastartoval a pak jsme toho soupeři moc nedovolili. A navíc Holtby chytal zase neuvěřitelně," prohlásil Ovečkin, který v posledních třinácti zápasech vstřelil třináct gólů.

Velmi důležité dva body v boji o postup do play off získalo Los Angeles, které ve třetí třetině otočilo zápas s Chicagem a zvítězilo 4:3. Obhájci Stanley Cupu tak v tabulce Západní konference ztrácejí už je jeden bod na osmé Calgary a sedmý Vancouver.

Statistika NHL:

New Jersey - Toronto 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 58. Larsson (Havlát a Eliáš), rozhodující sam. nájezd Josefson - 52. Van Riemsdyk. Střely na branku: 23:30. Diváci: 15.882. Hvězdy utkání: 1. Larsson (New Jersey), 2. Bernier (Toronto), 3. Schneider (New Jersey).

Washington - Pittsburgh 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 5. a 38. Ovečkin, 52. Fehr, 53. Green. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Bäckström (všichni Washington).

Los Angeles - Chicago 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Branky: 9. a 22. Carter, 54. Toffoli, 57. Muzzin - 2. P. Kane, 12. Sharp, 43. Shaw. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18.525. Hvězdy utkání: 1. Carter (Los Angeles), 2. P. Kane (Chicago), 3. Toffoli (Los Angeles).